
Ne davimo Beograd će se zalagati da se na dnevnom redu u Skupštini nađu teme životne sredine, rastuće ekonomske i socijalne nejednakosti u društvu, kao i decentralizacije i demokratizacije. Otvoreni su za tehničku saradnju po pitanju osnovnih demokratskih načela sa svima iz opozicije.
Posle dve godine pauze u Skupštini Srbije ponovo se nalaze poslanici opozicije. Dok vlast daje uverenja da su se stvari promenile, kritičari u u samom izboru Vladimira Orlića za predsednika Skupštine prepoznaju najavu da se ništa promenilo nije, da Srpska napredna stranka parlamentarizam shvata kao teror većine nad manjinom.
Poslanik Ne davimo Beograd Robert Kozma kaže za portal “Vremena” da misli da je “neutemeljen optimizam očekivati od Srpske napredne stranke i vladajuće većine da su otkrili demokratiju i promenili ploču” i da će “poštovati procedure”. Kako kaže, “nismo u takvoj zabludi”.
Dodaje da su oni žele “da se čuje glas opozicije, stavovi građana”, kao i da u Skupštini zastupaju svoje politike, koje su ranije zastupali na “ulicama i protestima”.
Na pitanje šta će im biti prvi koraci u novom sazivu Skupštine, Kozma odgovara da su već napravili prvi korak – podneli su inicijativu anketnom odboru da se “utvrde sve okolnosti nesreće i pogibije rudara u rudniku Soko”. Kaže da će tražiti “dopunu dnevnog reda”, da se o tome izjasne svi poslanici, a ne da se odlaže.
Objašnjava da će Ne davimo beograd kao zeleno-levi poslanički klub sarađivati sa partnerima sa kojima su izašli na izbore, ali i da su “otvoreni za tehničku saradnju sa svima” po pitanju unapređenja osnovnih demokratskih načela. Međutim, smatra da “programsku saradnju mogu ostvariti samo sa onima koji su im ideološki bliski”.
Kaže da je njima stalo do sprovođenja njihove politike i promovisanja njihovih stavova, a neslaganje sa nekim “stavovima i idejama“ ne treba shvatati kao lični napad zbog toga što se neko nekome “dopada, ili ne dopada”.
Dodaje da sporazuma o nenapadanju unutar opozicije nema.
Po pitanju leve agende, pojašnjava da “spremaju inicijativu za pravedan poreski sistem”, ali i da će se zalagati da se “više ulaže u zdravstvo”, a ne da se teret prebacuje na privatni zdravstveni sistem. Kaže da će tražiti i rasprave o rastu cena i inflaciji koja “traje već četiri godine”, te argument Srpske napredne stranke da je razlog rat inflacije samo rat u Ukrajini ocenjuje kao “netačan”.
Dodaje da će tražiti da se ispita ustavnost i zakonitost takozvane “Vulinove odredbe”, prema kojoj pojedini primaoci socijalne pomoći moraju i da rade za nju.
Na pitanje da li i dalje postoje međusobne rezmirice između njih i novoformirane političke stranke Zajedno, sagovornik kaže da svađe nikada nije bilo, već da su se još pre izbora “dogovorili za rad kroz dva poslanička kluba”.
Kozma kaže i da je Ne davimo Beograd je doneo odluku o započinjanju transformacije iz pokreta u nacionalnu političku partiju.
Pročitaj i ovo:
Radomir Lazović za Radar: Ne smemo dozvoliti Vučiću da deli antirežimski blok
Na studentima jeste najveća odgovornost da se napravi neki okvir saradnje, ali mi im sigurno nećemo biti konkurencija. Otvoreni smo za svaki dogovor i o izbornom nastupu, a spremni smo da pomognemo na svim frontovima, što smo i pokazali na lokalnim izborima.
Marko Vujačić: Tajni ugovori i eksploatacija ljudi i prirode
Marko Vujačić, član Predsedništva Zeleno levog fronta, ističe da je potrebna saradnja sa Kinom tamo gde ima obostranog interesa, ali i na jasnom odbacivanju autoritarnog modela razvoja koji počiva na tajnim ugovorima, eksploataciji ljudi i prirode i koncentraciji političke moći, koji danas simbolizuju kineska država i njene kompanije.
Lazović: Izmenama pravosudnih zakona načinjena velika šteta Srbiji
Opozicioni poslanik u Skupštini Srbije Radomir Lazović, kopredsednik opozicionog Zeleno-levog fronta (ZLF), danas je ocenio da je izmenama pravosudnih zakona na predlog poslanika Srpske napredne stranke (SNS) Uglješe Mrdića donetim pre četiri meseca, "načinjena velika šteta", ne samo odnosu Srbije sa evropske insitucijama, nego i funkcionisanju domaćeg sudstva i tužilaštva.






