Okrugli sto pod nazivom „Ka jedinstvenom digitalnom tržištu Evropske unije: Srbija između regulatornih izazova i mogućnosti“ održan je danas u Narodnoj skupštini, u organizaciji Poslaničke grupe Zeleno levi front – Ne davimo Beograd i SHARE Fondacije.
Narodna skupština je bila domaćin predstavnicima zakonodavne i izvršne vlasti, kao i stručnjacima u oblasti digitalnog tržišta, koji su razmenili mišljenja o evropskoj i domaćoj digitalnoj regulativi u ovoj oblasti.
Kopredsednik Zeleno-levog fronta i narodni poslanik Radomir Lazović se u svom izlaganju osvrnuo na nedavno objavljeni izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije naveo da se u njemu nalaze gotovo identični nedostaci kao i u prethodne tri godine.
“Izveštaj navodi da u Srbiji suštinski nema vladavine prava, slobode izražavanja i slobodne medijske scene, kao i da i dalje nisu sprovedene preporuke iz izveštaja OSCE/ODIHR, a bez kojih nema uslova za slobodne i ravnopravne izbore. Konstatuje se da je i dalje veoma prisutan pritisak na zaposlene u javnom sektoru kada se radi o odluci za koga će glasati, zloupotreba javnih resursa od strane vladajućeg režima, kao i da je na snazi kontrola medijske scene, a posebno je naglašen problem postojećeg sastava REM-a. U oblasti slobode izražavanja jasno je naglašeno da nema napretka.”
Narodni poslanik Dobrica Veselinović je tom prilikom istakao da ova tema, iako na prvi pogled deluje usko stručna, predstavlja jedan od ključeva za naš ubrzani pristup EU.
„Pored izazova budućnosti poput klimatskih promena i socijalne nejednakosti, mislim da je digitalna transformacija oblast u kojoj možemo da napravimo vrlo brzo i ozbiljno veliki iskorak“, naveo je Veselinović.
On je istakao da je njegova poslanička grupa u Narodnoj skupštini uvek na tragu progresivnih politika, sa željom da otvara nova pitanja oko kojih će se zajedno okupljati civilni sektor, državne institucije i evropski partneri. Veselinović je dodao i da je ovo pravi momenat da se povrati poverenje u naš evropski proces i da sa razvojnom agendom i planom rasta učinimo korak više, kako bi se osetili delom zajedničke evropske porodice i načinili ekonomski iskorak.
Ujedno, ovo je momenat za geo-političko pozicioniranje u oblasti digitalne transformacije, koje je važno i za Srbiju i za samu EU, kao i suočavanje sa izazovima usklađivanja odnosa između slobode tržišta i ljudskih prava, nedostatka ljudskih resursa, privatnosti, zaštite potrošača i drugo, za šta je potrebno da se osigura uključenost akademske zajednice i civilnog sektora, kako bi naši rezultati bili održivi, dugoročni i efikasni.
„Zato moramo da pokažemo liderstvo, viziju, iskrenost i volju i ozbiljno shvatimo preporuke iz Izveštaja Evropske komisije i pokažemo da postoji razgovor države, evropskih poslanika i civilnog društva o ovako važnim temama“, zaključio je Veselinović.
Okruglom stolu su prisustvovali i narodni poslanici Robert Kozma i Natalija Stojmenović.
Pročitaj i ovo:
Zdravko Janković: Brodovi-hoteli umesto uklonjenih splavova na Savi?
Lice starog Beograda polako, ali sigurno nestaje. Sa projektom Beograd na vodi korenito se promenio izgled grada na obalama i nastavlja da se menja. Proteklog vikenda raspisan je tender za čišćenje leve obale Save, od ušća do Gazele. Na tom prostoru trebalo bi da se izgradi međunarodno putničko pristanište za brodove hotele za izložbu EXPO.
Vlast najavljuje najveći udar na državne univerzitete do sada
Zeleno-levi front upozorava na opasne namere predsednika republike i Srpske napredne stranke da kažnjavanjem državnih univerziteta uništi visoko obrazovanje u Srbiji, koje je više od dva veka jedan od najvažnijih stubova moderne srpske državnosti, čak i pre nego što je moderna srpska država postojala.
Đorđević za portal Simptom: Vlada Đura Macuta biće vlada osvete, a premijer “kratkotrajna Vučićeva igračka”
“Na ovaj izbor Vlade gledam kao na kupovinu vremena i pokušaj konsolidacije režima do nekog trenutka kada će sami oboriti sopstvenu vladu u trenutku koji njima odgovara, a ne onda kada su zatečeni političkom krizom, jer tako su do sada radili i tako jedino znaju da rade”, kaže Đorđevićeva.