program

УПРАВЉАЊЕ И ЛОКАЛНА ДЕМОКРАТИЈА

Избори су постали једини механизам да се изјаснимо о томе како ћемо уредити друштвене односе, али и ту бирамо између малобројних који имају ресурсе да ту игру играју. Процедуре и норме, које омогућавају накнадни увид у рад управе или изношење примедби при доношењу неке одлуке, постоје само како би се задовољила форма. Осим што често води до штетних одлука, овакав институционални оквир спречава истински дијалог у заједници и дели друштво према правилима партијског опредељивања. Зато је императив доброг управљања да институције прилагођава грађанима и грађанкама и различитим облицима њиховог удруживања, да свој рад учини максимално отвореним и разумљивим, и пре свега – да омогући људима да се о свом животу питају више они сами него неко други.
Месне заједнице – места заједничког одлучивања о локалним питањима. Одлуке треба да се доносе на месту које је најближе људима на које се те одлуке односе и да се у процес одлучивања укључује сви заинтересовани. Због тога ћемо дати веће надлежности месним заједницама, подстицати и подржавати њихово оснивање и повезивање. А пре свега, радићемо на њиховој демократизацији: годишњи план рада месне заједнице и најважније одлуке морају да се доносе на збору грађана, док информације о збору грађана, изборима за савете месне заједнице и другим важним стварима за локалну заједницу морају бити благовремено и видљиво истакнуте.
Рад Скупштине града и свих одборника и одборница доступан за све. Материјали за седнице Скупштине града морају бити доступни јавности бар две недеље унапред, и то у облику једноставном за разумевање и коментарисање. Увешћемо пренос седница Скупштине града и омогућити приступ архиви снимака, а кроз систем отворених података, омогућићемо праћење рада и гласања свих одборника и целокупне Скупштине града. Коначно, наши одборници и одборнице ће увек имати термине за разговор о конкретним проблемима.
Лакше учешће грађана у раду локалне самоуправе. Градска управа, ако ради у јавном интересу, може само да профитира од активног учешћа и надзора грађана и грађанки. Сва документа која су производ рада градске управе морају бити доступна. Органи Градске управе морају да развијају механизме консултације и информисања јавности. Значајно ћемо олакшати упућивање грађанских иницијатива и предлога скупштинама града и општина, са обавезом да се они разматрају.
Тематски грађански форуми. Осниваћемо посебне форуме и дискусионе групе на којима ће грађанке и грађани давати предлоге, размењивати идеје и износити критике о конкретним питањима важним за живот у граду. Представници градске власти ће имати обавезу да учествују у расправама о њиховом домену деловања.
Е-управа. Развијаћемо базе отворених података. Кроз њих ће грађани моћи да прате градску статистику, како би доносили одлуке засноване на расположивим информацијама. Увешћемо употребу Линукс оперативног ситема за потребе Градске управе, као и обавезно правило да софтвер буде отвореног кода за све програме које наручује и плаћа град.
Плурализам форми и деловања. Различите потребе се оптимално остварују кроз различите организационе форме и облике учешћа у друштвено-политичком животу. Подржаваћемо све облике демократског организовања и стварати услове за њихов рад. Активно ћемо стварати услове за развој задругарства у свим друштвеним сферама, од становања, преко културе до пољопривреде.