Jуче је у просторијама Градске општине Гроцка одржана јавна расправа о две студије о процени утицаја на животну средину: за изградњу спалионице отпада, тј. „постројења за енергетско искоришћење комуналног отпада и депонијског гаса Винча” и за нову депонију отпада на истом месту поред постојеће депоније у Винчи. Представници фирми које су наручиле студије, односно радиле студије: Беочиста енергија д.о.о и Двопер д.о.о. (фирма бившег помоћника министра животне средине Небојше Покимице) остали су без суштинских одговора на питања и коментаре на обе студије и то све испред слике председника Александра Вучића на зиду сале.
Опет смо добили потврду да приватни партнер Града Београда планира изградњу спалионице без претходног третмана отпада и да ће спалионица ослобађати у ваздух канцерогене супстанце (диоксине и фуране) за које у Србији не постоји лабораторија која може да измери њихово присуство. На наше питање како мисле да мере присуство ових опасних супстанци одговорили су да ће “ангажовати лабораторије које ће узимати узорке, а затим их слати у иностранство да измере присуство опасних и канцерогених супстанци, а да ће анализе стизати у Србију за неколико дана”. У случају повишених супстанци у ваздуху, оваквим начином мерења од неколико дана, последице по здравље становника Београда и околине могу да буду катастрофалне.
Нисмо добили одговор зашто студија о изградњи постројења за спаљивање отпада нема разрађене моделе управљања опасним отпадом као што је пепео, већ смо сазнали да ће се то накнадно наћи у студији и да очекују да ће настати 90.000 тона пепела годишње, односно преко 2.000.000 тона пепела у наредних 25 година. И без објашњења на који ће начин решити проблем опасног отпада.
Нису имали ни прецизан одговор колико ће спаљивање отпада коштати домаћинства у Београду, али нису ни демантовали да ће такса за третман отпада увећати рачуне грађана за додатних 200 динара по домаћинству у почетним фазама рада спалионице. Не давимо Београд је још једном подсетио присутне да ће на основу анализе уговора грађани и грађанке Београда у наредних 30 година платити преко милијарду и 150 милиона евра за спаљивање отпада.
Представник Друштва за заштиту и проучавање птица оспорио је чињеницу да је студија урађена квалитетно, јер иако су били позвани од стране Двопер д.о.о. да ураде један део студије, били су само један непун дан на терену што није довољно за било какве прецизне податке, а поготову не да се извлачи закључак да је студија процене утицаја оправдана.
На наше питање зашто студија о процени утицаја није узела у обзир препоруке ЕУ за примену нових стандарда контроле загађења који се односе на спаљивање отпада под називом „Waste Incineration Best Available Techniques (BAT)“ представници приватног партнера одговорили су да је то пропуст који ће отклонити допуном постојеће студије или израдом нове у наредном периоду.
На крају је истакнуто да ће због њихове “добре воље” грађани бити у прилици да своје примедбе пошаљу до 3. августа 2019. године на адресу Министарства заштите животне средине. Представник Двопера д.о.о у више наврата је наговестио да на јавном увиду није била комплетна документација која је преобимна. Јавној расправи нису присуствовали представници Града Београда.
Како нисмо добили конкретне нити задовољавајуће одговоре ни на једно питање, очекујемо да ће Министарство заштитне животне средине имати довољно снаге да одбаци студије које су јуче презентоване.
ПРИМЕДБЕ НА СТУДИЈЕ МОЖЕТЕ ПРЕУЗЕТИ ОВДЕ (Студија о спалионици) И ОВДЕ (Студија о новој депонији).