Otkako je Rektorski kolegijum odbio „ruku pomirenja“ i poziv predsednika Aleksandra Vučića „na dijalog“, on se po tom pitanju nije oglašavao.
Oglasila se predsednica Skupštine Ana Brnabić koja je navela da je predsednik – kao čovek sa najvećim legitimitetom, jer je jedini biran direktno na izborima – javno uputio poziv Rektorskom kolegijumu.
„Rektorski kolegijum na to odgovori: nećemo da razgovaramo. I sve to završe rečenicom: Ostajemo otvoreni za razgovore, sa punom akademskom i ličnom odgovornošću. I od svega, upravo je ova rečenica najveća sramota pisma koje je uputio Rektorski kolegijum“, istakla je Brnabić.
Navela je da je u pitanju „zamajavanje naroda i zavitlavanje ove zemlje“, kao i „otvoreno nipodaštavanje volje njenih građana“.
Jedinstvo na Univerzitetu
U saopštenju Rektorskog kolegijuma se, između ostalog, navodi da je razmotrio poziv i „izražavajući jedinstvo Univerziteta, doneo odluku da pod ovakvim okolnostima“ ne prihvati.
Dodaje se da „poziv na dijalog dolazi u trenutku kad su prekoračene sve moralne i zakonske norme, u atmosferi opšteg nepoverenja“.
Ovakav potez Rektorskog kolegijuma ispravnim smatra i poslanik Zeleno-levog fronta Đorđe Pavićević, inače profesor Fakulteta političkih nauka.
Poziv na dijalog smatra strategijom koja je potpuno u maniru vlasti i još jednim pokušajem gašenja studentskih protesta.
„Mislim da je Rektorat dobro procenio da nema o čemu da se razgovara. Niti je Rektorski kolegijum nadležan da pregovara u ime studenata, niti je Vučić nadležan da pregovara u ime Vlade. To je prosto manir vlasti, da stvari rešavaju na ovaj način“, kaže Pavićević.
Vlast je zbunjena
Pozitivna strana svega je, kako tvrdi Pavićević, to što su profesori ostali jedinstveni u tom stavu, iako to jedinstvo nije lako postignuti. Sada se jasno vidi da je ceo Univerzitet pružio podršku studentskim zahtevima.
To smanjuje šansu vlasti da pojedinačnim uticajima pokuša da ostvari nešto mimo volje većine.
„Reakcija Ane Brnabić je tipična i očekivana. Ipak, ona je u toj celoj stvari nevažna. Meni je zanimljivo da se nije oglasio onaj koji je pozvao na dijalog. Očekujem da će njegova reakcija sadržati, kao i uvek, red pretnji, red ponuda“, kaže Pavićević.
Pritisci i pretnje na Univerzitet će, kako procenjuje, verovatno ići u smeru smanjenja finansiranja ili drugih mera koje mogu znatno da pogode fakultete.
„Ipak, sada uobičajene metode podmićivanja ne rade i to zbunjuje vlast.“
Pročitaj i ovo:
Pojačava se pritisak režima na sudije koji su pustili Užičane na slobodu
Članovi i članice sudskog veća koje je donelo odluku o ukidanju pritvora Vladanu Sinđiću, šefu odborničke grupe u Skupštini grada Užica, studentu Pavlu Cicvariću i drugim užičkim političkim zatvorenicima kako bi se branili sa slobode, sada trpe osvetu režima kroz medijsko blaćenje i optužbe za rušenje države.
Sigurni glasovi i promašena ekonomija: Rastislav Dinić o povlačenju stranog kapitala na jugu Srbije
„Vlast na različite načine ide i preko onoga što je ekonomski neophodno kako bi se privukli strani investitori. Podilazi stranom kapitalu kako bi kupila političku podršku, a sve u cilju kršenja vladavine prava i demokratije u Srbiji”, ocenjuje za Mašinu poslanik Zeleno-levog fronta Rastislav Dinić.
Stojmenović o EXPO: SNS ukinula državu da bi nam njeni koruptivni projekti i dalje visili nad glavom
Šefica odborničke grupe ZLF-PSG u Skupštini Beograda Natalija Stojmenović kaže da je lex specialis recept za korupciju Srpske napredne stranke. Govoreći o izložbi EXPO, navodi da je vlast spremna da ide do ukidanja države da bi novac građana uložila u svoje koruptivne projekte. "Javni interes je ono što je naša korupcija", kaže odbornica da je ključna ideja SNS.