Lokalna grupa Ne davimo Beograd iz Obrenovca podnela je nadležnima u opštini Obrenovac i JP „Srbijašume“ peticiju za prestanak seče šume u Dubokom. Podsećamo da je u prethodne dve godine, na području “Duboko”, između Beograda i Obrenovca, posečeno je preko 11 hektara stare hrastove šume. Visoka, prohodna hrastova šuma, mesto za šetnju, odmor i rekreaciju, planski je zamenjena niskim, neprohodnim bagremarom koji je pokrio nastalu golet.
Prethodne nedelje, lokalna grupa pokreta Ne davimo Beograd je na komšijskom sastanku povodom stanja šume u Dubokom, sa građanima Bariča i Male Moštanice dogovorili da nadležnim postave zahteve za koje veruju da mogu da dovedu do rešenja dugogodišnjeg problema seče i uništavanja ove šume.
Građani zahtevaju:
1. Da se obustavi dalja seča višedecenijskih hrastova.
2. Da nezavisno stručno lice izvrši procenu zdravstvenog stanja šume i istu da na javni uvid.
3. Da se u skladu sa članom 39 Zakona o šumama koji definiše zadatak JP „Srbijašime“ da čuva šume u državnoj svojini, zaposli čuvar šume ,,Duboko”, a koji će sa već pripadajućim statusom službenog lica čuvati šumu od protivpravnog korišćenja, uništavanja, odlaganja otpadnih i otrovnih materija, uništavanja graničnih znakova i ostalih nezakonitih radnji.
4. Da se granični znakovi, tj. postojeće rampe stave u funkciju i time spreči ulaz licima koja traktorima i drugim vozilima istovaruju otpad ili odnose bespravno posečena stabla za lični upotrebu. Takođe, da se sa istim ciljem sprečavanja nezakonitih radnji, postave kamere za nadzor mogućih kolskih prilaza kod predajnika TV Mag i u ulici Aleksandra Ace Spasića u neposrednoj blizini dečjeg igrališta.
5. Da se sprovede akcija uklanjanja deponija, urede staze kroz šumu koje vode ka restoranu Duboko i početku ulice Aleksandra Ace Spasića, kao i da se postave klupe.
6. Da se prostor na kome su posečeni hrastovi zamenjeni mladicama bagrema propisno uredi kako bi bagremova šuma bila prohodna.
7. Da se u ulici Aleksandra Ace Spasića obnovi dečje igralište i drveni mobilijar namenjen najmlađima, postave kante za otpatke, a da JKP Obrenovac ubuduće odvozi otpad i redovno održava zelene površine oko igrališta.
Navedeni zahtevi imaju za cilj da se šuma Duboko proglasi zaštićenim prirodnim dobrom i u svoj svojoj lepoti i raskoši opstane za buduće generacije. Ove zahteve je do sada podržalo preko stotinu građana Bariča, Male Moštanice i Obrenovca. Pokret Ne davimo Beograd će nastaviti da se zajedno sa građanima bori za dobar grad za sve, što podrazumeva očuvanje i žaštitu naših zelenih površina.
Pročitaj i ovo:
Promena vlasti bez ljudskih žrtava jedino o čemu može da se razgovara
Parlamentarna opozicija koja je predložila koncept Vlade narodnog poverenja, neće učestvovati na konsultacijama o novoj SNS-SPS vladi na koje poziva Aleksandar Vučić. Vučićeva namera da se jedna loša vlada zameni novom, ne vodi rešavanju, već produbljenju političke krize.
ZLF Subotica: Građani traže pravdu na ulici jer su SNS i SVM uništili institucije
Zeleno-levi front u Subotici ocenio je danas da su Srpska napredna stranka (SNS) i Savez vojvođanskih Mađara (SVM) uništili institucije od lokalnog do nacionalnog nivoa i da zbog toga građani "traže pravdu" na ulicama.
Obraćanje EU institucijama: Ne proglašavajte JADAR strateškim projektom
Na predlog kolega iz Narodnog pokreta Srbija, a zajedno sa kolegama iz drugih opozicionih stranka, obratili smo se institucijama EU kako bi se zaustavilo proglašavanje projekata Rio Tinta i Rio Sava za strateški značajne za EU. Iskopavanja litijuma u dolini Jadra je protivno interesima građana Srbije!