КОЛУМНА
Kolumna “Naš grad” izlazi svakog petka u dnevnom listu Danas, a pišu je članovi, članice i prijatelji inicijative Ne davimo Beograd. Kolumnu smo pokrenuli sa željom da ona bude mesto gde ćemo moći da se bavimo gradskim temama, razvojem našeg neposrednog okruženja, konceptima pravičnog razvoja, institucionalizacijom solidarnosti, pravom na grad, feminizmom, komunalnim problemima, učešćem građana u razvoju grada, blokovskim i komšijskim pričama ili vrednostima u koje verujemo i koje želimo da prenesemo u svakodnevni život.
Za sigurniji i bolji saobraćaj na Paliluli
Stanovnici Višnjičke banje i okolnih naselja se dugi niz godina suočavaju sa problemima neplanske gradnje i neadekvatne infrastrukture koja postaje preopterećena usled takve gradnje.
U koje svrhe i koga Vlada zadužuje?
Građani, koji ne čitaju Službeni glasnik, uskraćeni su za vest da je pred Novu godinu – 29. decembra 2021. godine – Vlada Republike Srbije donela odluku o dve emisije državnih hartija od vrednosti radi zaduženja od 60 milijardi dinara i 200 miliona evra – ukupno oko 710 miliona evra sa kamatom.
Malignitet Beograda na vodi
Beograd na vodi je rak rana i strano telo u gradskom urbanom tkivu, a sada poprima i obrise metastaza koje počinju da se šire i na druge delove grada.
Kako buka utiče na zdravlje ljudi?
Ljudi odsustvo neprijatnog zvuka uzimaju “zdravo za gotovo”, kao i to da mogu da se odmore ili da spavaju kad god žele, ali kada buka počne da opseda našu svakodnevicu, naše zdravlje je direktno ugroženo.
Nažalost, Srbija je i dalje zemlja jeftine radne snage
Na zatvaranju Kopaonik biznis foruma, premijerka Ana Brnabić izjavila je da se „danas više ne govori da je Srbija zemlja jeftine radne snage i onih koji vuku kablove, te da je Srbija danas zemlja sa kojom žele da sarađuju“.
Beograd ostaje bez još jedne šume: Duboko kod Obrenovca na udaru
Na dvadesetak kilometara od Beograda i na desetak kilometara od Obrenovca, uz magistralni put između ova dva grada, na uzvišenju iznad Save nalazi se šumoviti, prozaični predeo, koji je, zbog dubine korita reke u ovom delu njenog toka, poneo naziv Duboko.
Apsolutna vlast – apsolutna odgovornost
Poslednjih godinu dana, javno zdravlje građana predstavlja jedno od ključnih pitanja.
Tviter nalog rezigniranog ministra za porodicu
Kako još uvek nema sajt, ni službu za odnose s javnošću, ministar novoformiranog Ministarstva za brigu o porodici i demografiju, prinuđen je da sa zainteresovanim građanstvom komunicira putem svog tviter naloga.
Šta bi novi zakon o obnovljivim izvorima energije mogao da unapredi?
Izrada novog zakona o obnovljivim izvorima energije velika je šansa za Srbiju da reši problem ogromnih gubitaka feed in tarifa, da prestane da subvencioniše MHE i raskine ugovor sa štetnim projektima koji koriste subvencije za obnovljivu energiju, a ne donose suštinsku ekološku i finansijsku održivost, poput spalionice u Vinči.
Dorćol na raskrsnici
Pre par meseci jedan tviter crnohumorista obznanio je da se Hoakin Finiks pripremao za ulogu Džokera tako što je tri dana za redom išao u pet popodne kolima od Novog Beograda do centra i zatim tražio mesto za parking na Dorćolu.
Kanal Vizelj – Nekada kupalište, danas fekalni kolektor
Miloš Hinić, u kolumni Naš grad, piše o kanalu Vizelj u Padinskoj Skeli. Iako kanal prolazi pored doma zdravlja, osnovne škole, vrtića, sportske hale, u njega se izlivaju fekalne, hemijske i druge otpadne vode sa okolnih farmi i iz naselja. Vizelj prolazi celim mestom i čini da se ono guši u smradu koji se iz njega širi. Kanal nema uređenu obalu, šetalište, biciklističku stazu, a ništa od toga nema u Padinskoj Skeli, ne samo uz kanal.
Jedan dom, dva bombardovanja, jedna nekretnina i jedna izvršiteljka
Kao beba sam se gušio od trovanja ugljn-monoksidom. Bio je neki problem sa odžakom, pa se vraćao dim nazad u Kreka Veso. Početkom devedesetih se još koristio ugalj, posle smo u smederavac samo drva ložili.
Beogradske zebre postale ugrožena vrsta
Početkom prošle nedelje na stotine naših sugrađana imali su priliku da nalete na neprijatan prizor na uglu ulica Braće Jugovića i Bulevara Despota Stefana, zebre su bile istrebljene, a pešacima onemogućeno kretanje ogradom kaveza.
Zašto hotel Dom nije pretvoren u kovid bolnicu?
Beograd se seli na beogradnavodi! Beograd se seli na beogradnavodi! Totalna rasprodaja! Kupite po bagatelnim cenama Beograđanku, Sava Centar, Hotel Dom i mnoge druge objekte! Požurite zalihe su ograničene!
Šta nam (ne) govori nova ekološka studija o spalionici u Vinči
Pre dva dana je u gradskoj opštini Grocka održana javna rasprava u vezi sa Ažuriranom ekološkom studijom o spalionici otpada u Vinči koju je opet izradila fimra Dvoper.
I dalje bez rešenja za samostalne umetnike
Samostalni umetnici su po Zakonu o kulturi Republike Srbije oni koji nisu u radnom odnosu, a kojima je umetničko delovanje glavno i osnovno zanimanje. Oni imaju pravo na penziono, invalidsko i zdravstveno osiguranje.
Pešački most će ubiti Veliko ratno ostrvo
Veliko i malo ratno ostrvo predstavljaju zeleni most između dva istorijska centra grada. Dva jedinstvena ostrva na ušću velikih reka predstavljaju deo istorijske vizure Zemuna i Beograda, Gardoša i Beogradske tvrđave.
Kako i zašto se građanima izmeštaju brojila van kuće?
Prošle nedelje radnici neke privatne firme došli su i postavili glomazni plastični ormarić na banderu ispred komšijine kapije.
Jaka emotivna veza Beograđana i Košutnjaka
Ovih dana smo na nekoliko mesta širom grada sakupljali potpise podrške za Inicijativu za odbranu Košutnjaka.
Laži zbog kojih se umire
Da možemo da verujemo Predsedniku kada kaže da „niko nije umro čekajući respirator“, Kriznom štabu čiji članovi šalju suprotne poruke o tome koji sve testovi ulaze u zvaničnu statistiku testiranih koja se obznanjuje javnosti, ili Covid-19 bazi podataka o broju preminulih od koronavirusa, ne bismo bili u ovoj najgoroj od svih situacija: sumnjičavi, ljuti, očajni i beznadežni.
Idi mi, dođi mi
Ono što vlast u ovoj zemlji ne razume je da društvene (pa tako i zdravstvene) ustanove moraju da budu pravedne. Nepravednost sticanja položaja u ovim ustanovama značajan je uzrok odlaska medicinskih radnika iz Srbije.
Do koga dobacuje nastava na daljinu?
Hajde da se posvetimo obrazovanju i izborimo se za školstvo kao javno dobro kojim ćemo stvoriti pravedne odnose u društvu.
Žene na prvoj liniji
Žene su na prvoj liniji brige i podrške u doba korone.
Građanske borbe za vreme vanrednog stanja
U kolumni Naš grad, Radomir Lazović piše o vanrednog stanju i zloupotrebi istog od strane gradske vlasti Beograda i njima bliskih bahatih investitora.
Dnevnik borbe za NAŠ GRAD
Već tri godine, svakog petka, u dnevnom listu Danas, izlazi kolumna članova i prijatelja inicijative Ne davimo Beograd, pod nazivom Naš grad. Kolumnu smo pokrenuli sa željom da ona bude mesto gde ćemo moći da se bavimo gradskim temama, razvojem našeg neposrednog okruženja, konceptima pravičnog razvoja, institucionalizacijom solidarnosti, pravom na grad, feminizmom, komunalnim problemima, učešćem građana u razvoju grada, komšijskim i blokovskim pričama ili vrednostima u koje verujemo i koje želimo da prenesemo u svakodnevni život.
Tri godine kolumne “Naš grad” u dnevnom listu Danas
Prošlo je tačno tri godine od kada je, na stranicama dnevnog lista Danas, počela da izlazi kolumna “Naš grad”. Povodom njenog stotog izdanja i obeležavanja ovog malog jubileja, pozivamo vas na promociju zbornika “Dnevnik borbe za naš grad” u sredu 22. januara, u Kulturnom centru Grad, Braće Krsmanović 4, u 19 časova.
Poruka je poslata
U kolumni Naš grad, Aleksa Petković pisao je o nedavno završenom štrajku u Poštama Srbije. Radnici pošte su pobedili i poručili vlastima da dogovori moraju da se poštuju.
Trpilo
Od kad je pre više od dve nedelje započela rekonstrukcija ulica 27. marta i Kraljice Marije, njihovi stanari žive u konstantnom vanrednom stanju
„Шта све можеш да купиш за једну гондолу“
Изградња гондоле од Калемегдана до Ушћа, која је за последицу имала и колатералну штету од преко 150 стабала у ова два градска парка, коштаће грађане 15 милиона евра или око 1,8 милијарди динара.
Градско зеленило у акцији уништавања градског зеленила
Сваки пут кад виде возило Градског зеленила Београђани су у страху да су дошли да посеку дрвеће. У тренутку кад се Београд високо котира међу најзагађенијим градовима Европе, чини се да су се активности Градског зеленила свеле на уништење свог градског зеленила.
Више среће други пут
Ових дана расписан је конкурс градског секретаријата за културу, за финансирање или суфинансирање пројеката у култури. Овај годишњи конкурс један је од ретких извора средстава за многе независне организације из поља културе.
На Слободној зони гледали смо Шабића
У свом говору на отварању овогодишњег филмског фестивала Слободна зона, Родољуб Шабић, повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности, рекао је да је остао мало затечен чињеницом да је један државни службеник позван да отвори уметнички фестивал.
Радници као потрошна роба
У целој прошлој 2017.години, у којој је погинуло 39 радника на радном месту, ни један послодавац није одговарао по кривичним пријавама инспекције за рад, а само један послодавац платио је максималну казну од милион динара за угрожавање безбедности на раду.
Ретке птице против напредне екипе
Да ли су природна добра и културно-историјско наслеђе нешто што је потребно нашим градовима и да ли је њихова заштита узалудан посао ако имамо власти које на све начине покушавају да заобиђу правила или некада чак отворено крше прописе и законе како би омогућили изградњу у областима које су са правом заштићена?
Спас на одређено време
У октобру 2018.године навршава се годину дана од када су извршитељи избацили породицу Петровић из стана у Његошевој 65 у Београду, у којем је живела деценијама.
Случај Блока 13
Kрајем септембра 2018.године почело је бетонирање још једне зелене површине. Овог пута у самом срцу Новог Београда.
Не гледајте са стране
О проблемима људи којима је дијагностикован терминални стадијум канцера, о мукама у којима умиру, о патњи породице која их гледа како се боре без одговарајуће професионалне неге и бриге не говори се често у јавности.
Простор за све – случај KЦ Магацин
У нашим градовима постоји велики број напуштених и некоришћених простора у јавном власништву. У једном од њих је сада Културни центар Магацин.
Нема више Бристола
Војска Србије своје објекте брани по сваку цену. Исти сценарио је био примењен у случају касарне „Арчибалд Рајс“ у Новом Саду, као и за празан самачки хотел на Дорћолу у Београду. Осим Хотела Бристол!
Геотермално питање
Иако су велика истраживања о геотермалном потенцијалу Београда завршена пре више од пет година, ништа се планирано и систематски није радило.
Kако су ботови променили страну?
Уколико сте у току предизборне кампање пратили рад иницијативе Не давимо Београд вероватно сте могли да приметите појаву неколико страница које су спонзорисаним објавама шириле мржњу према активистима Иницијативе.
Шта ћемо са амброзијом?
Амброзија је једна од најопаснијих биљака на свету по здравље људи у смислу алергијских реакција које изазива.
Шест примера отимања града
У досадашњем искуству видели смо да брза трака за спровођење пројеката значи да се подобним инвеститорима уступа буквално све како би остварили профит, а често крше и игноришу закони и прописи.
Култура офсајда
Док су наше комшије играле заслужено финале Светског првенства у фудбалу не можемо да се не запитамо колико фудбал утичу на наше животе и повучемо неке паралеле.
Педалирање – добра вест за бициклисте
После дужег времена, једна добра вест за бициклисте Београда.
Савски насип – да „нормално“ постане нормално
Кад су се средином јуна на Савском насипу окупили пешаци и бициклисти у спонтаној шетњи и заједничкој вожњи на њих су насрнули незадовољни возачи.
Лиман – следећи на удару бетонизације
Крајем априла пред становницима новосадског насеља Лиман нашао се план генералне регулације који трасира пут ка продаји последњих комада градског земљишта и њихову последичну трансформацију у комерцијалне садржаје.
Зрењанин, град без воде
Грађани Зрењанина најавили су 25.маја 2018. протест због тога што је овај град од скоро 100 хиљада становника већ петнаест година без пијаће воде. Од 2004. године вода из славине забрањена је за пиће због велике количине арсена.
Вртићи: Улагање у приватни уместо јавног сектора
Нажалост, и ове године јаслице и вртићи остаће недоступни великом броју најмлађих суграђана. Међу њима ће, као и увек, бити деце запослених родитеља и старатеља, али и много деце незапослених и прекарних радница и радника. Потоњи због свог неодговарајућег радно-правног статуса често одустају од учешћа на конкурсу.
Рачунање шума
Београд је протеклих година, као и Србија у целини, погођен нестајањем шума. Последице се првенствено одражавају на квалитет ваздуха, који постаје све загађенији, али и на ниво буке и изложеност ветру. Низ надлежних институција не пружа довољну и озбиљну противтежу климатским променама, пожарима и штеточинама, те грађевинским инвеститорима.