Prodajom Geneks kule nastavljena je rasprodaja imovine grada Beograda i samim tim budućnosti građana i građanki Beograda. Još je bitnije, u ovom slučaju, što je kupac, Aleksandar Kajmaković ranije hapšen usled veze sa kriminalom, te se u pitanje dovode razlozi zašto i pod kojim uslovima se spomenici kulture prodaju kao privatna svojina na nepoznato korišćenje licima povezivanim sa kriminalom, kao i to da li je Uprava za sprečavanje pranja novca proverila poreklo sredstava kojim će biti kupljen ovaj simbol Beograda.

Stanovnici Geneks kule, uz podršku drugih građana i članova pokreta Ne davimo Beograd, ranije su izneli svoje ideje i planove po pitanju raspolaganja ovim prostorom.

“Vlast nije razmotrila ni jedan od predloga, iznetih između ostalog i na protestu, koji bi zaštitio ovo javno dobro i interese građana, još jednom potvrđujući da ovaj grad vode tako da zaštite svoje, a ne interese građana”, izjavio je koordinator opšitnskog odbora Novi Beograd pokreta Ne davimo Beograd, Vladimir Tijanić i dodao da to potvrđuje i trend rasprodaje velikog broja javnih zgrada, spomenika kulture kao i zemljišta privatnim licima.

Zbog svih ovih postupaka, od kojih je prodaja Geneks kule poslednja, Ne davimo Beograd zahteva od Grada Beograda da prestane sa sličnim praksama koje su u potpunosti van interesa zaštite kulturne i javne svojine grada.

Pokret Ne davimo Beograd se bori protiv privatizacije javne svojine i prodavanja iste po povlašćenim cenama, te je i ranije bilo upozoravao upravo na ovakav mogući ishod kad je reč o Geneks kuli, spomeniku kulture i jednom od simbola Beograda.

Pročitaj i ovo: