ОТПАД
Отпад није само ђубре него важан ресурс и потенцијално велики еколошки ризик. Комуналним отпадом у Београду се последњих 40 година управља без одвајања различитих врста отпада, и уз веома мали проценат рециклаже и компостирања. Град је у септембру 2017. потписао веома штетан уговор о јавно-приватном партнерству којим је овај ресурс предат приватном инвеститору, који планира изградњу спалионице. Београду је уместо тога потребно успостављање заокруженог система за управљање комуналним отпадом, који омогућава максимално еколошки и економски оправдану употребу овог ресурса. Зато припремамо систем за управљање отпадом који подразумева највеће могуће смањење количине отпада и његову поновну употребу, као и развој зелене економије која ће запослити више хиљада људи.
Ревизија изградње спалионице у Винчи. Према уговору са Конзорцијумом Суез-Иточу, Београд се обавезао да ће у наредних 30 година за третман отпада овом приватном инвеститору исплатити преко милијарду и 150 милиона евра. Поред тога, спалионица ће четири до пет пута поскупети рачуне грађана за третман и одвожење отпада и значајно повећати загађење ваздуха. Наш план предвиђа потпуно одустајање од спалионице и јавно-приватног партнерства подређеног заради једног инвеститора.
Сортирано сакупљање отпада. Увешћемо систем за сортирано сакупљање отпада, рециклажу и компостирање. Тако ћемо омогућити покретање зелене економије, што представља еколошки прихватљивији, економичнији и више одржив систем за управљање отпадом који нема негативан утицај на животну средину и отвара већи број радних места.
Санација и затварање постојећег одлагалишта у Винчи. Проблем постојеће неуређене депоније у Винчи решићемо њеним санирањем и затварањем, и отворити ново одлагалиште. Током санације треба искористити депонијски гас за добијање енергије и изградити постројење за компостирање био-отпада.
Правичнији систем наплате одношења отпада. Отпад ће се наплаћивати по количини генерисаног отпада, а не према квадратном метру стамбене јединице. Овај систем подстиче грађане и грађанке да више рециклирају и стварају мање отпада.
Систем интегрисаног управљања отпадом на целој територији Београда. Радићемо на унапређењу инфраструктуре за прикупљање комуналног отпада у свим деловима Београда, посебно у приградским подручјима која тренутно нису део система за прикупљање отпада.