program

УРБАНИЗАМ

Пројекат „Београд на води” само је најдрастичнији пример погрешног процеса развоја Београда који се на скоро идентичан начин одвија и у мањим тачкама широм Београда. Успостављени правац развоја огледа се у неповратном уништавању ресурса којима Београд располаже, његовим обалама, парковима, шумама и зеленим површинама, елементима културног и урбаног наслеђа, објектима у јавном власништву и грађевинским земљиштем, ради јединог циља, а то је остваривање интереса инвеститора. Толерисање праксе дивље градње додатно уништава урбану инфраструктуру. Због тога је важно удружити снаге у осмишљавању нових процеса планирања града, који ће се темељити на активном и информисаном учешћу грађана и грађанки, удружења и организација, професионализацији и демократизацији тела која доносе одлуке, на успостављању јасне линије њихове одговорности и транспарентности процеса.
Референдум о кључним пројектима за развој Београда. Грађани морају да се питају о плановима за своју улицу, блок, насеље, али и о количини бетона у Парку „Ушће”, изградњи гондоле до Београдске тврђаве, о изгледу обала. Поред успостављања механизама који омогућавају да грађани, удружења и организације од најранијих фаза учествују у процесу израде планова, омогућићемо да се о кључним пројектима и конкретним предлозима за развој Београда становништво изјасни на референдуму.
Веће учешће грађана и грађанки. Постојећи систем грађанске партиципације служи искључиво њеном сузбијању. Једине званичне инструменте учешћа грађана у планском систему представљају рани јавни увид и јавни увид. Пракса показује да се ту изнета мишљења и захтеви заједница поводом развоја сопственог животног окружења игноришу, док се интересима инвеститора повлађује. Увешћемо неформалне планске инструменте и технике активне партиципације, помоћу којих ћемо омогућити директно укључивање грађана и грађанки. Успостављањем сталног форума за комуникацију између грађана и надлежних институција, остварићемо јаснији увид у њихове стварне потребе, чвршће обавезати институције на њихово испуњавање и подстаћи учешће и сарадњу на свим нивоима.
Стоп инвеститорском урбанизму. Градске институције и тела која учествују у изради урбанистичких планова често се користе као сервис за остваривање интереса инвеститора и „инвеститора”. Успоставићемо критеријуме мерења стварног доприноса нове изградње ужој и широј заједници и начине заштите јавног интереса у процесима урбаног развоја. Планска документа морају се израђивати уз укључивање експерата из релевантних области, уз висок степен професионалне аутономије, сталну евалуацију потреба и уз коришћење утврђених механизама за учешће грађанки и грађана, удружења и организација.
Исти услови живота у граду за све. Инфраструктурна, комунална опремљеност и доступност садржаја неопходних за достојанствен и испуњен живот, лоши су и недовољни, посебно у приградским општинама и рубним зонама града. Стратешки ћемо планирати развој територије града Београда са циљем осигурања уједначене и праведније дистрибуције буџетских средстава, како би се смањила неједнакост и створили услови за достојанствен живот свих становника Београда.
„Београд на води” или Савски амфитеатар. Након што успешно оспоримо Уговор о улагању у пројекат „Београд на води” пред надлежним судским инстанцама, отпочећемо израду новог плана за Савски амфитеатар, према потребама оних који у Београду живе и раде. Програм за развој обале реке Саве биће дефинисан архитектонско-урбанистичким конкурсом коме ће претходити широка јавна расправа уз учешће грађана и грађанки Београда, професионалних удружења и организација и других заинтересованих страна. Извршићемо утицај да се законодовани оквир измени са циљем спречавања манипулације правним системом и институцијама, каква је виђена током спровођења овог пројекта.
Наше обале! Планови за изградњу Савског амфитеатра прелили су се и на друге обале Београда, на којима се без икакве процене потреба планира изградња огромних стамбених насеља са десетинама хиљада људи, комерцијалних садржаја и ствари попут гондола, панорамских точкова и јарбола. Ови пројекти планирани су на левој обали Саве (у блоковима 18, 18а и 69), Парку “Ушће”, у зони Београдске тврђаве, на Ади Циганлији, Ади Хуји, у Макишком пољу. Како би реке остале приступачне свима, неопходно је приступити анализи, а затим и ревизији програма појединачних планова за ове делове београдских обала, у складу са утврђеним стратешким правцима развоја Београда и уз суштинско учешће заинтересованих грађана, удружења и организација.
Наш Нови Београд! Планови за развој Новог Београда огледни су пример неодговарајућег система планирања у Београду. Док се нови планови доносе уз обећање изградње садржаја који станарима новобеоградских блокова заиста недостају, попут вртића, домова здравља, културних садржаја и места окупљања, до реализације ових садржаја не долази. Ова обећања користе се као изговор за неповратно уништавање јединствених ресурса, као што су велике зелене површине Новог Београда, попуњавањем новим стамбеним и пословним зградама. Потребно је ревидирати планове за појединачне блокове Новог Београда и одредити нове стратешке правце његовог развоја уз пуно учешће јавности, удружења и организација у доношењу одлука које се тичу њиховог окружења.