Poslanica Zeleno-levog fronta (ZLF) Jelena Jerinić izjavila je danas da je društvo u Srbiji spremno za usvajanje zakona o građanskom partnerstvu kojim bi bila pravno uređena zajednica dva lista istog pola i dodala da je taj pravni akt “pitanje osnovnih ljudskih prava”.

Ona je na konferenciji u holu Doma narodne Skupštine pozvala sve poslanike da podrže stavljane tog zakona na dnevni red i njegovo usvajanje.

Kritikovala je državne funkcionere i institucije što nisu pružili podršku LGBT+ zajednici tokom Nedelje ponosa.

“Očekivali smo da bi Ana Brnabić kao predsednica parlamenta mogla bar da se oglasi o položaju LGBTI+ ljudi u Srbiji. Takođe, koliko mi znamo, organizatori prajda su uputili molbu svim državnim institucijama u Beogradu da istaknu zastavu Prajda u službenim prostorijama. Većina nije čak ni odgovorila”, kazala je Jerinić.

Ocenila je da se o pravima LGBTI+ zajednice ne govori dovoljno i da aktuelna vlast drži fokus na drugim pitanjima.

“Za nas je ovaj zakon pitanje osnovnih ljudskih prava. Nije samo pitanje pridruživanja EU. Ta prava su garantovana našim Ustavom. Nema mesta kalkulisanju, svaki dan je dobar dan da se usvoji zakon o građanskom partnerstvu”, navela je Jerinić.

Ovogodišnja “Nedelja ponosa” traje do 9. septembra, a slogan manifestacije glasi “Ponos su ljudi”.

Prajd šetnja, zakazana za subotu, 7. septembar u 16.00, počinje i završava se u parku Manjež u Beogradu.

Pročitaj i ovo:

Zdravko Janković: Brodovi-hoteli umesto uklonjenih splavova na Savi?

Lice starog Beograda polako, ali sigurno nestaje. Sa projektom Beograd na vodi korenito se promenio izgled grada na obalama i nastavlja da se menja. Proteklog vikenda raspisan je tender za čišćenje leve obale Save, od ušća do Gazele. Na tom prostoru trebalo bi da se izgradi međunarodno putničko pristanište za brodove hotele za izložbu EXPO.

Vlast najavljuje najveći udar na državne univerzitete do sada

Zeleno-levi front upozorava na opasne namere predsednika republike i Srpske napredne stranke da kažnjavanjem državnih univerziteta uništi visoko obrazovanje u Srbiji, koje je više od dva veka jedan od najvažnijih stubova moderne srpske državnosti, čak i pre nego što je moderna srpska država postojala.