Ministarka za državnu upravu i lokalnu samoupravu Snežana Paunović poručila je studentima da se strpe u vezi sa raspisivanjem vanrednih parlamentarnih izbora do 2027.

Ona je istakla da radna grupa u okviru Skupštine Srbije koja radi na izmeni Zakona o biračkom spisku nije došla do konsenzusa o formiranju komisije za kontrolu jedinstvenog biračkog spiska.

„Pod pritiskom dela nevladinog sektora razgovori su počeli u širem formatu i podrazumevali su prisustvo tog sektora, zahtevi su bili prilično nerealni, a razgovori teški“, navela je Paunović.

Nova ministarka obmanjuje javnost pričom o „pritisku dela nevladinog sektora” koji je, tobože, doveo do razgovora o izmenama zakona u širem formatu. Ako neko i vrši pritisak, to je ODIHR, ali i Evropska unija, kojima vlast očigledno pokušava da se umili poslednjim najavama izmena medijskih zakona, pa i zakona o biračkom spisku. Prva prioritetna preporuka ODIHR-a zahteva da primena preporuka treba da bude transparentna i da uključi relevante aktere, kao što su i organizacije civilnog društva, ali i da bude zasnovana na širokom političkom konsenzusu. Dodatno, ovaj pokušaj da se zbrzaju izmene zakona i, tobože, započne revizija biračkog spiska, je deo strategije odugovlačenja sa raspisivanjem izbora, jer pruža izgovor da treba sačekati da taj proces bude okončan pre raspisivanje izbora – kaže za Danas Jelena Jerinić, poslanica Zeleno-levog fronta.

Od kada su organizacije civilnog društva i opozicione poslaničke grupe istupile iz Radne grupe, dodaje, praktično je prestalo i informisanje javnosti o tome šta se sa izmenama zakona dešava.

Zato sada i ne znamo o kom tačno tekstu izmena Snežana Paunović govori, kaže.

Tačno je jedino da nijedan od predloga o kojima se odlučivalo u radnoj grupi nije dobio većinu – ni predlog SNS-a, ni predlog Crte. Svođenje razlika između ova dva predloga na broj članova komisije je u najmanju ruku neozbiljno. Zeleno-levi front je u ovom procesu podržao predlog Crte, a predlog SNS-a (za koji je glasao i predstavnik SPS-a koji u diskusiji u radnoj grupi gotovo nikada nije ni učestovao) je za nas neprihvatljiv jer birački spisak praktično ostavlja u rukama onih protiv kojih smo podnosili krivične prijave u od kada učestvujemo u izborima. Podsetiću da smo krivičnu prijavu podneli i protiv bivše ministarke državne uprave i lokalne samouprave, kao i odgovornih u MUP-u, zbog nameštanja biračkog spiska u junu 2024. Po toj krivičnoj prijavi, koliko znamo, tužilaštvo ni ne postupa – zaključuje Jelena Jerinić.

Pročitaj i ovo: