Inicijativa Ne davimo Beograd ostvarila je značajnu pobedu u borbi za zaštitu javnog interesa i zdravlja građana i građanki Beograda, suprotstavljajući se veoma štetnom ugovoru o javno-privatnom partnerstvu za izgradnju spalionice otpada. Vlada Republike Srbije je, nakon žalbe Inicijative Ne davimo Beograd, donela odluku o poništavanju rešenja Ministarstva životne sredine kojim se određuje obim i sadržaj studije o proceni uticaja na životnu sredinu projekta izgradnje spalionice u Vinči.

Vlada RS je u svojoj odluci potvrdila naš stav i konstatovala da je Ministarstvo za životnu sredinu donelo rešenje na osnovu “nepotpuno i netačno utvrđenog činjeničnog stanja i uz bitnu povredu odredaba od uticaja na zakonitost i pravilnost postupka”, te naložila ponavljanje postupka

O ozbiljnim nedostacima, netačno prezentovanim činjenicama i manjkavostima u zakonskom procesu vezanom za pripremu izgradnje spalionice otpada u Vinči, inicijativa Ne davimo Beograd i organizacije Bankwatch i A-11 Inicijativa za ekonomska i socijalna prava nedavno su obavestile i Evropsku banku za obnovu i razvoj (EBRD), Evropsku investicionu banku (EIB) i Svetsku banku (IFC). Ove organizacije uputile su 92 stranice komentara na dokumentaciju koju je podnela kompanija Beo-Čista energija d.o.o. kako bi prikupila kredit u visini od 330 miliona evra koliko je procenjeno da je potrebno za izgradnju postrojenja planiranih Ugovorom o javno-privatnom partnerstvu, potpisanog u septembru 2017. godine.

Podsećamo da Ugovor o izgradnji spalionice otpada u Vinči na teret građana postavlja znatno više troškove finansiranja ovog javno-privatnog partnerstva. Naime, Ugovorom su predviđene obaveze Grada Beograda od najmanje 38 miliona evra godišnje, odnosno najmanje 1 milijarde i 150 miliona evra tokom 30 godina njegovog trajanja. Kako bi ispunio ovu obavezu, Grad Beograd je nedavno najavio uvođenje nove takse za tretman otpada.

Preuzmite rešenje Vlade Republike Srbije ovde.