Ne davimo Beograd oštro osuđuje odluku Višeg javnog tužilaštva u Beogradu da odbaci krivičnu prijavu i pored dokaznog materijala, poput snimljenog telefonskog razgovora između glumice i njenog kolege, koji smo imali prilike da čujemo u autorskom filmu žrtve, “Zaceli me”. Takođe, činjenica da je Danijeli Štajnfeld u Americi dijagnostikovan posttraumatski poremećaj očito nije uvažena.
Nedopustivo je to da se u saopštenju navodi da “ne postoje osnovi sumnje da je učinjeno krivično delo, niti bilo koje drugo krivično delo za koje se gonjenje preduzima po službenoj dužnosti” i to je još jedan pokazatelj da pravosuđe ne radi za žene i da je krajnje vreme da zakoni u pogledu procesuranja slučaja silovanja i seksualnog nasilja promene.
Ključno je da se žrtvama ponudi zaštita i pomoć uvažavajući traumu i posledice seksualnog nasilja tako da se teret dokazivanja ne prebacuje na žrtvu kao i da se pruži mogućnost da žrtve prijave kada budu spremne, bez zastarivanja slučaja. Potrebu za ovakvom vrstom podrške i zaštite je potvrdila i Danijela: “Sve što sam uradila u poslednjih devet godina, svaka odluka, svaka patnja, moj odlazak, moj film, svaki napor da preživim – dokaz je traume tog silovanja. Ja ne moram nikome ništa da dokazujem. Ja želim da žrtve imaju slobodu da prijave nasilje i pravo na pomoć i podršku.“
Ne davimo Beograd odlučno stoji uz Danijelu i sve žrtve seksualnog nasilja u borbi da se ovakav sistem pravosuđa, pa i zaštite žrtava, promeni u skladu sa njihovim potrebama i okolnostima kojima su izložene. Naša država je ratifikacijom Konvencije Saveta Evrope o sprečavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici (Istanbulska konvencija) preuzela odgovornost da opsežnim politikama spreči nasilje, zaštiti žrtve i kazni počinioce, a primeri promene zakonske definicije silovanja kao svakog seksualnog čina bez pristanka i uvođenju oštrijih kazni za seksualno uznemiravanje već postoje u praksi zemalja u Evropi i šire.
Insitucionalno delovanje mora biti takvo da ohrabri i pokaže ženama u Srbiji da je pravda za njih moguća, da ne moraju da žive sa traumatičnim iskustvima i da mogu živeti sigurne i oslobođene od nasilja.
Pročitaj i ovo:
Rastislav Dinić: Neophodno je zajedno se dogovarati, zajedno misliti i zajedno dolaziti do rešenja
Što se tiče zajedničkog fronta – neophodno je zajedno se dogovarati, zajedno misliti i zajedno dolaziti do rešenja – objašnjava Rastislav Dinić, docent na Filozofskom fakultetu u Nišu i poslanik Zeleno-levog fronta u Skupštini Srbije.
ZLF Rakovica: Rušenje vrtića zbog kafane je neprihvatljivo
Zeleno-levi front najoštrije osuđuje odluku opštine Rakovica da, po nalogu Sekretarijata za investicije grada Beograda povuče zahtev za upis vrtića „Pionirski grad” u katastar. Time je otvoren put ka njegovom rušenju.
Grubački ispred suda u Novom Sadu: Nema mira dok ne budu pušteni svi zatvoreni
Pokrajinski poslanik Zeleno-levog fronta Branislav Guta Grubački, koji se nalazi sa građanima i studentima ispred zgrade suda u Novom Sadu, kaže o incidentima koji su se jutros desili, da je policija pokušala da obezbedi prolaz za zaposlene.