БЕОГРАД НА ВОДИ
Упркос најавама о инвестицији од 3,5 милијарде евра, Уговор о заједничком улагању у пројекат „Београд на води” јасно наводи да наводни инвеститор није у обавези да уложи више од 150 милиона евра (од чега 20 милиона у форми капитала). С друге стране, Република Србија је наведена као гарант кредита који је обавезна да узме по нејасним условима „инвеститора” у укупном износу од најмање 280 милиона евра. Баш због несразмерно великих улагања Републике Србије у односу на улагања инвеститора, али и због бројних других штетних аспеката овог уговора, Иницијатива Не давимо Београд поднела је предлог за утврђење ништавости Уговора о заједничком улагању у пројекат „Београд на води” Републичком јавном тужилаштву.
Разлози због којих сматрамо да је Уговор о заједничком улагању у пројекат „Београд на води” правно ништаван:
- Одредбе Уговора не узимају у обзир стварни обим улагања у пројекат „Београд на води”. Процене, али и вешто скривана документација, говоре да су улагања државе вишеструко већа од улагања такозваног „инвеститора”, док је потенцијална зарада далеко мања.
- Одредбе Уговора не пружају гаранције да ће стратешки партнер извршити свој део обавеза. Ипак, одредбама Уговора о заједничком улагању одређено је да стратешки партнер остварује профит, чак и у случају да је до раскида Уговора дошло његовом кривицом, док проценат од изграђеног земљишта задржава.
- Представници Владе РС противзаконито су одузели од града Београда део овлашћења и пренели их на привредно друштво „Београд на води”, у којем приватна фирма има већинско власништво.
- Представници Владе РС Уговором су се обавезали да планове којима се уређује изглед обале реке Саве мењају онако како то стратешки партнер жели, неовлашћено искључујући право грађанки и грађана на доношење одлука које се тичу њиховог окружења, као и мишљење струке.
- Представници Владе РС обавезали су се да ће Народна скупштина Републике Србије креирати и усвајати законе који за циљ имају олакшавање реализације овог пројекта и одбити усвајање оних који његовом спровођењу могу да наштете, чиме је и коначно изведена потпуна капитулација суверенитета над овим делом територије главног града.