Zeleno-levi front organizuje veliku konferenciju “Budućnost obrazovanja u Srbiji: od ideje do promene” koja će se održati u nedelju 1. septembra sa početkom od 10 časova u Dorćol Placu (Dobračina 59b).
Zeleno-levi front organizuje veliku konferenciju “Budućnost obrazovanja u Srbiji: od ideje do promene” koja će se održati u nedelju 1. septembra sa početkom od 10 časova u Envoj konferencijskom centru (Gospodar Jevremova 47).
Budućnost jednog društva najdirektnije zavisi od obrazovanja koje se u njemu razvija. Ovom konferencijom, kao i serijom razgovora u drugim gradovima koja će uslediti, želimo da pokrenemo javnu raspravu o tome kakve su nam škole potrebne.
PROGRAM KONFERENCIJE BUDUĆNOST OBRAZOVANJA U SRBIJI: OD IDEJE DO PROMENE
9:30-10:00 Prijem i registracija
10:00-10:25 Pozdravni govor organizatora i uvodno obraćanje
– prof. dr Vladimir Kostić, akademik i univerzitetski profesor, bivši predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti
10:25-11:30 Prvi panel: Obrazovne reforme, iskustva iz regiona
- Namir Ibrahimović, voditelj kurikularne reforme u Kantonu Sarajevo
- Aleksandar Baucal, profesor Filozofskog fakulteta
Moderator: Miloš Janković, doktorand na Fakultetu političkih nauka i istraživač saradnik na Institutu za filozofiju i društvenu teoriju
11:30 – 11:50 Pauza
11:50 – 13:50 Drugi panel: Izazovi obrazovanja u Srbiji: pogled u budućnost
- Aleksandar Todosijević, nastavnik istorije
- Luka Babić, od nedavno bivši učenik Treće beogradske gimnazije
- Katarina Šćepanović, Forum beogradskih gimnazija
- Nikola Ćurčin, Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije
- Nebojša Bjelotomić, IT stručnjak i predstavnik poslodavaca
- Vera Spasenović, redovna profesorka odeljenja za pedagogiju i andragogiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu
- Nina Kostić, roditeljka
Moderatorka: Marina Vidojević, doktorka književnosti i nastavnica srpskog jezika u osnovnoj školi
13:50 – 14:00 Zatvaranje konferencije
Biografije učesnika:
Vladimir S. Kostić, neurolog, profesor emeritus Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i redovni član SANU, čiji je predsednik bio od 2015 do 2023. godine.
Vera Spasenović, redovna profesorka na Odeljenju za pedagogiju i andragogiju Filozofskog fakulteta u Beogradu. Istraživačko iskustvo stekla je radeći u Institutu za pedagoška istraživanja. Glavne oblasti njenog istraživačkog interesovanja su: teorija i praksa školskog obrazovanja, komparativna analiza školskih sistema, pravci razvoja školskih sistema i obrazovna politika. Autorka je monografija koje se bave pitanjima vršnjačkih odnosa u školi, školskim sistemima iz komparativne perspektive i obrazovnom politikom. Učestvovala je u realizaciji većeg broja nacionalnih, bilateralnih i međunarodnih projekata.
Katarina Šćepanović, profesorka engleskog jezika i književnosti i članica Glavnog odbora Foruma beogradskih gimnazija.
Namir Ibrahimović, program menadžer u COI Step by Step. Nekadašnji voditelj obrazovne reforme u Kantonu Sarajevo i Unsko-sanskom kantonu. Iza njega je petnaestogišnje iskustvo nastavnika maternjeg jezika i književnosti i petogodišnje direktorovanje osnovnom školom u Sarajevu. Suosnivač Školegijuma, magazina za pravedno obrazovanje, koautor Svezame, otvori se – čitanki za osnovnu školu.
Nikola Ćurčin, potpredsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije. Diplomirani inženjer elektrotehnike, ETF Beograd. Nastavnik elektrotehničke grupe predmeta u ETŠ “Nikola Tesla” Pančevo. Bio je direktor ETŠ “Nikola Tesla” Pančevo od 2016 do 2020. godine.
Nebojša Bjelotomić, skoro 30 godina radi u oblasti naprednih tehnologija. Na samom početku karijere radio je u oblasti biotehnologije u start upu u okolini Bostona dok je poslednje dve decenije na različitim menadžerskim pozicijama u IT industriji u IBMu, Siemensu, Fujitsu, Sagi. Bavio se prodajom ali i razvojem tehnoloških proizvoda, razvojem start upova, osavremenjivanjem zakonodavstva i povezivanjem obrazovanja sa industrijom. Diplomirao biomedecinski nžinjering na Bostonskom Univerzitetu, a Magistrirao međunarodni marketing i menadžment na Ekonomskom fakultetu Beogradskog Univerziteta.
Luka Babić, maturant Treće beogradske gimnazije i novoupisani student Pravnog fakulteta. Zajedno sa svojim prijateljima osnovao je udruženje ,,I mi se pitamo” koje je ukazivalo i uticalo na probleme u prosveti zajedno sa ostalim udruženjima. Luka se najviše istakao u borbi protiv neadekvatnog projekta Državne mature, koja je odložena nakon kampanje ,,I mi se pitamo” koju su širom Srbije vodili srednjoškolci.
Nina Kostić, diplomirana ekonomistkinja i master inženjerka organizacionih nauka. Iskustvo iz oblasti aktivnog učešća građana u donošenju odluka stekla je jednogodišnjim aktivnim učešćem u lokalnoj zajednici u Belmontu, Masačusets. Inicirala je osnivanje lokalnog udruženja roditelja dece osnovne škole sa Starog grada. Majka je troje dece.
Aleksandar Baucal, redovni profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu u oblasti razvojne psihologije i psihologije obrazovanja, gostujući profesor na Univerzitetu u Tartuu i član International Academy of Education. U periodu 2001-2004. bio je uključen u reformu obrazovanja u Srbiji za šta je 2004. dobio nagradu grada Beograda za doprinos razvoju obrazovanja. Bio je član Nacionalnog prosvetnog saveta, Nacionalnog foruma za obrazovanje za sve (UNESCO) i Komisije za razvoj novog školskog programa zasnovanog na obrazovnim ishodima. U periodu 2002-2004 bio je osnivač i direktor Centra za evaluaciju (sadašnji Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja).
Aleksandar Todosijević, nastavnik istorije u osnovnoj školi.
Moderatori:
Miloš Janković, doktorand na Fakultetu političkih nauka i istraživač saradnik na Institutu za filozofiju i društvenu teoriju. Teorija i sociologija obrazovanja su u fokusu njegovih istraživačkih interesovanja. Član je ZLF-a i predsednik odborničke grupe Biramo Zemun u Skupštini opštine Zemun.
Marina Vidojević, doktorka književnosti i nastavnica srpskog jezika u Osnovnoj školi. Aktivno učestvuje u radu grupe za obrazovanje pokreta Ne davimo Beograd od 2021. godine. Kopredsednica je Opštinskog odbora Voždovac Zeleno-levog fronta od 2023. i odbornica u Skupštini opštine Voždovac od 2024. godine.
Pročitaj i ovo:
Lazović: Ono što studenti i mladi rade na blokadama uliva nadu širi solidarnost i inspiriše građane
Srbija ključa od nezadovoljstva. Zato bi generalni štrajk verovatno bio najprimereniji odgovor na ozbiljnost trenutne situacije u Srbiji – kaže za Danas Radomir Lazović, kopredsednik Zeleno-levog fronta.
ZLF podržava radnike Pošte Srbije u borbi za bolje uslove rada
Zeleno-levi front izražava punu podršku radnicima Pošte Srbije organizovanim u sindikat „Sloga“, koji danas protestuju ispred Glavne pošte u Beogradu. Njihova borba za dostojanstvene uslove rada i prava koja im pripadaju jeste borba svih nas koji se zalažemo za solidarno i pravedno društvo.
Radovanović : Borba za studentske zahteve i u institucijama i van njih
Govoreći o daljim potezima Zeleno-levog fronta nakon masovnog studentskog protesta narodni poslanik Bogdan Radovanović rekao je da se borba mora nastaviti kako van institucija tako i u njima.