Noa je bila transrodna devojka od 18 godina, čiji je nestanak prijavljen pre dvadeset dana. Njeno telo je nađeno juče u stanu u Beogradu, a muškarac, za koga se od početka znalo da je Noa krenula kod njega, priznao je ubistvo. Ovo je 22. femicid u Srbiji od početka godine, zbog čega je Ženska grupa već insistirala na važnosti sprovođenja usvojene Strategije za sprečavanje rodno zasnovanog nasilja, što podrazumeva i formiranje nacionalnog tela za praćenje i analizu femicida.
Ovaj zločin je još jedan u nizu zločina nad ženama koji su u porastu u našoj državi. Jasno je da ne postoji adekvatan sistem koji žene štiti od ubistva i nasilja, i da institucije ne rade dovoljno da bi ovakve činove sprečile. U kojoj meri je netolerancija prema transrodnim osobama prisutna u javnosti, ilustruju i reakcije na vesti o nestanku i ubistvu Noe Milivojev. Pored diskriminatornih komentara na društvenim mrežama, nasilje se prenelo i na ulice kada su nepoznate osobe uništile memorijal posvećen Noi i uzele zastavu trans zajednice.
Zbog toga, članice Ženske grupe Ne davimo Beograd smatraju da je ključno da se posveti daleko više vremena i resursa zarad bolje edukacije o LGBT+ zajednici, ali i da je potrebno da se daleko efikasnije reaguje na sve činove mržnje, nasilja i isključivanja članova i članica LGBT+ zajednice od strane nadležnih institucija. Samo sveobuhvatnim sistemskim promenama je moguće doprineti daljem suzbijanju zločina iz mržnje.
Ovim putem apelujemo i na medije da se suzdrže od senzacionalističkog prenošenja vesti i detalja zločina. Već tokom potrage, a naročito u toku jučerašnjeg dana, je došla do izražaja neprimerena reakcija medija koji nastavljaju da krše novinarski kodeks bez ikakvih sankcija. Prilikom izveštavanja, neophodno je izbegavati reči koje relativizuju ili romantizuju nasilje i suzdržavati se od bombastičnih naslova koji služe da privuku pažnju. Kad je reč o trans ljudima, nedopustivo je bilo kakvo korišćenje pogrešnog rodnog oslovljavanja, ili objavljivanje imena koje osoba ne koristi.
U svetlu činjenice da se u Srbiji već dva meseca protestuje protiv nasilja, ovaj događaj još više ističe važnost ispunjenja zahteva protesta kao jednog od prvih koraka da se daljem nasilju stane na put. Zato Zeleno-levi front / Ne Davimo Beograd nastavlja sa učešćem u protestima i insistira na korenskim promenama koje će doprineti prevenciji, naročito kad je reč o femicidu i zločinima iz mržnje prema LGBT+ populaciji.
Pročitaj i ovo:
Đorđević: Da li će izmene Zakona o oglašavanju obuzdati kladionice
Da li je to što su kladionice postale deo panorame svakog grada u Srbiji, dokaz ekonomske stabilnosti, kao što smo čuli od ministra trgovine ili totalnog posrnuća?
Zdravko Janković, lični stav: Reagovanje na kolumnu Marka Vidojkovića
U kolumni Marka Vidojkovića u dnevnom listu Danas, objavljenoj 30. oktobra, naš proslavljeni pisac britkog pera se pozabavio odbranom Hotela Jugoslavije koji je ovih meseci pod napadom investitorske pohlepe. Način koji se time pozabavio, a bazirano na porukama iz svog spam foldera, jeste razlog moje reakcije.
Srbija na digitalnom tržištu EU: Između regulatornih izazova i mogućnosti
Okrugli sto pod nazivom „Ka jedinstvenom digitalnom tržištu Evropske unije: Srbija između regulatornih izazova i mogućnosti“ održan je danas u Narodnoj skupštini, u organizciji Poslaničke grupe Zeleno levi front - Ne davimo Beograd i SHARE Fondacije.