Ove godine se širom Evrope i sveta obeležava 80 godina od pobede nad fašizmom u Drugom svetskom ratu.
Zeleno-levi front baštini antifašističku borbu našeg i savezničkih naroda i poziva sve građanke i građane da nam se pridruže u petak 9. maja u 10 časova ispred Groblja oslobodilaca Beograda (u Ruzveltovoj ulici), gde ćemo polaganjem cveća odati počast onima koji su živote dali u borbi protiv okupatora.
Drugi svetski rat nam, zbog svojih razmera, broja stradalih i opasnih ideja koje su ga izazvale, ostaje opomena da se tako nešto nikad više ne ponovi. To je istorija našeg hrabrog naroda koju moramo da uzidamo u svoj identitet i da je naučimo kako je ne bismo ponavljali, a kultura sećanja oblikovaće i našu budućnost.
U Srbiji je kultura sećanja na jako niskom nivou i to ne samo kada je u pitanju sećanje na antifašističku borbu i pobedu u Drugom svetskom ratu. Osećamo da je naša dužnost da ukažemo na povezanost reakcionarne revizije istorije i problema koji danas pogađaju naše društvo. Predsednik Vučić odlaženjem na proslave kod današnjih agresora, dodatno učvršćuje svoju autoritarnu poziciju. Gradonačelnik Beograda Šapić građanima uskraćuje pristup spomenicima antifašističke borbe, dok najavljuje podizanje novih spomenika kolaboracionistima. Na godišnjicu tragedija u OŠ “Vladislav Ribnikar”, Duboni i Malom Orašju, on Beograđane poziva da „spreme osmeh“ u okviru svoje korupcionaške manifestacije „Dani porodice“.
Uprkos svemu, Srbiju je probudio, pokrenuo i ohrabrio otpor koji pružaju studenti i građani. Oni nam pokazuju da solidarnost, empatija, demokratija i pravda nisu zaboravljene vrednosti, već temelj za budućnost za koju se vredi boriti.
Pozivamo sve da 9. maja zajedno obeležimo Dan pobede i da svojim prisustvom pošaljemo jasnu poruku: borba za slobodu, mir i dostojanstvo traje i danas. Srbija pripada Evropi – Evropa ne pripada tiranima!
Pročitaj i ovo:
ZLF zahteva povlačenje plana za uništavanje zelene površine i izgradnju 5000 stanova u Mirijevu
Kako bi se sprečilo usvajanje štetnog nacrta PDR za područje Bajdina u Mirijevu, gradski odbornici Zeleno-levog fronta su podržali građane i udruženja i zahtevali da se ovaj plan povuče sa dnevnog reda naredne sednice Skupštine grada, 25. juna.
Radomir Lazović za Radar: Ne smemo dozvoliti Vučiću da deli antirežimski blok
Na studentima jeste najveća odgovornost da se napravi neki okvir saradnje, ali mi im sigurno nećemo biti konkurencija. Otvoreni smo za svaki dogovor i o izbornom nastupu, a spremni smo da pomognemo na svim frontovima, što smo i pokazali na lokalnim izborima.
Marko Vujačić: Tajni ugovori i eksploatacija ljudi i prirode
Marko Vujačić, član Predsedništva Zeleno levog fronta, ističe da je potrebna saradnja sa Kinom tamo gde ima obostranog interesa, ali i na jasnom odbacivanju autoritarnog modela razvoja koji počiva na tajnim ugovorima, eksploataciji ljudi i prirode i koncentraciji političke moći, koji danas simbolizuju kineska država i njene kompanije.







