Prvih 100 dana nove naprednjačke vlasti pokazalo je kontinuitet loših politika koje sprovodila i Vesićeva uprava. Iako Aleksandar Šapić pokušava da za sve probleme okrivi prethodnu upravu, kao što je prethodna, prethodnu vlast, ali jasno je da se radi samo o traženju krivca, a da će svi problemi ostati građanima.

“Žele da nam nametnu da je Aleksandar Šapić neko nov, da postoji novi pristup politici, a u stvari je u pitanju nastavak više od desert godina vlasti Srpske napredne stranke i Socijalističke partije Srbije”, izjavio je danas Dobrica Veselinović, šef odborničke grupe Za dobar grad – Moramo i dodao da je evidentno za ovih 100 dana da vlast ne ume i ne želi da reši glavne i goruće probleme Beograđana, već pribegava populističkim merama i jeftinom razbacivanju novca građana kako bi prikrila svoju nesposobnost.

Vlast nije pokazala spremnost da se uhvati u koštac s ključnim gradskim problemima, kao što su zagađenje, uslovi saobraćaja, infrastrukturni problemi, pritisak nekontrolisane gradnje koja pogoduje samo investitorima, a ne obezbeđuje infrastrukturna rešenja.

.”U Mirijevskom naselju upravo se izliva ilegalna kanalizacija u dužini većeg potoka. Ovakvi problemi danas nisu više incidenti u gradu, već su posledica zanemarivanja infrastrukturnih problema, pogrešnih prioriteta i vođenja grada isključivo interesima investitora”, izjavila je gradska odbornica Ne davimo Beograd, Jelena Vasiljević i dodala da je situacija toliko ozbiljna da nama potencijalno preti kolera u gradskom naselju, a Šapić se bavi štetnim projektima kao što je Gondola na Kalemegdanu.

U prvih sto dana gradske vlasti, vidimo nastavak trenda otuđivanja javnih i prirodnih dobara i njihovu komercijalizaciju. Vlast najavljuje da će biti osnovano novo JKP za parkove.

“Posao održavanja parkova već obavlja gradsko zelenilo. Umesto da se ide ka povećanju efikasnosti i unapređenju rada postojećih JKP, osnivaju se nova, s osnovanom sumnjom, da će služiti za zapošljavanje novih lojalnih kadrova, kao i za preusmeravanje budžetskih para”, nastavila je Vasiljević i pojasnila da će se novoosnovano JKP baviti „uvođenjem sadržaja“ u beogradske parkove, što možemo da razumemo kao najavu da će se u njima otvarati kafane, kafići i druge ponude komercijalnog sadržaja. .

Ne davimo Beograd u vezi s ovim problemom, insistira da se zabrani preimenovanje zelenih površina u građevinsko zemljište, da se ulaže u u zelene površine sa ciljem dostizanja evropskih standarda od minimum 25m2 po stanovniku. Za ovo ne treba novo JKP, već jasan politički plan i program, kao i nužno stopiranje projekata koji podrazumevaju izgradnju stambeno-poslovnih objekata u blizini velikih zelenih površina – kao što je trenutno slučaj s delom šume u Košutnjaku.

U trenutku u kome stopa apsolutnog siromaštva među porodicama sa preko tri člana ide i do 10 odsto, gradska vlast umanjuje budžet za socijalno stanovanje deset puta (sa 400 miliona na 35 miliona), a izdvaja dve milijarde dinara za vaučere za sportsku opremu.

“Mnoge porodice nemaju osnovna sredstva za život: zdravu ishranu, krov nad glavom, sredstva za školovanje i vannastavne aktivnosti. U svakom školskom odeljenju ima troje dece koja nemaju za užinu, knjige i ekskurziju, a sva deca će dobiti vaučere za sportsku opremu bez ikakve analize potreba za ovom merom”, rekla je gradska odbornica Natalija Simović i dodala da je neophodna pametnija preraspodela budžeta i prioritizacija tako da se na prvo mesto stavi ulaganje u ljude, a ne u beton i projekte poput linijskog parka koje samo proširuju komercijalne prostore i čine da bogati budu bogatiji, a ne doprinose ni na koji način kvalitetu života naših sugrađana i sugrađanki.

Rebalans budžeta koji je uradio kabinet Aleksandra Šapiće pokazao je i to da će se subvencije privatnim vrtićima znatno uvećati, a bez povećanja ulaganja u državne, čime se nastavlja i ojačava trend započet 2015. godine.

“Preusmeravanjem novca mogli bismo dostići to da subvencionicanje privatnih vrtića zaista postane tranziociona mera, a ulaganjem u kvalitet državnih vrtića, izgradnjom novih i sanacijom postojećih, dobili bismo dobru i pristupačnu dečiju zaštitu i predškolsko obrazovanje”, saopštila je danas u Skupštini grada Irena Fiket i dodala da je smanjenje broja dece po grupi i zapošljavanje većeg broja osoblja i povećanje njihovih plata jedno od rešenja koje nudi Ne davimo Beograd.

Pročitaj i ovo:

Ustavni sud da ispuni zahtev studenata i zaštiti Generalštab

Pozivamo Ustavni sud da ispuni zahtev studenata o ukidanju Vladine odluke o oduzimanju statusa kulturnog dobra Generalštabu. Ovaj predlog se već nalazi pred Ustavnim sudom jer ga je na inicijativu Zeleno-levog fronta podnelo 49 poslanika i poslanica opozicije tražeći ocenu ustavnosti i zakonitosti ove odluke Vlade.