Posle nekoliko neuspešnih prodaja Sava centra i spuštanja cene za ovaj reprezentativni objekat u vlasništvu Grada Beograda, na red je došao pritisak na radnike zaposlene u Sava Centru. Svih 103 radnika i radnica Sava centra su dobili navodno neobavezujuću anketu u julu ove godine, u kojoj su mogli da se opredele za tri opcije: za socijalni program po kolektivnom ugovoru, prelazak u drugo javno preduzeće u vlasništvu Grada ili neizvesnu budućnost sa budućim kupcem Sava centra koji im možda ponudi posao.

Iako je na samoj anketi (na slici ispod) jasno naznačeno da je anketa preliminarna i da se ne potpisuje, te da nema zakonskog osnova po kojoj bi ona mogla biti obavezujuća, u proteklih nekoliko nedelja radnici i radnice ovog javnog preduzeća trpe velike pritiske da potpišu ugovore sa drugim gradskim ustanovama i preduzećima i time pristanu na lošije uslove rada i niža primanja.

Smatramo da je ovakvo ponašanje prema radnicima ovog preduzeća neprihvatljivo posebno imajući u vidu da je veliki broj njih ceo svoj radni vek proveo u Sava centru i veoma profesionalno i odgovorno obavljao svoja zaduženja i obaveze.

Kako je prodaja Sava centra propala u više pokušaja i pored velikog spuštanja cene, Inicijativa Ne davimo Beograd ponavlja stav da ovaj objekat ne treba prodavati, već sačuvati za budućnost i obnoviti ga uz pomoć pristupnih fondova Evropske unije (pogovotu u sferi energetske efikasnosti) i javno-civilnih partnerstava u oblasti upravljanja ovim objektom.

Pročitaj i ovo:

Stojmenović: Šapić se ponaša kao senka jednog gradonačelnika

Beogradom poslednjih nedelja odjekuju teške vesti – od požara u domu za stare u kojem je život izgubilo osmoro ljudi, preko studentskih protesta, do saobraćajne nesreće kod Umke sa dvoje poginulih i više od 50 povređenih u autobusima, i još dve u kom su učestvovala vozila javnog prevoza. Ali, uprkos tome, od prvog čoveka Beograda, Aleksandra Šapića, ne čuje se ni reč.