Povodom ogromnog zagađenja koje smo svi mogli da osetimo prethodnih dana, Ne davimo Beograd je održao konferenciju za medije na kojoj su govorili Dragana Đorđević, naučna savetnica Instituta za hemiju tehnologiju i metalurgiju, Vladimir Đurđević, profesor Fizičkog fakulteta i Radomir Lazović predstavnik pokreta Ne davimo Beograd.
Prethodnih nekoliko dana sve merne stanice, i zvanične državne i one koje su postavljali građani, primetile su ogromno zagađenje u Beogradu, ali i u velikom broju drugih gradova. Veliki broj građana nam se javio i žalio da otežano diše. Voleli bismo da je ovo incident ili izolovani slučaj, ali nije, ovo je deo perioda koji za veliki broj naših gradova traje i preko 100 ili čak i 150 dana godišnje kada je vazduh opasan. Ovo dugotrajno izlaganje zagađenju ostavlja ozbiljne posledice po naše zdravlje.
Različita straživanja pokazuju da od posledica zagađenja godišnje umre od 7 do 12 hiljada građana. Izloženost zagađenu dovodi se u vezu sa nizom bolesti, od kardiovaskularnih i respiratornih, preko dijabetesa i demencije, do fertiliteta, leukemije kod dece i raka pluća. Troškovi lečenja onih koji imaju respiratorne probleme, a takvih je oko milion u Srbiji, mere se milijardama evra.
Dragana Đorđević: Beograd okružen izvorima zagađenja
Naučni savetnik na Institutu za hemiju, tehnologiju i metalurgiju, Dragana Đorđević, naglasila je da zagađen vazduh izaziva respiratorne probleme, ali i razne vrste karcinoma. Pored termoelektrana, individualnih ložišta, spalionice u Vinči i saobraćaja, trovači vazduha deluju i na daljinu, poput novootvorene livnice u Bariču, objasnila je Dragana Đorđević i navela da je Beograd ugrožen zbog pravaca vetrova koji u glavni grad zagađenje donose iz smederevske železare, termoelektrane u Obrenovcu, kao i iz drugih delova Srbije. „S jedne strane kada duvaju zapadni vetrovi stiže nam to zagađenje, a s druge strane kada duvaju jugoistočni i istočni vetrovi stiže nam zagađenje iz Smedereva, Kostolca, Drmna pa čak i iz Bora“, rekla je Đorđević.
Posledice su strašne i zato postavljamo pitanje odgovornosti
Srpska napredna stranka u prethodnih osam i Socijalistička partija Srbije u prethodnih 12 godina upravljaju zaštitom životne sredine u Srbiji. Za sve to vreme nisu uradili ništa da bi se promenilo stanje sa zagađenjem vazduha. Ovo nije tvrdnja koju olako iznosimo, jer smo protiv prethodnog ministra zaštite životne sredine podneli dve krivične prijave i to za krivično delo Nepreduzimanje mera zaštite životne sredine iz čl. 261 KZ i Zbog povrede prava na informisanje o stanju životne sredine iz člana 268 KZ.
Aleksandar Vučić je jasno pokazao kako se vlast bavi zagađenjem rekavši da „mi ne možemo da budemo zagađeni“ i da „zagađenje u našim gradovima traje jedan ili dva dana i to samo kada se poklope vremenske prilike“. Da bi u jednom trenutku ljutito zaključio: „O kakvom bre crnom zagađenju pričamo.“
Kako izgledaju izjave Aleksandra Vučića o zagađenju pogledajte u videu.
Danas smo uspeli da nateramo vlast da prizna da problem zagađenja postoji. U prethodna tri dana mogli ste da vidite gradonačelnika Beograda Zorana Radojičića kako izjavljuje da je Beograd spremio strategije za borbu protiv zagađenja u narednih 10 godina. Pa šta ste čekali do sada??? Dvanaest godina upravljate zaštitom životne sredine, nenamenski ste potrošili stotine miliona evra iz eko taksi, a svake godine sve je gore i svake godine sve više ljudi snosi posledice.
Profesor Đurđević: Vreme je za dela
Profesor Fizičkog fakulteta Vladimir Đurđević smatra da su eksperti dovoljno govorili, te da je vreme za dela. „Sad je, što se mene tiče, korak na onima koji treba da donesu neka rešenja, implementaciju određenih politika i na njima treba da bude pritisak da li se te politike sprovode, da li su efikasne i ako nisu efikasne da dođe do neke promene stanja u tom smislu“, smatra Vladimir Đurđević sa Fizičkog fakulteta.
Poruka Ne davimo Beograd je da se ovaj problem može rešiti. Ne možemo uvoziti prljave tehnologije, graditi spalionice i ništa ne menjati i očekivati da se problem sam reši. Ne davimo Beograd je zato spremio set mera koje je potpisom podržalo 18 hiljada građana i koji smo predali nadležnima, ali po svemu sudeći ništa se na tom polju neće rešiti ukoliko se ne udružimo smenimo ovu vlast i od Beograda napravimo DOBAR GRAD za sve, a od Srbije zemlju u kojoj se dobro i zdravo živi.
Pročitaj i ovo:
Pojačava se pritisak režima na sudije koji su pustili Užičane na slobodu
Članovi i članice sudskog veća koje je donelo odluku o ukidanju pritvora Vladanu Sinđiću, šefu odborničke grupe u Skupštini grada Užica, studentu Pavlu Cicvariću i drugim užičkim političkim zatvorenicima kako bi se branili sa slobode, sada trpe osvetu režima kroz medijsko blaćenje i optužbe za rušenje države.
Sigurni glasovi i promašena ekonomija: Rastislav Dinić o povlačenju stranog kapitala na jugu Srbije
„Vlast na različite načine ide i preko onoga što je ekonomski neophodno kako bi se privukli strani investitori. Podilazi stranom kapitalu kako bi kupila političku podršku, a sve u cilju kršenja vladavine prava i demokratije u Srbiji”, ocenjuje za Mašinu poslanik Zeleno-levog fronta Rastislav Dinić.
Stojmenović o EXPO: SNS ukinula državu da bi nam njeni koruptivni projekti i dalje visili nad glavom
Šefica odborničke grupe ZLF-PSG u Skupštini Beograda Natalija Stojmenović kaže da je lex specialis recept za korupciju Srpske napredne stranke. Govoreći o izložbi EXPO, navodi da je vlast spremna da ide do ukidanja države da bi novac građana uložila u svoje koruptivne projekte. "Javni interes je ono što je naša korupcija", kaže odbornica da je ključna ideja SNS.