program

VAZDUH

Zbog velike zagađenosti vazduha zdravlje u Beogradu je izuzetno ugroženo. Uzroci su mnogobrojni: sve veći broj automobila na ulicama, neprimenjivanje zakona, odsustvo kontrole velikih zagađivača, neplanska gradnja, betoniranje zelenih površina i korišćenje čvrstog goriva za grejanje. Kada se tome dodaju simbolična finansijska sredstva namenjena zaštiti kvaliteta vazduha, mali uticaj i slabost institucija koje se bave ovim problemom i netransparentno izveštavanje o kvalitetu vazduha, ne treba da nas čudi povećan broj respiratornih oboljenja i drugih bolesti koje uzrokuje zagađeni vazduh, posebno kod osetljivih grupa stanovništva. Sprovođenje mera protiv aerozagađenja je goruće pitanje javnog zdravlja.
Masovniji javni prevoz i smanjenje automobilskog saobraćaja. Kako je saobraćaj jedan od najvećih izvora zagađenja, potrebno je prilagoditi saobraćajnu infrastrukturu javnom prevozu i raditi na smanjenju korišćenja automobilskog saobraćaja u gradu. Javni prevoz treba da bude dostupniji kroz veći broj redovnih dnevnih linija, posebno u vreme saobraćajnih špiceva, što bi motivisalo ljude da više koriste javni prevoz.
Kretanje kroz grad bez zagađenja (biciklizam, pešačenje). Saobraćajnu infrastrukturu prilagodićemo održivim vidovima transporta kroz izgradnju pešačkih prelaza i biciklističkih staza. Time se umanjuje potreba za korišćenjem automobila pri obavljanju svakodnevnih aktivnosti. Održivi vidovi transporta omogućavaju veću slobodu kretanja kroz grad, pozitivno utiču na zdravlje i utiču na smanjenje zagađenja.
Pošumljavanje i ozelenjavanje grada. Količina zelenila u gradu osetno utiče na kvalitet vazduha i ceo ekosistem. Razvićemo i sprovesti plan masovne sadnje drveća, povećanja zelenih površina, kao i postavljanja vertikalnih zelenih zidova i stimulisati gradnju zelenih zgrada.
Manje individualnih ložišta. Nastavićemo proces gasifikacije i toplifikacije priključenjem na daljinsko grejanje preostalih zagađivača, kako bi se smanjilo zagađenje vazduha prouzrokovano čvrstim česticama. Da bi se afirmisalo priključenje privatnih domaćinstava na daljinsko grejanje, potrebno je korigovati cenu i promeniti način naplate. Kao posebnu meru, pružićemo podršku malim proizvođačima obnovljive, npr. solarne energije (pojedincima i energetstkim zadrugama koje bi osnovali građani i građanke).
Bolja kontrola zagađivača. Insistiraćemo da industrijski zagađivači posluju na odgovoran način u pogledu bezbednosti ljudi i životne sredine. Posebnim planom ćemo predvideti aktivnosti za izmeštanje pojedinih zagađivača iz stambene u industrijsku zonu.
Sistematsko praćenje i izveštavanje o zagađenju vazduha. Nabavićemo opremu za laboratorije neophodne za sistematsko praćenje stepena zagađenosti vazduha na teritoriji grada i održavati postojeće merne stanice. Obezbedićemo da javnost ima stalni pristup informacijama o koncentraciji sumpordioksida, čađi, aerosedimenata, PAU, teških metala i prizemnog ozona, kao i specifičnih zagađujućih materija u reprezentativnim područjima.