U organizaciji Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Uprave za veterinu, krajem jula održana je „Nacionalna radionica na temu upravljanja populacijom pasa“ na kojoj je predstavljen (preliminarni) Nacrt prve Nacionalne strategije za upravljanje populacijom pasa na teritoriji Republike Srbije. Ovaj nacrt je deo Projekta tehničke pomoći Evropske unije „Jačanje sistema zdravlja i dobrobiti životinja“. Cilj ovog projekta je da pruži pomoć Srbiji u usklađivanju celokupnog sistema dobrobiti životinja sa novim propisima koji će biti usvojeni na nivou EU. Ovu strategiju treba da usvoji Vlada, kao i program za kontrolu zbrinjavanja pasa lutalica, uspostavljanje sistema obrazovanja i obuke za sve relevantne ciljne grupe. Važan deo projekta je i kampanja namenjena podizanju javne svesti o odgovornom vlasništvu kućnih ljubimaca.

Ono što je bilo jasno tokom radionice je da, i pored velike ekspertize i poznavanja situacije s terena, nije prepoznata važnost komunikacije i saradnje sa relevantnim zainteresovanim stranama, koje uključuju nadležne institucije i organizacije civilnog društva. Mnogobrojna udruženja koja se bave dobrobiti životinja iz cele Srbije su kroz svoja izlaganja i primedbe upoznala članove Projektnog tima sa slabim i nedovoljnim kapacitetima u oblasti rešavanja problema napuštenih životinja, s odsustvom reagovanja nadležnih institucija (npr. Uprava za veterinu i jedinice lokalne vlasti), kao i nedostatkom efikasne primene odličnog postojećeg Zakona o dobrobiti životinja.

Kako bi strategija bila pripremljena i javna politika sprovedena, standardi dobrobiti životinja poboljšani u skladu sa zakonodavstvom EU, kapaciteti za odgovarajuće zbrinjavanje pasa lutalica unapređeni, a administrativni i strukturni kapaciteti za dobrobit životinja ojačani na najbolji način, civilni sektor će u narednom periodu pismenim putem poslati svoje primedbe i sugestije. Već na samoj radionici, na insisiranje učesnika, tražilo se od organizatora da se eutanazija jesno definiše prema etičkom kodeksu Svetske organizacije za zdravlje životinja (WOAH), kako bi se izbeglo njeno tumačenje kao “depopulacija”(ubijanje) napuštenih životinja, budući da je i naučno i empirijski dokazano da ova mera ne doprinosi rešenju problema napuštenih životinja.
Kako bi najbolje formulisali mere politike, koje se bave pitanjima dobrobiti životinja, inicirali smo partnersku mrežu organizacijai inicijativa koje se bave ovim pitanjima, kako bi uspostavili dijalog, jasno formulisali korake (problemi-mere) i koordinirali zajedničko delovanje, multiplikovali efekat i na zajednicu i javnost, te najzad aktivno uključili politike za dobrobit životinja u gradsko planiranje, na dobrobit svih. Ovo umrežavanje planiramo da sprovodimo na lokalnom, regionalnom i međunarodnom nivou.

Na radionici su učestvovali i predstavnici Ne davimo Beograd Grupe za dobrobit životinja koja će kroz rad Skupštine grada svoje odbornike uključiti u gradske politike i politike za dobrobit životinja, jer verujemo da ćemo na taj način poboljšati život svih članova zajednice, i omogućili kvalitetan suživot za kućne ljubimce, nezbrinute životinje, vlasnike i one koji nisu vlasnici kućnih ljubimaca. Sprovodeći naš program stavljamo odgovornost na prvo mesto, kako bi omogućili kvalitetan suživot za sve.

Pogledajte i izveštaj s radionice Udruženje za zaštitu životinja i razvoj građanske svesti Fenix

Pročitaj i ovo:

Veselinović: Zaštitićemo Savski kej i nasip od Šapićeve bahatosti

Kandidat za gradonačelnika Beograda, Dobrica Veselinović, i kandidat za zamenika gradonačelnika Beograda, Miloš Pavlović, sa liste „Biramo Beograd”, u subotu, 11. maja, obratili su se građanima i medijima sa Savskog keja, mesto koje je odabrano kao početna tačka povodom nedavnog nasilničkog ponašanja bivšeg gradonačelnika Aleksandra Šapića.