Iako je od početka ove godine u Srbiji ubijeno najmanje 20 žena u porodično-partnerskim odnosima, institucije Republike Srbije ćute na zahteve opozicionih poslanika da se o iskorenjivanju femicida raspravlja u Narodnoj skupštini.
Pre 50 dana narodna poslanica Zeleno-levog kluba, Biljana Đorđević, je kao članica Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova podnela predlog za organizaciju javnog slušanja na temu femicida. Sednica ovog Odbora, koji se i inače retko sastaje, nije zakazana od sredine aprila iako Narodna skupština već duže od mesec dana raspravlja o situaciji u zemlji i odgovornosti institucija nakon dva masakra u Ribnikaru i Malom Orašju i Duboni.
Svrha javnog slušanja jeste da članovi Odbora, ali i drugi narodni poslanici, dobiju informacije, stručna mišljenja i komentare zainteresovanih građana koji se bave femicidom, o sprovođenju postojećih zakona ili potrebi da se pitanja koja su u nadležnosti Odbora urede na drugačiji način. Femicid kao ubistvo žena u porodično-partnerskim odnosima je najekstremniji vid kršenja ljudskih prava. Predložene teme za javno slušanje se tiču uspostavljanja nacionalnog kontrolnog mehanizma za praćenje i analizu femicida, utvrđivanja disciplinske odgovornosti profesionalaca – pre svega tužilaca i sudija – koji svojim postupanjem ili nepostupanjem nisu sprečili da životi ubijenih žena i dece budu spašeni, kao ii pitanje femicida kao posebnog krivičnog dela.
“Tri teme za javno slušanje koje sam predložila važne su zbog toga što je nacionalni kontrolni mehanizam za praćenje i analizu femicida predviđen Strategijom za sprečavanje i borbu protiv rodno zasnovanog nasilja prema ženama i nasilja u porodici 2021–2025, i u skladu sa preporukama specijalne izvestiteljke UN za nasilje prema ženama. Nakon femicida u Pirotu i Novom Sadu, gde preduzete mere institucija nisu spasile živote ovih žena, neophodno je da razgovaramo o disciplinskoj odgovornosti profesionalaca. Najzad, činjenica je da se ubistvo žena u porodično-partnerskim odnosima često kvalifikuje kao lakše krivično delo i da se izriču blage kazne počiniocima, zbog čega je sramna i neznalačka ocena ministarke pravde Maje Popović, da je samo spominjanje femicida vid diskriminacije jer je svejedno da li je ubijen muškarac ili žena”, izjavila je Biljana Đorđević.
Za Zeleno-levi front Srbija protiv nasilja podrazumeva Srbiju u kojoj se brine o prevenciji femicida i pruža pomoć i podrška ženama žrtvama nasilja.
Pročitaj i ovo:
Bukom protiv diktature, probudimo RTS!
Pozivamo građane da se, pre svega, pridruže studentskim blokadama, generalnom štrajku i svim drugim akcijama, kada god i gde god to mogu, a one koji žele da iskažu svoju podršku bukom sa prozora i balkona, da to učine svako veče u 19.30 časova, kada počinje dnevnik RTS-a.
Prokop ne sme da radi dok se ne otklone nedostaci
Zeleno-levi front zahteva da se železnička stanice Prokop zatvori za upotrebu dok se ne reše svi nedostaci zbog kojih ovaj objekat nema upotrebnu dozvolu. Takođe, zahtevamo vanrednu kontrolu koja bi utvrdila da li je ovaj objekat bezbedan.
ZLF Pravni tim: Pretnje Đukić Dejanović prosvetnim radnicima protivne Ustavu i međunarodnim konvencijama
ZLF upozorio je danas ministarku prosvete Slavicu Đukić Dejanović da su njene pretnje kažnjavanja prosvetnih radnika koji su obustavili rad u školama protivne domaćem zakonu i Ustavu, ali i obavezujućim međunarodnim konvencijama kojima se garantuje sloboda okupljanja i izražavanja.