Na današnjoj sednici Narodne skupštine naš Robert Kozma je postavio sedam pitanja u vezi narodne inicijative za zabranu iskopavanja litijuma i bora, na koja je izostao odgovor nadležnih institucija.

Još pre dve i po godine, preko 38 hiljada građana obratilo se zvaničnom Narodnom inicijativom svojim narodnim poslanicima da se u ovoj Narodnoj skupštini donese Zakon o zabrani iskopavanja litijuma i bora u Srbiji. Ovu inicijativu Saveza ekoloških udruženja Srbije i drugih ekoloških organizacija podržali su i brojni stručnjaci, akademici, profesori i predstavnici stručnih udruženja i organizacija. Ali ova inicijativa je, nakon što je primljena na pisarnicu, sakrivena, bolje reći ukradena i nikada se o njoj nije raspravljalo.

Zato, postavljam pitanje predsednici Narodne skupštine, Ani Brnabić:

– Koji je status Narodne inicijative o zabrani rudarenja litijuma i bora na teritoriji Srbije?
Zeleno-levi front zahteva da se organizuje zasebna sednica Narodne skupštine o ovoj inicijativi, kako je to i predviđeno zakonom.
Podneli smo dve krivične prijave protiv prethodnih predsednika Narodne skupštine zbog skrivanja ove narodne inicijative, da li treba i protiv vas da podnesemo krivičnu prijavu da bi se ono što ste po zakonu obavezni da uradite našlo na dnevnom redu ove skupštine?

Mi znamo da je narodna inicijativa primljena na pisarnicu, ali joj se nakon toga gubi trag. Neko mora da odgovara za to.
Zato ću danas postaviti pitanje svima odgovornima za svaki korak koji je trebalo da prođe narodna inicijativa, kako bismo videli ko je odgovoran i gde se stalo.
Postavljam pitanje predsednici Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo, Milici Nikolić:

– Da li su preduzete radnje kako bi se proverilo da li je lista potpisnika narodne inicijative sačinjena u skladu sa zakonom?
Ovo je trebalo da bude prvi korak nakon primanja Narodne inicijative. Da li je on urađen?
– Da li je nadležni odbor Narodne skupštine (u ovom slučaju Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo) formirao komisiju za proveru liste potpisnika?
– Da li je nadležni odbor u predviđenom roku od 30 dana obavestio Narodnu skupštinu da li je lista potpisnika u skladu sa zakonom?

Da pojasnim zarad građana, prema Zakonu o referendumu i narodnoj inicijativi, nakon predaje materijala, potpise bi trebalo da proveri nadležni odbor Narodne skupštine, i da utvrdi da li je lista potpisnika narodne inicijative sačinjena u skladu sa odredbama ovog zakona i da li je prikupljen dovoljan broj potpisa i o tome obavesti predsednika Narodne skupštine i organizatore. Zašto ovo do sada nije urađeno?

Takođe, postavljam pitanje Jeleni Žarić Kovačević, ministarki državne uprave i lokalne samouprave, koja je bila predsednica nadležnog Odbora i zbog skrivanja ove inicijative izgleda unapređena:
– Da li je proveru liste potpisnika narodne inicijative izvršilo ovo ministarstvo i obavestilo predsednika Narodne skupštine o utvrđenoj proveri? I zašto to nije učinilo?
Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave bilo je nadležno i u obavezi da izvrši proveru liste potpisnika narodne inicijative u elektronskom obliku, i to tako da uporedi podatke o potpisnicima sa podacima u biračkom spisku.

Poslednje pitanje upućujem ponovo predsednici Narodne skupštine:
– Kada predsednica skuštine planira da Narodna inicijativa bude na dnevnom redu Narodne skupštine?
Po Zakonu, Narodna skupština je dužna da o predlogu sadržanom u pokrenutoj narodnoj inicijativi odluči na prvoj narednoj sednici u redovnom zasedanju, a najkasnije u roku od šest meseci od dana pokretanja narodne inicijative.
Dve i po godine je prošlo, a to se nije desilo! Ako ste tako sigurni da je rudarenje litijuma velika šansa za Srbiju zašto se krijete od rasprave u Narodnoj skupštini?

Građani Srbije opravdano su zabrinuti za poštovanje ekoloških standarda u ovako visokorizičnom procesu iskopavanja rude litijuma, ali veliko nepoverenje stvara i činjenica da su institucije koje bi trebalo da brane javne interese, pod potpunom kontrolom Srpske napredne stranke.

U državi u kojoj institucije ne rade, izbori se kradu, Ustavni sud radi na dugme, a zakoni ne važe jednako za sve, teško je uopšte zamisliti da će iste te institucije štititi interese građana kada je u pitanju životna sredina, što stvara dodatnu zabrinutost.
Dokaze da se ekološki standardi ne poštuju imamo širom Srbije, gde druge kompanije, strane i domaće, kopaju i prerađuju rudu ili imaju druge pogone koji zagađuju sredinu.

Zeleno-levi front suprotstaviće se svim štetnim projektima u Srbiji, kao što je Rio Tinto i u institucijama, u Narodnoj skupštini, ostvarivanjem međunarodne podrške, podrškom protestima i akcijama. Na sve načine borićemo se da zaštitimo našu životnu sredinu i prirodna bogatstva.

Pročitaj i ovo:

Autorski tekst Predraga Momčilovića: Šta smo sve mogli da kupimo umesto 12 aviona

Iste nedelje u Srbiji su se dogodile dve naizgled nepovezane stvari, a zapravo neodvojive stranice jednog novčića. Sa jedne strane tokom posete francuskog predsednika Emanuela Makrona potpisan je ugovor o nabavci nadzvučnih višenamenskih borbenih aviona Rafal, sa druge strane premijer Srbije je na konferenciji za medije promovisao sniženu cenu paštete.

Odbornička grupa ZLF/PSG predala inicijativu za osnivanje Centra za LGBT+ osobe

Odbornička grupa Zeleno-levi front/Pokret slobodnih građana danas je predložila otvaranje Centra za LGBT+ osobe grada Beograda. Još jedan Beogradski Prajd dočekujemo uz poražavajuće činjenice o stanju ljudskih prava LGBT+ osoba. Istraživanja pokazuju da se povećava broj incidenata i diskriminacije prema pripadnicima LGBT+ populacije. Najveći broj ovih incidenata se dešava upravo u Beogradu.

Zeleno-levi front podržava protest radnika i radnica Apoteka Beograd: zdravlje nije roba

Zeleno-levi front podržava protest radnika i radnica Apoteka Beograd zbog neisplaćenih zarada i manjka sredstava za rad. Politika ove vlasti koja javne ustanove dovodi do ruba propasti da bi tako punila partijske džepove želi da privatizuje usluge primarne zdravstvene zaštite. U mesecima u kojima se borimo za zdraviju budućnost, SNS pokazuje da ako nema profita, zdravlje građana im nije bitno.