Odluci Komisije za nazive delova naseljenih mesta i nazive ulica da se deo Ulice Dimitrija Tucovića u Nišu preimenuje u Bulevar Herojske 37. motorizovane brigade, najoštrije se protivi niški odbor Zeleno-levog fronta i traži da se od nje odustane. Ističu da je „postojeća procedura promene naziva ulica u Nišu sadrži ozbiljan demokratski deficit“, jer Komisija sama odlučuje bez javnih rasprava ili bilo kakvih konsultacija sa građanima, te traže da se izmene postojeći Statut i Pravilnik.

Iz ZLF-a ocenjuju da je dosadašnji rad Komisije za nazive ulica bio obeležen neprofesionalnošću i zloupotrebama ingerencija zarad podmirivanja stranačkih interesa.

Ni Statut grada ni Poslovnik Skupštine ne predviđaju obavezu prethodne javne rasprave, transparentnog objavljivanja predloga Komisije, niti obavezno obaveštavanje i uključivanje stanovnika konkretne ulice. Komisija za nazive delova naseljenih mesta i ulica deluje kao političko telo sastavljeno po stranačkom ključu, bez ikakve zakonske obaveze da konsultuje javnost – kaže Miroslav Stojanović, pravnik i član Zeleno-levog fronta.

Najavljuje da će ZLF u narednom periodu uputiti predlog izmena Statuta grada i Poslovnika Skupštine kojima će se uvesti jasna pravila – obavezna javna rasprava pre svake odluke o promeni naziva ulice, javno objavljivanje predloga Komisije, direktno pisano obaveštavanje stanara ulice, minimalni rokovi za dostavljanje primedbi i mogućnost uključivanja predstavnika građana u rad Komisije sa pravom glasa.

Poslanik ZLF Rastislav Dinić napominje da se promeni imena ulica treba pribegavati samo sa dobrim razlogom, pošto to predstavlja i finansijski trošak za žitelje ulica čija se imena menjaju.

A kakav razlog imamo ovde? Ime jednog od prvih srpskih boraca za radnička i ljudska prava, ravnopravnost polova, opšte pravo glasa, socijalnu pravdu i građanske slobode, patriote i ratnog heroja iz Prvog svetskog rata, koji je poginuo braneći Srbiju na Kolubari, menja se imenom jedinice čije je ponašanje tokom sukoba 1999. još uvek nejasno, koja se dovodi u vezu sa najtežim ratnim zločinima prema civilima, i čija je ratna aktivnost odlukom naprednjačkog ministra Bratislava Gašića zaštićena od javnog preispitivanja oznakom vojne tajne – navodi Dinić.

Podsetimo, jedan deo niške ulice Dimitrija Tucovića – od raskrsnice sa Ulicom Petra Aranđelovića do kružnog toka kod KP doma, nosiće novo ime – Bulevar Herojske 37. motorizovane brigade, odlučila je jednoglasno Komisija za nazive delova naseljenih mesta i nazive ulica. Ova brigada je za izuzetne zasluge u odbrani otadžbine od NATO agresije 1999. godine odlikovana Ordenom narodnog heroja.

Pročitaj i ovo:

Vrtić „Pionirski grad“ se ruši da bi se izgradila kafana

Vrtić „Pionirski grad“ neće dočekati novu generaciju dece. Na upite roditelja i dalje niko ne odgovara, a odbornik Zeleno-levog fronta u opštini Rakovica za Mašinu kaže da sve vodi ka rušenju vrtića i da će, prema njegovim saznanjima, na tom mestu biti izgrađena kafana.

Đorđević: Univerzitet na udaru zbog svoje autonomije, pozivi na dijalog očito lažni

Docentkinja na FPN Biljana Đorđević, komentarišući izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića da će biti uhapšen profesor tog fakulteta jer daje ocene studentima na osnovu toga da li učestvuju u blokadama ili ne, kaže za N1 da je ovaj režim autokratski, "i naravno da su oni uslovi koji osnažuju građane da se pobune na udaru", pa tako i univerzitet koji razvija kritičko mišljenje i koje je temelj društva.