Danas su naše aktivistkinje i aktivisti očistili plato ispred bioskopa Voždovac, koji već jako dugo ne radi. Opština Voždovac najveća je beogradska opština bez pozorišta, bioskopa ili ustanove kulture. Nakon akcije čišćenja, održan je i komšijski razgovor o shvatanju kulture kao javnog dobra koje treba da bude dostupno svima i na raznovrsne načine.

Poslednja filmska projekcija u bioskopu Voždovac, nekadašnjem simbolu ove opštine, održana je davne 1997. godine. Od tada je bioskop postao jedan od najočiglednijih primera pljačkaške privatizacije i žrtva investitorskog urbanizma.

Umesto da prostor postane održiv i funkcioniše u skladu sa svojom namenom i potrebama lokalne zajednice, bioskop je potpuno propao. I pored mnogobrojnih predizbornih obećanja da će ponovo biti otvoren, sudbina ove zgrade je i dalje neizvesna i ona je u sve gorem i ruševnijem stanju. Plato ispred nje je zapušten i zarastao u korov, dok obezbeđenje privatnog investitora onemogućava građane da provode vreme u prostoru koji je po postojećem planu – javna površina.


U komšijskom razgovoru učestvovali su Biljana Đorđević, članica Malog veća Ne davimo Beograd, Branislav Dimitrijević, koordinator Grupe za kulturu i Aleksandar Vićentijević, koordinator voždovačkog odbora pokreta. Nakok razgovora planirana je projekcija filma „Beograd 2041: Povratak u budućnost”, a nakon toga neformalni razgovor uz tople napitke i projekciju filma „Metropolis”.

Zajedno sa našim komšijama i komšinicama u svim delovima grada, pokret Ne davimo Beograd otvara razgovor na temu kakve su kulturne potrebe lokalne zajednice, i čemu bi prostori kakav je bioskop Voždovac, kao i drugi napušteni i nekorišćeni prostori, trebalo da služe. Svedoci smo da ne samo opština Voždovac, već i druge opštine van centra grada, nemaju funkcionalne prostore za kulturu, a i kada ih imaju te ustanove se vode na netransparentan i nestručan način. Gradski budžet za kulturu već godinama služi za koruptivne šeme i još jedan je kanal nelegalnog finansiranja kriminalne vlasti.

Ne davimo Beograd se zalaže za to da kvalitetni kulturni sadržaji moraju biti dostupni svim građanima. Kako bismo to ostvarili, neophodno je da radimo na reafirmaciji zapostavljenih kulturnih centara, domova kulture i biblioteka u opštinama izvan centra grada. Takođe je neophodno sprečiti dalje propadanje gradskih prostora koji se godinama ne koriste, načiniti njihov popis i omogućiti direktnu saradnju kulturnih stvaraoca i građana s ciiljem aktivnog učešća u predlaganju namene ovih prostora i programa njihovog rada. Kako bismo ovo postigli nastavićemo da razgovaramo sa građanima u svim delovima grada i da u saradnji sa njima ostvarimo ono što je i osnovno polazište programa za kulturu NDMBGD – da je kultura javno dobro i da treba da bude dostupna svima i na raznovrsne načine.

Pročitaj i ovo:

ZLF program za Novi Beograd

Zeleno-levi front ne želi da Novi Beograd bude krojen za korporacije i imućne ljude koji mogu da priušte skupe poslovne prostore i stanove u prodaji. Mi želimo da vratimo Novi Beograd njegovoj suštini, da bude deo grada Beograda koji omogućava visok kvalitet života svim svojim stanovnicima u svoj njihovoj različitosti.