
Zeleno-levi front zahteva da se organizuje posebna sednica Narodne skupštine na kojoj bi se raspravljalo i odlučivalo o Narodnoj inicijativi za zabranu iskopavanja litijuma i bora na teritoriji Srbije.
Ovu narodnu inicijativu podržalo je preko 38.000 građana Srbije, kao i mnogi stručnjaci, akademici i profesori. Narodnom inicijativom građani su se obratili narodnim poslanicima, tražeći da se u Narodnoj skupštini usvoji Zakon o zabrani iskopavanja litijuma i bora na teritoriji Srbije, a režim je na najbrutalniji način ukrao i sakrio inicijativu sprečavajući održavanje sednice. ZLF je podneo krivične prijave protiv odgovornih za ovo kršenje zakona.
U trenutku kada se naša rudna bogatstva rasprodaju pod izuzetno nepovoljnim uslovima, uz minimalnu rudnu rentu, bez ikakvog razmišljanja o rizicima po stanovništvo i štetu koju će napraviti životnoj sredini, u državi u kojoj se ne poštuju zakoni, neophodno je na svim mestima suprotstaviti se ovakvim projektima. Srbija većinski ne podržava projekte Rio Tinta, što pokazuju i najnovija istraživanja javnog mnjenja i zato se vlast i plaši da se u Narodnoj skupštini, uz prenos RTS-a, raspravlja o zabrani iskopavanja litijuma.
Građani Srbije su opravdano zabrinuti za poštovanje ekoloških standarda u ovako visokorizičnom procesu iskopavanja rude litijuma, ali veliko nepoverenje stvara i činjenica da su institucije koje bi trebalo da brane javne interese, pod potpunom kontrolom Srpske napredne stranke.
Pročitaj i ovo:
Dinić: Krajnje je vreme da se svi mobilišu u odbrani univerziteta i akademske zajednice
Poslanik Zeleno-levog fronta (ZLF) i profesor Filozofskog fakulteta u Nišu Rastislav Dinić ocenio je večeras da je "krajnje vreme" da se svi mobilišu u odbrani univerziteta i akademske zajednice.
Vrtić „Pionirski grad“ se ruši da bi se izgradila kafana
Vrtić „Pionirski grad“ neće dočekati novu generaciju dece. Na upite roditelja i dalje niko ne odgovara, a odbornik Zeleno-levog fronta u opštini Rakovica za Mašinu kaže da sve vodi ka rušenju vrtića i da će, prema njegovim saznanjima, na tom mestu biti izgrađena kafana.
Lazović: Bežaće od izbora što više može – jako svetsku krizu zanima mišljenje Vučića
Radomir Lazović iz ZLF je naveo, govoreći o Vučićevoj izjavi da vanredni izbori u Srbiji neće biti održani na leto ukoliko bude video da se sprema velika kriza, da se misli na svetsku krizu, kao i da "jako svetsku krizu zanima mišljenje Aleksandra Vučića".






