Zeleno-levi front organizuje veliku konferenciju “Budućnost obrazovanja u Srbiji: od ideje do promene” koja će se održati u nedelju 1. septembra sa početkom od 10 časova u Dorćol Placu (Dobračina 59b).

Zeleno-levi front organizuje veliku konferenciju “Budućnost obrazovanja u Srbiji: od ideje do promene” koja će se održati u nedelju 1. septembra sa početkom od 10 časova u Envoj konferencijskom centru (Gospodar Jevremova 47).

Budućnost jednog društva najdirektnije zavisi od obrazovanja koje se u njemu razvija. Ovom konferencijom, kao i serijom razgovora u drugim gradovima koja će uslediti, želimo da pokrenemo javnu raspravu o tome kakve su nam škole potrebne.

PROGRAM KONFERENCIJE BUDUĆNOST OBRAZOVANJA U SRBIJI: OD IDEJE DO PROMENE

9:30-10:00 Prijem i registracija

10:00-10:25 Pozdravni govor organizatora i uvodno obraćanje 

– prof. dr Vladimir Kostić, akademik i univerzitetski profesor, bivši predsednik Srpske akademije nauka i umetnosti

10:25-11:30 Prvi panel: Obrazovne reforme, iskustva iz regiona 

  • Namir Ibrahimović, voditelj kurikularne reforme u Kantonu Sarajevo
  • Aleksandar Baucal, profesor Filozofskog fakulteta

Moderator: Miloš Janković, doktorand na Fakultetu političkih nauka i istraživač  saradnik na Institutu za filozofiju i društvenu teoriju

11:30 – 11:50 Pauza 

11:50 – 13:50 Drugi panel: Izazovi obrazovanja u Srbiji: pogled u budućnost

  • Aleksandar Todosijević, nastavnik istorije
  • Luka Babić, od nedavno bivši učenik Treće beogradske gimnazije
  • Katarina Šćepanović, Forum beogradskih gimnazija 
  • Nikola Ćurčin, Nezavisni sindikat prosvetnih radnika Srbije 
  • Nebojša Bjelotomić, IT stručnjak i predstavnik poslodavaca
  • Vera Spasenović, redovna profesorka odeljenja za pedagogiju i andragogiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu
  • Nina Kostić, roditeljka

Moderatorka: Marina Vidojević, doktorka književnosti i nastavnica srpskog jezika u osnovnoj školi

13:50 – 14:00 Zatvaranje konferencije

Biografije učesnika:

Vladimir S. Kostić, neurolog, profesor emeritus Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu i redovni član SANU, čiji je predsednik bio od 2015 do 2023. godine.

Vera Spasenović, redovna profesorka na Odeljenju za pedagogiju i andragogiju Filozofskog fakulteta u Beogradu. Istraživačko iskustvo stekla je radeći u Institutu za pedagoška istraživanja. Glavne oblasti njenog istraživačkog interesovanja su: teorija i praksa školskog obrazovanja, komparativna analiza školskih sistema, pravci razvoja školskih sistema i obrazovna politika. Autorka je monografija koje se bave pitanjima vršnjačkih odnosa u školi, školskim sistemima iz komparativne perspektive i obrazovnom politikom. Učestvovala je u realizaciji većeg broja nacionalnih, bilateralnih i međunarodnih projekata.

Katarina Šćepanović, profesorka engleskog jezika i književnosti i članica Glavnog odbora Foruma beogradskih gimnazija.

Namir Ibrahimović, program menadžer u COI Step by Step. Nekadašnji voditelj obrazovne reforme u Kantonu Sarajevo i Unsko-sanskom kantonu. Iza njega je petnaestogišnje iskustvo nastavnika maternjeg jezika i književnosti i petogodišnje direktorovanje osnovnom školom u Sarajevu. Suosnivač Školegijuma, magazina za pravedno obrazovanje, koautor Svezame, otvori se – čitanki za osnovnu školu.

Nikola Ćurčin, potpredsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije. Diplomirani inženjer elektrotehnike, ETF Beograd. Nastavnik elektrotehničke grupe predmeta u ETŠ “Nikola Tesla” Pančevo. Bio je direktor ETŠ “Nikola Tesla” Pančevo od 2016 do 2020. godine.

Nebojša Bjelotomić, skoro 30 godina radi u oblasti naprednih tehnologija. Na samom početku karijere radio je u oblasti biotehnologije u start upu u okolini Bostona dok je poslednje dve decenije na različitim menadžerskim pozicijama u IT industriji u IBMu, Siemensu, Fujitsu, Sagi. Bavio se prodajom ali i razvojem tehnoloških proizvoda, razvojem start upova, osavremenjivanjem zakonodavstva i povezivanjem obrazovanja sa industrijom. Diplomirao biomedecinski nžinjering na Bostonskom Univerzitetu, a Magistrirao međunarodni marketing i menadžment na Ekonomskom fakultetu Beogradskog Univerziteta.

Luka Babić, maturant Treće beogradske gimnazije i novoupisani student Pravnog fakulteta. Zajedno sa svojim prijateljima osnovao je udruženje ,,I mi se pitamo” koje je ukazivalo i uticalo na probleme u prosveti zajedno sa ostalim udruženjima. Luka se najviše istakao u borbi protiv neadekvatnog projekta Državne mature, koja je odložena nakon kampanje ,,I mi se pitamo” koju su širom Srbije vodili srednjoškolci.

Nina Kostić, diplomirana ekonomistkinja i master inženjerka organizacionih nauka. Iskustvo iz oblasti aktivnog učešća građana u donošenju odluka stekla je jednogodišnjim aktivnim učešćem u lokalnoj zajednici u Belmontu, Masačusets. Inicirala je osnivanje lokalnog udruženja roditelja dece osnovne škole sa Starog grada. Majka je troje dece.

Aleksandar Baucal, redovni profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu u oblasti razvojne psihologije i psihologije obrazovanja, gostujući profesor na Univerzitetu u Tartuu i član International Academy of Education. U periodu 2001-2004. bio je uključen u reformu obrazovanja u Srbiji za šta je 2004. dobio nagradu grada Beograda za doprinos razvoju obrazovanja. Bio je član Nacionalnog prosvetnog saveta, Nacionalnog foruma za obrazovanje za sve (UNESCO) i Komisije za razvoj novog školskog programa zasnovanog na obrazovnim ishodima. U periodu 2002-2004 bio je osnivač i direktor Centra za evaluaciju (sadašnji Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja).

Aleksandar Todosijević, nastavnik istorije u osnovnoj školi.

Moderatori:

Miloš Janković, doktorand na Fakultetu političkih nauka i istraživač saradnik na Institutu za filozofiju i društvenu teoriju. Teorija i sociologija obrazovanja su u fokusu njegovih istraživačkih interesovanja. Član je ZLF-a i predsednik odborničke grupe Biramo Zemun u Skupštini opštine Zemun.

Marina Vidojević, doktorka književnosti i nastavnica srpskog jezika u Osnovnoj školi. Aktivno učestvuje u radu grupe za obrazovanje pokreta Ne davimo Beograd od 2021. godine. Kopredsednica je Opštinskog odbora Voždovac Zeleno-levog fronta od 2023. i odbornica u Skupštini opštine Voždovac od 2024. godine.

PRIJAVITE SE!

Pročitaj i ovo:

Zdravko Janković: Brodovi-hoteli umesto uklonjenih splavova na Savi?

Lice starog Beograda polako, ali sigurno nestaje. Sa projektom Beograd na vodi korenito se promenio izgled grada na obalama i nastavlja da se menja. Proteklog vikenda raspisan je tender za čišćenje leve obale Save, od ušća do Gazele. Na tom prostoru trebalo bi da se izgradi međunarodno putničko pristanište za brodove hotele za izložbu EXPO.

Vlast najavljuje najveći udar na državne univerzitete do sada

Zeleno-levi front upozorava na opasne namere predsednika republike i Srpske napredne stranke da kažnjavanjem državnih univerziteta uništi visoko obrazovanje u Srbiji, koje je više od dva veka jedan od najvažnijih stubova moderne srpske državnosti, čak i pre nego što je moderna srpska država postojala.