Biljana Đorđević, docentkinja na Fakultetu političkih nauka, objasnila je za „Vreme“ pod kolikim je zapravo pritiskom Univerzitet i kako ona tumači njegov poziv na dijalog.
„Čitam taj poziv kao jedan vrlo urgentni apel na sve strane kojih se tiče očuvanje Univerziteta, koji je na najvećem udaru, i mislim da to nije dovoljno dramatično shvaćeno, sigurno ne od ostatka javnosti, i celokupne javnosti ali i ove da kažemo pobunjene javnosti“, objašnjava Đorđević.
Ona smatra da se ne razume pod kojim je zapravo pritiskom Univerzitet, i da se zbog toga trenutna situacija svodi na pitanje da li neki zaposleni primaju plate i koliko dugo mogu tako da izdrže, dok je „situacija mnogo ozbiljnija od toga“.
Đorđević dodaje i da jedan broj studenata ne razume koliki pritisak trpi Univerzitet i smatra da ne postoji dijalog između studenata, profesora i uprava, bar ne u onoj meri u kojoj je neophodno.
„Ja to razumem kao jedan poziv da se to dogodi i da se nađe najbolje rešenje kako da se Univerzitet zaštiti, što je na kraju krajeva i dužnost rektora i kolegijuma, da čuva instituciju. Mislim da bi to morala da bude dužnost i svih nas, zato što nažalost ušli smo u to da iz jedine institucije koja je radila, iskazujemo otpor zbog toga što druge institucije ne rade“, kaže Đorđević, dodajući da će sve biti izgubljeno ako bi se do cilja došlo uništavanjem jedine institucije koja radi.
„Ključni akter u tom nekom dijalogu su studenti u blokadi koji su do sada prosto imali nekakav stav i to je očekivano da su oni pokrenuli blokade i da će oni odlučivati o tome kad su njihovi zahtevi ispunjeni. Ovo sada nije je pitanje da li se štiti institucija i na kraju krajeva i njih štiti, jer autonomija Univerziteta njih štit isto tako“, zaključila je Đorđević.
Pročitaj i ovo:
Pojačava se pritisak režima na sudije koji su pustili Užičane na slobodu
Članovi i članice sudskog veća koje je donelo odluku o ukidanju pritvora Vladanu Sinđiću, šefu odborničke grupe u Skupštini grada Užica, studentu Pavlu Cicvariću i drugim užičkim političkim zatvorenicima kako bi se branili sa slobode, sada trpe osvetu režima kroz medijsko blaćenje i optužbe za rušenje države.
Sigurni glasovi i promašena ekonomija: Rastislav Dinić o povlačenju stranog kapitala na jugu Srbije
„Vlast na različite načine ide i preko onoga što je ekonomski neophodno kako bi se privukli strani investitori. Podilazi stranom kapitalu kako bi kupila političku podršku, a sve u cilju kršenja vladavine prava i demokratije u Srbiji”, ocenjuje za Mašinu poslanik Zeleno-levog fronta Rastislav Dinić.
Stojmenović o EXPO: SNS ukinula državu da bi nam njeni koruptivni projekti i dalje visili nad glavom
Šefica odborničke grupe ZLF-PSG u Skupštini Beograda Natalija Stojmenović kaže da je lex specialis recept za korupciju Srpske napredne stranke. Govoreći o izložbi EXPO, navodi da je vlast spremna da ide do ukidanja države da bi novac građana uložila u svoje koruptivne projekte. "Javni interes je ono što je naša korupcija", kaže odbornica da je ključna ideja SNS.