Rušenje zgrada između trga Slavija i parka Manjež deo je politike investitorskog urbanizma koja ceo Beograd pretvara u poligon za zaradu, bez ikakve brige o građanima koji u njemu treba da žive. Ovo se sprovodi po već oprobanoj šemi za zaobilaženje očuvanja kulturno-istorijskog nasleđa koju je naprednjački režim usavršio rušeći vredne istorijske objekte na Vračaru i Dorćolu.
Umesto da uloži dodatni napor da se ovaj deo grada zaštiti, u decembru 2020. godine Zavod za zaštitu spomenika Grada Beograda nije produžio zaštitu ovom bloku zgrada koji je do tada uživao u okviru celine „Zapadni Vračar“. Nakon toga, vladajuća većina koju čine SNS i SPS u Skupštini Grada Beograda usvojila je u februaru 2022. godine plan koji je omogućio ovu devastaciju. Ovim odlukama naš grad ostaje bez nekoliko zgrada starih skoro ceo jedan vek, dok zgrada stare Gradske štedionice na uglu ulica Svetozara Markovića i Kralja Milana datira čak iz 19. veka
Pored zanemarivanja istorijskog nasleđa Beograda, jako je problematično šta zamenjuje ove zgrade. Projektom „King’s Circle Residences“ planira se izgradnja kompleksa sa više od 200 stanova uz prateći komercijalno-poslovni sadržaj. Investitoru je zagarantovana zarada, a Beograđani i Beograđanke dobijaju još jedan zatvoreni kompleks u kojem ne mogu da priušte stan ni za dva života, koji im uz to ne pruža nijednu od javnih usluga koje im nedostaju (vrtići, škole, ambulante, biblioteke, mesne zajednice).
Sprovođenjem politike investitorskog urbanizma dolazimo do prekomerne neplanske gradnje fokusirane samo na zaradu investitora, koja nepovratno uništava mnoge istorijske delove Beograda, ali i ostalih gradova Srbije, ali i prirodne lepote poput Zlatibora, Kopaonka, Divčibara, Tare, Srebrnog jezera i drugih.
Umesto toga, Zeleno-levi front / Ne davimo Beograd se zalaže za izgradnju naselja koju će pratiti odgovarajuća infrastruktura, naselja sa dovoljno zelenila koje umanjuje posledice udara toplotnih talasa i omogućava kišnici da otiče, sa stanovima koje građani i građanke mogu da priušte, gde deca imaju gde da se igraju, idu u vrtić, školu, biblioteku. Stvaranje zajednica koje njihovim stanovnicima nisu samo mesta za prenoćište već im pružaju sve neophodne javne usluge za kvalitetan život, kao i mesta okupljanja, upoznavanja i saradnje.
Pročitaj i ovo:
Pojačava se pritisak režima na sudije koji su pustili Užičane na slobodu
Članovi i članice sudskog veća koje je donelo odluku o ukidanju pritvora Vladanu Sinđiću, šefu odborničke grupe u Skupštini grada Užica, studentu Pavlu Cicvariću i drugim užičkim političkim zatvorenicima kako bi se branili sa slobode, sada trpe osvetu režima kroz medijsko blaćenje i optužbe za rušenje države.
Sigurni glasovi i promašena ekonomija: Rastislav Dinić o povlačenju stranog kapitala na jugu Srbije
„Vlast na različite načine ide i preko onoga što je ekonomski neophodno kako bi se privukli strani investitori. Podilazi stranom kapitalu kako bi kupila političku podršku, a sve u cilju kršenja vladavine prava i demokratije u Srbiji”, ocenjuje za Mašinu poslanik Zeleno-levog fronta Rastislav Dinić.
Stojmenović o EXPO: SNS ukinula državu da bi nam njeni koruptivni projekti i dalje visili nad glavom
Šefica odborničke grupe ZLF-PSG u Skupštini Beograda Natalija Stojmenović kaže da je lex specialis recept za korupciju Srpske napredne stranke. Govoreći o izložbi EXPO, navodi da je vlast spremna da ide do ukidanja države da bi novac građana uložila u svoje koruptivne projekte. "Javni interes je ono što je naša korupcija", kaže odbornica da je ključna ideja SNS.