Gradski odbor Zeleno-levog fronta u Nišu izražava duboku zabrinutost povodom najave zatvaranja fabrike „Benetton“ u ovom gradu, što će dovesti do gubitka posla za oko 900 radnika. Ova situacija nije samo ekonomski udarac za grad, kako kažu, već i humanitarni problem, jer iza svake od ovih radnih mesta stoje porodice koje ostaju bez osnovnog izvora prihoda.
Očigledno je da se pogrešna koncepcija ekonomske politike, zasnovane na dodeli milionskih subvencija stranim kompanijama koje dolaze u Srbiju isključivo zbog jeftine radne snage, sada urušava, zaključuju iz Zeleno-levog fronta.
Nakon godina eksploatacije srpskih radnika i korišćenja državnih resursa, strane kompanije napuštaju zemlju bez ikakve odgovornosti, ostavljajući radnike na milost i nemilost tržištu rada. Ovim modelom nije stvarana održiva privreda, već je Srbija pretvorena u poligon za jeftinu radnu snagu, bez ikakve sigurnosti za radnike – ističu zeleno-levi.
Za njih je posebno je poražavajuća reakcija vlasti, kako lokalne tako i državne, koje su, kako kažu, uvek bile na strani stranih investitora, dok su prava radnika bila gurnuta u drugi plan.
Sada, kada se posledice ovakve politike jasno vide, gradska vlast nudi nejasna obećanja o „adekvatnim radnim mestima“ i „merama aktivnog zapošljavanja“, bez konkretnih rešenja i garancija za radnike koji ostaju bez posla- navode.
Zeleno-levi front se zalaže za hitnu promenu ekonomske politike i ulaganje u razvoj domaće privrede, umesto nastavka politike privlačenja investitora koji vide Srbiju samo kao izvor jeftine radne snage.
Neophodno je stvoriti poslovno okruženje koje će štititi prava zaposlenih, garantovati im dostojanstvene uslove rada i omogućiti dugoročan razvoj privrede zasnovan na lokalnim resursima i preduzetništvu – kažu.
Gradski odbor Zeleno-levog fronta će se, kako navode, svim silama zalagati da se nakon promene vlasti sprovede reforma politike stranih investicija, kao i načina rada nadležnih inspekcija, kako bi se obezbedilo dosledno sprovođenje zakona i zaštita radničkih prava.
Naglašaju da Srbija mora prestati da bude raj za strane kompanije koje se, kao navode, bogate na račun radnika i mora postati zemlja koja štiti svoje građane i obezbeđuje im stabilne i dostojanstvene uslove rada.
Pročitaj i ovo:
Zeleno-levi front pruža besplatnu pravnu pomoć pobunjenim prosvetnim radnicima
Nakon dva meseca od početka drugog polugodišta u Srbiji, ogroman broj škola je i dalje u nekom obliku štrajka, odnosno obustave nastave. Iako su kontinuirano zastrašivani otkazima, smanjenjem plata, disciplinskim postupcima, sastavljanjem lista štrajkača, pretnjama da im ugovori neće biti produženi, dopisima upozorenja, nekad čak i na oglasnoj tabli škole, zaposleni u prosveti su se održali kao jedina branša koja, rame uz rame sa studentima, odoleva pritiscima režima.
Zeleno-levi front obeležio godišnjicu ubistva Zorana Đinđića
Polaganjem cveća u dvorištu Vlade Srbije, Zeleno-levi front je obeležio dvadeset drugu godišnjicu ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića.
Pretučen član odbora Zeleno-levog fronta iz Pančeva
Aktivista Mario Gaborović, član odbora Zeleno-levog fronta u Pančevu brutalno je napadnut u toku jučerašnjeg dana u Kovilovu, od strane lokalnog siledžije.