Za početak on otkriva da li je neobično što se tender za jedan ovakav projekat otvara u subotu. Dakle, tada je objavljen na Portalu javnih nabavki. Janković priznaje šta je zaključio iz raspisanog tendera preduzeća Srbija vode i da li je to možda još jedan od onih tendera gde se unapred može zaključiti ko će biti izvođač radova.

On dodaje i treba li da nas zabrine opis trenutnog stanja. Iz dokumenta koji je objavljen u okviru javne nabavke piše da korito u zoni obale, u zavisnosti od nivoa vode, sadrži kombinaciju nanosa i nagomilanog granja, otpada i drugih antorpogenih predmeta. U ovom području postoji i rizik od prisustva neeksplodiranih ubojnih sredstava, koja su potencijalno prisutna na rečnom dnu. Janković komentariše da li su tu bilo kakvi radovi bezbedni po stanovnike tog dela grada.

Iz tenderske dokumentacije se vidi da bi tu trebalo da nastane međunarodno putničko pristanište, te gost „Probudi se“ upozorava da li je takvom pristaništu tu mesto.

Takođe, tu su se nekada nalazili splavovi. Oni su uklonjeni, te Janković analizira da li je sada kontradiktorno što se baš na tom mestu planira postavljanje brodova hotela. Podsetimo, na leto 2024. godine krenulo je uklanjanje splavova sa beogradskih obala. Od Brankovog mosta do Ušća uklonjeni su svi splavovi (osim jednog koji je potonuo) i tu neće biti dozvoljeno postavljanje novih, pisao je RTS u oktobru 2024. godine.

Opozicija je više puta ukazivala na neisplativost projekta EXPO, te Janković priznaje kako sada vidi i to što se planiraju brodovi hoteli za ovu izložbu, kao i da li je to potreban trošak.

Da se za potrebe izložbe EXPO planiraju brodovi-hoteli nije novost. Naime, Agencija za upravljanje lukama saopštila je u septembru da je potpisala Ugovor o izradi studije sa idejnim rešenjem za postavljanje plutajućih objekata za potrebe izložbe EXPO. Ugovor je potpisan sa konzorcijumom koji predvodi konsultantska kuća Public Transport Consult. U radu na studiji, između ostalih, učestvovaće i Saobraćajni fakultet u Beogradu. Vrednost ugovora za izradu ove studije, prema podacima na Portalu javnih nabavki, je 28,8 miliona dinara. Studijom treba da se izradi idejno rešenje za postavljanje plutajućih objekata, odnosno brodova-hotela. Oni bi obezbedili dodatni smeštajni kapaciteti u Beogradu tokom EXPO događaja.

Kako se ranije govorilo projekat izgradnje međunarodnog pristaništa na levoj obali Save je podrazuemvao i izgradnju gondole i jarbola. Kasnije je rečeno da se od toga odustalo. Janković komentariše da li se zaista odustalo, ili se samo zastalo sa ovim idejama.

Za izgradnju beogradske gondole, projekta koji je godinama najavljivan, u budžetu Grada Beograda za ovu godinu planirano je 420 miliona dinara, a osim u gradskom budžetu, ovaj ranije ambiciozno najavljivan projekat žičare koja bi trebalo da spoji Ušće i Kalemegdan, pominje se i u Urbanističkom projektu parka Ušće.

Pojedini aktivisti su ranije predlagali sasvim druga rešenja za ovu obalu Save. Predlagao se između ostalog i Zeleni koridor, odnosno da se tu napravi pešačka i biciklistička zona za uživanje uz obale reke. Odbonik ZLF-a otkriva zašto ovakvi planovi nisu nikad zaživeli.

Sada kada je došlo do tendera, gde se očekuje izbor izvođača radova do 25. aprila, te Janković ističe da li postoji način da se na tom mestu ipak ne gradi pristanište za brodove hotele.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

Pročitaj i ovo:

Đorđe Pavićević o Vučićevim preračunima

Narodni poslanik Zeleno-levog fronta i profesor Fakulteta političkih nauka Đorđe Pavićević za „Vreme” kaže da ono što deluje jasno je da Vučić ne želi sada da raspiše izbore.