Još jedna značajna zelena površina pod šumom, na teritoriji Beograda, nalazi se u opasnosti. Ovoga puta zbog neadekvatnog održavanja od strane JP Srbijašume. Naime, u prethodne dve godine, na području “Duboko”, između Beograda i Obrenovca, posečeno je preko 11 hektara stare hrastove šume. Visoka, prohodna hrastova šuma, mesto za šetnju, odmor i rekreaciju, planski je zamenjena niskim, neprohodnim bagremarom koji je pokrio nastalu golet.
Meštani Dubokog, i obližnjih naselja Barič i Mala Moštanica, obraćali su se više puta JP Srbijašume i zahtevali da se obustavi seča i stara stabla sačuvaju. Novu zabrinutost izazivaju oznake na drveću koje najavljuju nove seče i uništavanje ove šume.
Posledice krčenja hrastove šume su mnogobrojne. Od toga da se na taj način Duboko, jedno od najaktivnijih klizišta u zemlji ostavlja bez zaštite dubokog korenja stabala, preko ugrožavanja ekosistema u ovom prelepom prirodnom okruženju, do toga da novoposađena bagremova stabla izazivaju alergijske reakcije kod meštana na koje se žale.
Pokret Ne davimo Beograd, zbog svega navedenog, zahteva da se od nove seče odustane i da JP Srbijašume uvaže primedbe meštana koji traže očuvanje šume.
Ne davimo Beograd smatra da su građanima Dubokog, Bariča i Male Moštanice preko potrebne zelene površine, šume i prirodne oaze, kao usotalom svim građanima Obrenovca i Beograda. Moramo čuvati i ulagati u gradske šume i brinuti se o prirodnim dobrima našeg grada. Ne davimo Beograd poziva ljude da nas podrže kako bismo od Beograda napravili Dobar grad za sve.
Pročitaj i ovo:
Zdravko Janković: Brodovi-hoteli umesto uklonjenih splavova na Savi?
Lice starog Beograda polako, ali sigurno nestaje. Sa projektom Beograd na vodi korenito se promenio izgled grada na obalama i nastavlja da se menja. Proteklog vikenda raspisan je tender za čišćenje leve obale Save, od ušća do Gazele. Na tom prostoru trebalo bi da se izgradi međunarodno putničko pristanište za brodove hotele za izložbu EXPO.
Vlast najavljuje najveći udar na državne univerzitete do sada
Zeleno-levi front upozorava na opasne namere predsednika republike i Srpske napredne stranke da kažnjavanjem državnih univerziteta uništi visoko obrazovanje u Srbiji, koje je više od dva veka jedan od najvažnijih stubova moderne srpske državnosti, čak i pre nego što je moderna srpska država postojala.
Đorđević za portal Simptom: Vlada Đura Macuta biće vlada osvete, a premijer “kratkotrajna Vučićeva igračka”
“Na ovaj izbor Vlade gledam kao na kupovinu vremena i pokušaj konsolidacije režima do nekog trenutka kada će sami oboriti sopstvenu vladu u trenutku koji njima odgovara, a ne onda kada su zatečeni političkom krizom, jer tako su do sada radili i tako jedino znaju da rade”, kaže Đorđevićeva.