Na tribini Zeleno-levog fronta posvećenoj pravljenju plana i pronalaženju rešenja za “Dan posle”, koja je sinoć održana u Prostoru “Miljenko Dereta”, kao ključne teme za dan posle smene režima, istaknute su borba protiv političke korupcije i oduzimanje bogatstva SNS/SPS elite, stečenih pljačkom javnih resursa.

Cilj je, prema rečima kopredsednika ZLF Radomira Lazovića, doći do odgovora na pitanje kakva je to Srbija za koju se borimo i u kojoj želimo da živimo ili “u kojoj će naša deca videti budućnost svoje dece”.

Lazović je naglasio da je ovo prva tribina Zeleno-levog fronta posvećena korupciji i nosi naziv “Dan posle: Borba protiv korupcije i Zakon o utvrđivanju porekla imovine i posebnom porezu” ili “šta sa bogatstvima koja su stečena političkom korupcijom”.

Na tribini su govorili: Jelena Jerinić, redovna profesorka Pravnog fakulteta Univerziteta Union u Beogradu, specijalista za ustavno i upravno pravo i narodna poslanica ZLF, Svetislav Kostić vanredni profesor Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, specijalista za poresko pravo, koordinator Programskog saveta ZLF i Minja Đokić advokat, specijalista za poresko pravo, član Pravnog tima ZLF.

Prema rečima Svetoslava Kostića Srbija je po percepciji korupcije na 104. mestu u svetu, a u regionu je samo Bosna i Hercegovina lošije polasirana od naše zemlje.

“Slovenija je na 42. mestu. Hrvatska na 57. Crna Gora i Rumunija dele 63. mesto dok je Severna Makedonija na 76. mestu”, naveo je Đokić, dodavši da je Albanija na 98, a Kosovo na 83. mestu.

“Brojne afričke zemlje, o kojima nekada pričamo sa podsmehom, su bolje kotirane od nas i korupcija u tim društvima je manja nego što je u Srbiji. Zvuči neverovatno, ali i u Kolumbiji je percepcija korupcije manja nego kod nas”, istakao je Kostić.

Objasnio je i da kada se priča o korupciji ne misli se na mito koji se daje saobraćajcu ili doktoru, već o korupciji na najvišem političkom nivou, o korupciji među onima koji donose odluke.

“Kad imamo takav problem, pitanje je kako će se protiv korupcije boriti oni koji su korumpirani”, rekao je Kostić.

Naglasio je da smo u situaciji da je toliko vidljivo i očigledno da na najvišem političkom nivou postoji korupcija da se više ni ne obaziremo na to.

“Plate ministara ili poslanika u Srbiji se kreću, recimo, oko 1.000 evra. Jednog političara dok je bio poslanik, su pitali kako sa tolikom platom školuje dvoje dece u privatniom školama u kojima školarine na mesečnom nivou iznosi 1.000 evra. Nije odgovcorio, već je rekao “nemojte decu da mi dirate”, ispričao je jednu anegdotu Kostić.

Rekao je i da je svima jasno da se brojke ne poklapaju.

“Životni stil nosioca najviših državnioh funkcija odudara od onog što su njihovi prijavljeni zakoniti prihodi. Ali nekako preko toga prelazimo godinama, decenijama i sad nam je već to postalo toliko normalno da se više ni ne obaziremo”, podvukao je Kostić.

Istakao je i da u našem zakonodavstvu postoje mehanizmi za sprečavanje korupcije, ali da nisu baš najsrećnije rešenje, a još se i ne primenjuju.

“Cilj ovih tribina je da objasnimo kako ti mehanizmi funkcionišu i šta mislimo šta im nedostaje i šta treba uraditi kako bi oni zaista bili delotvorni, odnosno kako treba da izgleda priprema za taj “dan posle” kada je ova tema u pitanju”, zakjučio je Kostić.

Pročitaj i ovo: