Aktivisti pokreta Ne davimo Beograd, danas su zajedno sa poslanicom Evropskog parlamenta iz grupe Evropskih Zelenih, Violom fon Kramon, obišli lokaciju požara na deponiji u Vinči. Preneli smo zahvalnost vatrogascima koji su na prvoj liniji gašenja požara i uverili se da gradske vlasti ne obaveštavaju javnost pravovremeno i istinito o požaru. Iako je požar lokalizovan na prostor deponije, on nije pod kontrolom, a zagađenje će se iz njega širiti danima.
I zamenik gradonačelnika Goran Vesić i gradski sekretar za vanredne situacije Darko Glavaš, obevestili su javnost da je požar lokalizovan, što je istina, ali izvor požara je gradskim službama ostao nedostupan i mehanizacija ne uspeva da mu priđe kako bi ga ugasila. Prema rečima samih vatrogasaca i ljudi angažovanih na gašenju mehanizacijom, sa kojima smo razgovarali na licu mesta, izvesno je da požar neće uskoro biti ugašen. Ovo znači da će građani okolnih mesta i Beograda u celini, danima, ako ne i nedeljama biti izloženi velikom zagađenju. Pored praškastih PM čestica koje se oslobađaju u vazdiuh, najopasnije kancerogene materije su furani i dioksini, a koji se u Srbiji čak ni ne mere. Od nadležnih službi nije stiglo obaveštenje kako da se građani ponašaju i zaštite, niti su sprovedene ikakve mere zaštite stanovništva.
“Mi se kao Evropski zeleni zalažemo za Evropski zeleni dogovor, a jedan njegov važan deo je cirkularna ekonomija koja je neostvariva ukoliko imamo ovakve deponije koje su očigledno opasnost po zdravlje građana. I u Beogradu, i bilo gde u Evropi neophodno je da razvrstavamo otpad, dobro upravljamo otpadom, utičemo na što veći stepena reciklaže i smanjimo proizvodnju otpada. Ukoliko se ništa ne uradi, možemo očekivati ovakve scene u budućnosti.” – poručila je Viola fon Kramon, poslanica Evropskog parlamenta iz grupe Evropskih Zelenih.
“Ovo što smo videli na licu mesta nije ni malo naivno i bezazleno. Građani su morali biti pravovremenu i tačno informisati kako bi mogli da se zaštite i adekvatno reaguju. Veliko hvala vatrogascima i ljudima koji se bore sa ovom stihijom. Ova deponija nije samo izvor incidenata i požara, već i velikog i štetnog, koruptivnog posla u kojem se gradi spalionica otpada. Ona ne samo da neće na pravi način rešiti problem otpada, već će nas skupo koštati i dugo trovati. Ne davimo Beograd se već godinama bori protiv ovog projekta.” – izjavio je Dobrica Veselinović.
Upravo smo zbog nedostatka osnovnih informacija o ogromnom požaru čiji dim je pokrio ceo Beograd, odlučili da odemo na lice mesta i izveštavamo o situaciji. Snimak situacije, kao i izjave Viole fon Kramon, poslanice Evropskog parlamenta iz grupe Evropskih Zelenih, i Dobrice Veselinovića možete pronaći na linku.
Pročitaj i ovo:
Milan Turanjanin: Stavio sam dekana u sanitetsko vozilo i zamolio ih da ga voze što dalje odavde
Ispred DIF-a u Novom Sadu smo došli da podržimo studente i da im pomognemo da spreče dekana Patrika Drida da uđe u zgradu fakulteta - priča za Danas Milan Turanjin, poslanik Zeleno-levog fronta u Skupštini Vojvodine.
Građani moraju znati koje su posledice izlivanja 82.000 litara nafte u Dunav i ko je za njih odgovoran
Osnovno javno tužilaštvo je juče saopštilo da se, prilikom utakanja nafte iz Rafinerije nafte - Pančevo u baržu preduzeća "Naftagem", 82.000 litara nafte izlilo u zaštitnu barijeru oko barže i potencijalno u Dunav.
Lazović o godišnjici rušenja u Savamaloj: Već tada je bilo očigledno da je rušenje naređeno sa vrha
Kopredsednik stranke Zeleno-levi front Radomir Lazović izjavio je danas, povodom devete godišnjice rušenja u beogradskom kvartu Savamala zbog izgradnje Beograda na vodi, da je već tada bilo očigledno da je "rušenje naređeno sa nekog vrha".