Polaganjem cveća u dvorištu Vlade Srbije, Zeleno-levi front je obeležio dvadeset drugu godišnjicu ubistva premijera Srbije Zorana Đinđića.

U prethodnim mesecima, svedoci smo kako na ulicama, trgovima i putevima širom cele Srbije promene nosi generacija rođena tih godina. Iako je reč o generaciji koja o Zoranu Đinđiću zna iz priča i filmova, to je generacija koja je videla urušavanja vrednosnog sistema društva, i nepokolebljivo nastavila borbu za bolje društvo za sve nas koju su vodile i generacije pre njih, a zbog koje je i Zoran Đinđić ubijen.

Generacijama koje su vaspitavale njih, borba koju je za Srbiju budućnosti vodio Zoran Đinđić ostala je zavet, a sada vidimo da nove generacije i donose novi plamen inspiracije za sve nas. Na svima nama je da zajedno od Srbije konačno napravimo dobro mesto za život narednih generacija. To je naš najvažniji zadatak i u danima koji dolaze. Naša odgovornost je da odgajamo generacije koje će odrasti u slobodi i naše društvo dalje razvijati, a ne boriti se za mrvice pravde i slobode, čist vazduh, zemlju i vodu.

Mi i dalje verujemo u Srbiju budućnosti – „zemlju iz koje ljudi ne žele da odu i zemlju u kojoj se deca rađaju“ i svakog dana radimo na tome da se tom jednostavnom idealu približimo.

I zato su danas možda više nego ikad reči Zorana Đinđića “Gledajte u budućnost, tamo ćemo se sresti i vi i ja”, upućene svima onima koji bi da Srbiju vrate u prošlost, ratove i mržnju, putokaz koji trebamo slediti.

Predsednik Vlade Srbije Zoran Đinđić ubijen je u atentatu 12. marta 2003.

Vlada je nekoliko sati posle ubistva proglasila vanredno stanje u Srbiji, a kao izvršioci odmah su osumnjičeni pripadnici zemunskog kriminalnog klana i deo pripadnika Jedinice za specijalne operacije (JSO) Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srbije. Tokom vanrednog stanja, koje je trajalo do 22. aprila 2003, policija je u akciji „Sablja“ uhapsila više od 11 hiljada lica, među kojima i političare, visoke vojne oficire i nosioce pravosudnih funkcija. U avgustu 2003. godine podignuta je optužnica protiv 44 osobe za učešće u organizovanju ubistva, a sud je 23. maja 2007. proglasio krivim optužene koji su osuđeni na ukupno 378 godina zatvora. Na po 40 godina zatvora osuđeni su bivši komandant JSO Milorad Ulemek Legija i njegov zamenik Zvezdan Jovanović, kao neposredni izvršilac ubistva. Politička pozadina ubistva Đinđića nikada nije otkrivena.

Pročitaj i ovo:

Lazović: Vlast u Srbiji je pokušala da sakrije posetu Zelenskog

Kopredsednik stranke Zeleno-levi front Radomir Lazović ocenio je večeras u Čačku da je aktuelna vlast „pokušala da sakrije“ posetu predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog Srbiji. On je rekao agenciji Beta da prijem ukrajinskog predsednika u Srbiji „ne izgleda kao podrška“ predsednika Srbije Aleksandra Vučića Zelenskom, „već kao jedan posao iz koristi u koji je on morao da uđe iz različitih razloga“.

Đorđević: SNS nema dobrog kandidata za predsednika Srbije

Republička poslanica stranke Zeleno-levi front (ZLF) Biljana Đorđević rekla je da bi po Ustavu predsednički izbori u Srbiji trebalo da se održe pre parlamentarnih, "ali da je svima jasno da Srpska napredna stranka (SNS) nema dobrog kandidata i da je to razlog zašto oni žele da idu na parlamentarne pre predsedničkih izbora".

Stojmenović: Imovina i zemljište Beograda su plen kriminalaca

Državna revizorska institucija dala je negativno mišljenje na finansijske izveštaje Sekretarijata za imovinske i pravne poslove Grada Beograda. To je najteža ocena koju revizor može dati i znači da su nepravilnosti toliko ozbiljne da finansijski izveštaji ne daju pouzdanu sliku o imovini i obavezama Grada.