Pokret Ne davimo Beograd našao se ponovo na meti predsednika Aleksandra Vučića. Ovaj put, Vučić nas je optužio da želimo da “srušimo srpsku državu”, kao i da “dobijamo ogromne pare spolja”. Povod za ove napade i izmišljotine je naše protivljenje eksploataciji litijuma u dolini Jadra i podrška protestu protiv izgradnje rudarskog kompleksa kompanije Rio Tinto u Loznici.

Pokret Ne davimo Beograd se pridružio građanima i lokalnim udruženjima na protestu ispred skupštine grada Loznica. Govoreći na skupu, Radomir Lazović je poručio da je eksploatacija ruda po projektu Rio Tint-a loš projekat i ideja koja će samo investitoru ostaviti profit, a građanima zagađenje, devastiranu prirodu, ogromno jalovište, troškove sanacije terena, ali i lečenja ljudi koji će oboleti kao posledica uništavanja životne sredine. Lazović je pozvao građane Loznice da se bore za svoj kraj, a ljude iz drugih gradova Srbije da im u tome pruže solidarnu podršku. Nedugo zatim, Vučićevi napadi i podmetačine osvanule su u brojnim režimskim medijima.

Snimak protesta protiv izgradnje rudarskog kompleksa kompanije Rio Tinto pogledajte na linku.

Pokret Ne davimo Beograd se zbog svog insistiranja da zakoni jednako važe za sve, da se moramo izboriti za zdravu životnu sredinu i da naši građani zaslužuju da žive dobro i kvalitetno, nalazi već godinama na udaru kriminalne vlasti. Kada ne mogu da odgovore na naše argumente, kao što je to na primer bio slučaj kada smo tražili odgovornost za rušenje u Savamali ili kada smo prikupili 80 hiljada potpisa protiv seče Košutnjaka, optužuju nas da smo izdajnici, plaćenici ili da rušimo srpsku državu. Istina je zapravo suprotna. Naše delovanje na unapređenju životnih uslova građana, briga za zdravlje i bezbednost ljudi ili ukazivanje na kršenja zakona je vid vrhunskog patriotizma i ljubavi prema našoj državi. Zato smatramo da su optužbe predsednika isključivo način da se opravda katastrofalna namera vlasti da žrtvuje budućnost i živote ljudi u zamenu za profit stranog investitora, Rio Tinta.

Pročitaj i ovo:

Šapić zatvara Kalemegdan za građane, a otvara ga za privatno obezbeđenje

Odluka Grada Beograda da se Kalemegdan zatvara tokom noći nema veze sa bezbednošću građana, već jedino sa finansijskom bezbednošću SNS-SPS kriminalne elite. Ovom odlukom, gradska vlast još jedan javni prostor predaje u ruke privatnom obezbeđenju. Ista firma koja obezbeđuje Kalemegdan već ima desetine ugovora sa gradom, a njihove usluge plaćaju svi Beograđani i Beograđanke, pa i oni nad kojima su pripadnici ovog privatnog obezbeđenja vršili nasilje u prethodnim mesecima.

Stojmenović o slučaju “Senjak”: VJT se više bavi šta objavljuju mediji

Poslanica Zeleno-levog fronta Natalija Stojmenović ocenila je, povodom sednice skupštinskog Odbora za odbranu i bezbednost o ubistvu na Senjaku, da javnost ni posle deset dana nema ključne odgovore o slučaju, te da se nadležne institucije, kako tvrdi, više bave reagovanjem na medijske napise nego rasvetljavanjem događaja.