Porast femicida, nejednakost na radnom mestu i niže plate, nedovoljna zastupljenost na mestima odlučivanja, neplaćeni kućni rad, skandalozno medijsko izveštavanje o silovanju, kao i konkretni primeri brojnih problema sa kojima se žene svakodnevno suočavaju bile su neke od tema razgovora narodnih poslanica i lokalnih feminističkih aktivistkinja u Nišu.
Na tribini “Ženska prava i (r)evolucija” koja je nedavno održana u Nišu učestvovale su narodne poslanice Zeleno-levog kluba, Biljana Đorđević i Jelena Jerinić, i feministička aktivistkinja Tatjana Nikolić. Bila je ovo prilika da sa velikim brojem okupljenih građanki i građana razgovaramo o tome koji su to načini borbe za sopstvena prava, o feminističkom aktivizmu, načinima i značaju institucionalne borbe.
“Političarke u Nišu ne pokazuju interesovanje za podršku feminizmu. Tražile smo pre nekoliko godina više žena na mestima odlučivanja da bi se čulo žensko pravo glasa, pa smo to i izborile, ali one ili ćute ili kažu nešto što im je rečeno da kažu. Sada umesto više žena tražimo više feministkinja na mestima odlučivanja kako bi se čulo alternativno žensko pravo glasa”, izjavila je Tatjana Nikolić i dodala da to koliko žena ima u bilo kojim telima nema veze. Ako one ne razumeju suštinu, nećemo odmaći nigde ni sa problemom nasilja prema ženama, ni sa drugim temama.
“Mi živimo život nereagovanja institucija. Globalni trend je feminizacija pravosuđa, većina žena su sudije, veliki broj žena radi u tužilaštvu, imamo ženu koja je glavna tužiteljka, a opet tužilaštvo nije reagovalo na vapaj žena sa protesta protiv Informera, nego na nešto što je uradio Dragan J. Vučičević, i to je čitava tragedija naše urušene pravne države. Osim što ćemo se boriti kroz institucije u kojima učestvujemo, mi moramo i da probudimo sve te žene kojima je posao da reaguju”, rekla je Jelena Jerinić i dodala da je iznenađuje da se one ne identifikuju sa tim problemom.
Biljana Đorđević je istakla da je parlament u praksi muška institucija, ali i da je upitno da li žene u parlamentu uopšte mogu da se okupe oko ideje ženskih prava, jer mnoge zastupaju samo stranačke interese.
“Vladajuća većina zloupotrebljava temu ženskih prava. Imamo i depolitizaciju i postavljanje teme kao nadpolitičke, ali ona može biti nadpolitička samo ako je oni kontrolišu. Ako ova pitanja neko drugi stavi na agendu kao nadpolitička, kao što je slučaj sa problemom nasilja prema ženama oko kojeg treba da se svi okupimo, oni se neće odazvati”, pojasnila je Biljana Đorđević.
Ne davimo Beograd se za prava žena bori na svim nivoima – i na ulici, i u institucijama, a iskustvo i znanje postojećih organizacija vidimo kao dragocen resurs koji nam može pomoći u zaštiti i podršci ženama.
Ženska prava i načini borbe za njih bili tema drugog po redu događaja u seriji tribina širom Srbije na kojima će se građanima predstaviti narodni poslanici i poslanice Zeleno-levog kluba, kao i aktivnosti na širenju organizacije i formiranju zeleno-leve partije na nacionalnom nivou.
Pročitaj i ovo:
Zahtevamo zatvaranje Prokopa jer radovi nisu u skladu sa građevinskom dozvolom!
Zeleno-levi front je pozvao da se stanična zgrada glavne železničke stanice u Beogradu, koja nema upotrebnu dozvolu, zatvori za građane dok se ne otklone nedostaci i proveri kvalitet izvedenih radova.
Dvanaest pitanja za premijera: Otvoreno pismo Milošu Vučeviću
Autor je naš Radoje Stefanović, advokat i odbornik u Skupštini opštine Vračar.
Prokop nema upotrebnu dozvolu!
Železnička stanica u Novom Sadu nije jedini koruptivni projekat Srpske napredne stranke bez upotrebne dozvole. Početkom oktobra ove godine odbačen je zahtev za izdavanje građevinske dozvole za staničnu zgradu na Prokopu, zbog neverovatnog broja ozbiljnih nedostataka.