Progresivna internacionala i Evropska zelena partija čestitale su pokretu Ne davimo Beograd povodom izborne skupštine na Dan oslobođenja glavnog grada Srbije u Drugom svetskom ratu.

Izborna skupština pokreta Ne davimo Beograd imala je dva posebno važna gosta – prisutnima su se putem video poruka obratili filozof Srećko Horvat i Tomas Vajc iz Evropskih zelenih. Poručili su da predstoje ozbiljni izazovi, ali i istakli primere pomaka na Balkanu i u svetu.

“Suborkinje i suborci, želim vam sretan Dan oslobođenja Beograda. To je važan dan ne samo naše zajedničke prošlosti, već i naše zajedničke budućnosti. Ono što vi danas radite nije samo neka partikularna borba, neki partikularan dan, već je dan koji se nalazi na ramenima divova koji su bili prije nas i onih koji će doći nakon nas. Vaša borba je i naša borba. Vaša lokalna borba je ujedno i dio jedne internacionalne borbe”, kazao je Horvat u ime Saveta Progresivne internacionale, kojoj pokret Ne davimo Beograd pripada.

Delegacija ove organizacije sada je u Boliviji, gde je pratila izbore, rekao je i podsetio da se Pokret za socijalizam bivšeg predsednika Eva Moralesa tamo vraća na vlast.

“Vaš uspjeh je i naš uspjeh i jedino zajedno, radikalnim internacionalizmom koji će uključivati i lokalnu i nacionalnu borbu možemo se izboriti protiv onoga protiv čega su se naši preci borili na ovaj, današnji dan. Dakle, i protiv fašizma i protiv kapitalizma”, naveo je Srećko Horvat.

Tomas Vajc, kopredsedavajući Evropske partije zelenih i evropski poslanik, podsetio je na angažovanje našeg pokreta protiv korupcije i za pravo građana da učestvuju u političkom odlučivanju. Po njegovim rečima, Ne davimo Beograd je stao u zaštitu radnika i radnica od postupaka vlasti koje služe parcijalnim interesima bogatih.

“Suočićete se s prilično oštrim otporom. Kao što svi znamo, medijska scena u Srbiji nije sasvim nezavisna. U vašem političkom sistemu se veoma snažno zastupaju interesi nekih pojedinaca”, naglasio je Vajc.

Čestitao je na organizovanju i uvođenju civilnog društva i zabrinutih građana u politički život i dodao da je ovde “veoma hrabro” biti opozicija. Neophodno je sprovesti vladavinu zakona, u smislu da ljudi mogu da se oslone na institucije bez obzira na to da li su siromašni ili bogati, te izgurati urbanistička rešenja za gradove koja omogućavaju zdrav život, bez zagađenja i gužve u saobraćaju, kaže Vajc.

Evropski zeleni plan, koji je počeo da se sprovodi, podrazumeva zaštitu životne sredine i prevazilaženje klimatske krize, pogotovo u zemljama s velikom nezaposlenošću i niskim srednjim ličnim prihodima, objasnio je. Taj poduhvat mora da ide ruku pod ruku s pravičnom tranzicijom i integrisanjem društvenih potreba, zaključio je zvaničnik Evropske zelene partije i izjavio da računa na Ne davimo Beograd da se bori da vlasnici stambenih objekata mogu da postavljaju solarne ploče i tako postanu proizvođači struje.

Pored toga, mere poput toplotne izolacije podstiču lokalnu privredu i stvaraju radna mesta te smanjuju račune za energente, podsetio je. Osvrćući se na kontroverzne projekte hidroelektrana u regionu, Vajc je ocenio da one uništavaju okolinu i da ne proizvode očekivanu količinu električne energije, te pozvao na odbranu prirodnog nasleđa.

On je kazao da uspon i uspeh novih horizontalnih pokreta u Hrvatskoj, Severnoj Makedoniji i Crnoj Gori pokazuje da su pozitivne promene moguće.

Na Dan oslobođenja Beograda održana je izborna Skupština pokreta Ne davimo Beograd na kojoj je predstavljen plan kako naš grad može postati dobro mesto za život za sve njegove građanke i građane. Na Skupštini je izabrano i novo rukovodstvo koje će kao glavni zadatak imati dalju izgradnju unutrašnje strukture pokreta i širenje članstva, koje je u ovoj godini duplirano. Detaljnije na [linku].

Pročitaj i ovo: