U direktnom kontaktu sa građanima, koji često praktikujemo, ćemo objasniti da je referendum 16. januara prilika da građani kažu „ne“ ovakvom načinu donošenja najvažnijih političkih odluka u društvu. Naša kampanja će biti usmerena ka informisanju građana jer ima mnogo razloga da kažu ne – kaže za Danas Biljana Đorđević, članica Malog veća inicijative Ne davimo Beograd.
Prema njenim rečima, vlast ne poštuje građane ni kada se donose ustavne promene, ni kada se donose zakoni, ni kada se usvaja niz odluka kojima se duboko zadire u život građana pa se oni siromaše, životna sredina se devastira, a sudije i tužioci se vređaju u skupštini i od strane predsednika dok nas sada ubeđuju da sve ovo rade radi nezavisnosti pravosuđa,
Osim u direktnom kontatu NEMBG će voditi kampanju i na društvenim mrežama.
– Ali ćemo tražiti i da nam javni medijski servisi omoguće jednak pristup kao i strani koja se zalaže za drugačiji odgovor na referendumsko pitanje, jer su oni dužni prema Zakonu o referendumu i narodnoj inicijativi da to omoguće, kao što su dužni i da omoguće ravnopravno i korektno obaveštavanje – ukazuje Đorđević.
Ona ističe i da je RIK bio dužan da u informaciji koju je poslao na adrese građana prikaže različite stavove o ovom pitanju što nije učinio čime je prekršen zakon.
Radomir Lazović, takođe član Malog veća ove inicijative, je na jučerašnjoj konferenciji naveo da predložene promene Ustava ne vode unapređenju u oblasti pravosuđa, da su nedovoljne ili da svesno omogućavaju SNS „održavanje“ uticaja na pravosuđe, te da ne omogućavaju sudijama i tužiocima da odgovorno rade svoj posao, već se samo „stare manipulacije“ menjaju novima.
Lazović je rekao da je bojkot referenduma besmislen jer ne postoji cenzus i dodao da bi takav potez vlast „jedva dočekala“.
Prema njegovim rečima, građani treba da razumeju da manipulacije menjanjem Ustava, na kraju imaju loše posledice u smislu da se omogućava da SNS ima više kontrole nad našim životima i da može lakše da sprovodi projekte kao što su Rio Tinto ili Beograd na vodi.
– Da može lakše da krade javna sredstva, da može da plagira diplome bez posledica, da može da se desi da niko ne odgovara za rušenje u Hercegovačkoj, da mogu da seku šume kao što je plan sa onom na Košutnjaku, da mogu da ignorišu zagađenje vazduha, da mogu da nastave da otimaju našu državu – ukazao je on.
A koordinator Političkog saveta Ne davimo Beograd Đorđe Pavićević izjavio je na konferenciji za medije da niko ne veruje da će se kroz predložene promene Ustava pravosuđe konstituisati kao nezavisna grana vlasti.
On je ocenio da vlast želi da sprovede promene Ustava u tišini i da zato ne radi ni na kakvoj kampanji.
– To je cilj vlasti, da pobere lovorike nakon protesta – da ispadne da je nešto suštinski urađeno i da se ide u susret pridruživanju Evropskoj uniji – zaključio je on.
Originalni naslov: Đorđević: Vlast vređa sudije i tužioce, a sad nas ubeđuje da menja Ustav radi nezavisnosti pravosuđa
Pročitaj i ovo:
Zeleno-levi front: Užice zahteva promene – opozicija ujedinjena za odgovornost i bolju budućnost
Srpska napredna stranka je 2. juna izgubila izbore u Užicu. Trenutno su na vlasti zahvaljujući manjim političkim organizacijama koje i dalje uživaju određeni ugled u javnosti. Međutim, promene su neophodne i neizbežne. Gradonačelnica, kao predstavnica ovakve vlasti, nosi najveću odgovornost za stanje u gradu, i njena smena je prvi korak ka novom poglavlju za Užice.
Tribina: Šta sa bogatstvima koja su stečena političkom korupcijom?
Povodom Dana žalosti zbog tragedije koja se desila u staračkom domu u Barajevu gde je život izgubilo osam osoba, odlažemo našu tribinu "Dan posle: Šta sa bogatstvima koja su stečena političkom korupcijom?" koja je planirana za sredu, 22. januar.
ZLF Subotica: Najavljena poskupljenja Subotice trans su posledica korupcije, nesposobnosti i zarobljenih institucija
Naši sugrađani/je moraju da razumeju da ukoliko ne koriste usluge javnog prevoza, njihov novac odlazi na 'rešenja' koja lokalna vlast usvaja. Upozoravali smo ranije da javno-privatno partnerstvo (JPP) za JP „Subotica-trans“ nije dobro rešenje, već dodatno opterećenje za gradski budžet i sada je to jasno svima.