program

РОДНА РАВНОПРАВНОСТ

Иако има више жена него мушкараца, у Београду жене немају једнаке шансе да остваре своје потенцијале. Жене у просеку имају вишу стручну спрему од мушкараца, али мање зарађују, јер махом раде мање плаћене послове. Жене су неупоредиво више изложене насиљу, а родни стереотипи и дискриминација још увек прожимају све сфере друштва – од породице, преко радног места до јавног простора. Висок степен институционалног немара према проблемима жена одражава, између осталог, однос актуелних градских власти према њима. Зато ћемо у вођењу града инсистирати да родна равноправност прожима све градске политике. Наш град, његове институције, установе и предузећа морају постати расадник једнакости и подршке женама.
НЕ дискриминацији у градским установама. Увешћемо делотворне механизме за сузбијање дискриминације и промоцију равноправности у свакодневном раду и поступању служби и предузећа. Учинићемо све да се свако, без обзира на пол, род, сексуалну оријентацију и родни идентитет, осећа једнако вредним и значајним, и да су јој/му све услуге једнако доступне. Као први корак, обезбедићемо средства за бесплатну правну помоћ доступну свима.
Политика прилагођена свим разликама. Планираћемо развој града, укључујући просторно планирање, јавни превоз, комуналне, социјалне и друге услуге, у складу са потребама свих, а посебно маргинализованих група становништва. Градски буџет и градске политике ћемо формирати узимајући у обзир потребе, животну ситуацију, могућности и ресурсе жена и мушкараца Београда. Ствараћемо услове за квалитетно становање узимајући у обзир да жене имају мање приходе и у највећем су проценту самохране родитељке, као и чињеницу да већину бескућника чине мушкарци.
Безбедност у јавном простору и нулта толеранција на насиље. Сигурност жена у јавном простору треба да буде приоритет сваке антидискриминаторне и родно осетљиве политике. То значи да ћемо при осмишљавању и планирању јавног простора водити рачуна о томе да се жене у њему осећају безбедно и пријатно. Градска управа мора осигурати да у њеном раду буду елиминисани сви облици насиља и дискриминације, и инсистирати да други надлежни органи адекватно реагују у овим случајевима. Београд сигуран за жене је сигуран за све.
Женске организације у раду градских институција. Искуство и знање постојећих организација видимо као драгоцен ресурс који нам може помоћи у заштити и подршци женама и осталим маргинализованим групама. Помагаћемо активности на сузбијању насиља према женама и ЛГБТ особама. Радићемо на укључивању организација у саветодавна тела која учествују у креирању релевантних градских политика, као и у систем пружања услуга у области социјалне заштите. Охрабриваћемо и подстицати равноправну заступљеност, видљивост и учешће жена у доношењу одлука.