БЕОГРАД НА ВОДИ

Упркос најавама о инвестицији од 3,5 милијарде евра, Уговор о заједничком улагању у пројекат „Београд на води” јасно наводи да наводни инвеститор није у обавези да уложи више од 150 милиона евра (од чега 20 милиона у форми капитала). С друге стране, Република Србија је наведена као гарант кредита који је обавезна да узме по нејасним условима „инвеститора” у укупном износу од најмање 280 милиона евра. Баш због несразмерно великих улагања Републике Србије у односу на улагања инвеститора, али и због бројних других штетних аспеката овог уговора, Иницијатива Не давимо Београд поднела је предлог за утврђење ништавости Уговора о заједничком улагању у пројекат „Београд на води” Републичком јавном тужилаштву.
Разлози због којих сматрамо да је Уговор о заједничком улагању у пројекат „Београд на води” правно ништаван:
  1. Одредбе Уговора не узимају у обзир стварни обим улагања у пројекат „Београд на води”. Процене, али и вешто скривана документација, говоре да су улагања државе вишеструко већа од улагања такозваног „инвеститора”, док је потенцијална зарада далеко мања.
  2. Одредбе Уговора не пружају гаранције да ће стратешки партнер извршити свој део обавеза. Ипак, одредбама Уговора о заједничком улагању одређено је да стратешки партнер остварује профит, чак и у случају да је до раскида Уговора дошло његовом кривицом, док проценат од изграђеног земљишта задржава.
  3. Представници Владе РС противзаконито су одузели од града Београда део овлашћења и пренели их на привредно друштво „Београд на води”, у којем приватна фирма има већинско власништво.
  4. Представници Владе РС Уговором су се обавезали да планове којима се уређује изглед обале реке Саве мењају онако како то стратешки партнер жели, неовлашћено искључујући право грађанки и грађана на доношење одлука које се тичу њиховог окружења, као и мишљење струке.
  5. Представници Владе РС обавезали су се да ће Народна скупштина Републике Србије креирати и усвајати законе који за циљ имају олакшавање реализације овог пројекта и одбити усвајање оних који његовом спровођењу могу да наштете, чиме је и коначно изведена потпуна капитулација суверенитета над овим делом територије главног града.
Након процедуре оспоравања Уговора о улагању у пројекат „Београд на води” пред надлежним судским инстанцама, неопходно је израдити нови план за Савски амфитеатар са циљем враћања Савског амфитеатра Београду. Програм за развој обале реке Саве потребно је дефинисати кроз организовање архитектонско-урбанистичког конкурса и широко учешће грађана и грађанки Београда, професионалних удружења и организација, са посебним освртом на санацију ожиљака коју је спровођење пројекта „Београд на води” оставило на друштвеном и урбаном ткиву града.
Да би се заобишли постојећи закони, за потребе спровођења пројекта „Београд на води” донет је и посебан закон, такозвани lex specialis, што је само по себи проблематично: закони који одговарају једном инвеститору, односно једном пројекту, неприхватљиви су и не би требало да постоје. Суштина овог закона је оправдавање експропријације земљишта јавним средствима за потребе комерцијалног пројекта, што наше законодавство не дозвољава, а због чега се и прибегло креирању специјалног закона. Такође, овим законом онима који овај пројекат спроводе омогућен је повлашћен положај и у погледу процеса издавања грађевинских дозвола.
Иницијатива Не давимо Београд прикупила је и велику количину материјала о појединачној одговорности различитих учесника кршења закона током спровођења овог пројекта, на основу којег тренутно радимо на припремању кривичних пријава. Градски и државни функционери који су се, у процесу планирања и спровођења пројекта или доношења скандалозних планских докумената, огрешили о закон мораће да одговарају како нам се никада више не би догодило да се одговорни људи на највишим местима у институцијама система слепо повинују жељама интересних група. Бахатост у односу према јавном интересу видљива је и у радовима који се већ три године одвијају на обалоутврди, упркос томе што за њих није издата дозвола и урпкос томе што је о тој чињеници обавештена надлежна републичка инспекција. Ови радови довели су и до обрушавања обалоутврде, односно оштећења система за одбрану од поплава, због чега је Иницијатива поднела кривичне пријаве против Николе Недељковића, директора компаније „Београд на води” д.о.о., одговорних лица предузећа која радове изводе, али и одговорних лица инспекције Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре која су, и након више поднетих пријава, одбила да изврше надзор над нелегалним радовима који се обављају на десној обали Саве.
Анализа Уговора о улагању у пројекат „Београд на води”
Предлог за утврђење ништавости Уговора за пројекат „Београд на води”
Кривична пријава због оштећења обалоутврде на Савском шеталишту
О штетним последицама пројекта „Београд на води” писали смо и у гласилу иницијативе Не давимо Београд:
Гласило број 1
Гласило број 2