Najveći mirni protest građana u Srbiji u poslednje skoro dve godine nazvan „Ekološki ustanak” okupio je u centru Beograda nekoliko hiljada ljudi koji su osim zahteva za čistim životnim uslovima, slali i političke poruke.

Na ovom skupu, kao i na drugim ekološkim protestima širom Srbije aktivni su predstavnici iz Inicijative „Ne davimo Beograd” (NDB). Dobrica Veselinović iz ovog pokreta za naš list kaže da je odgovor na protest u centru Beograda koji dolazi od vlasti, želja da se sve to dezavuiše. Ističe da ne vidi ništa loše u tome što su u tom protestu učestvovali njihovi politički predstavnici kojima su zeleni najbliži. „Skup koji je bio organizovan i teme koje su bile stavljene na dnevni red nisu ništa drugo nego političke teme. Kako će naša životna sredina izgledati, kako se uništava ili održava, sve je to političko pitanje”, kaže Veselinović.

Upravo zbog toga ne vidi ništa neobično što su na protestu bili izneti i politički stavovi i to obrazlaže da ekološki problemi sadrže i druge politički važne stvari kao što su korupcija, vladavina prava i nepoštovanje zakona. „Na primeru gradnje mini- hidroelektrana mogu da se vide sve te stvari i to nije samo pitanje ekologije, jer neko je dobio posao zato što je  blizak vlastima. Sve je u Srbiji politika hteo to neko da prizna ili ne”, navodi Veselinović.

A čiji su „zeleni” glasači u Srbiji?

Dobrica Veselinović kaže da su zeleni glasači oni koji teže progresivnim politikama i da će se to presložiti na način, ukoliko sa političkog spektra bude bilo zadovoljavajuće ponude ako je ona iskrena i autohtona. „Nije dovoljno da neko u imenu partije ima naziv ’zeleni’ već mora svojim delovanjem da pokaže da u to veruje i da se za te ideje bori. Što se inicijative ’Ne davimo Beograd’ tiče mislim da mi to pokazujemo godinama i da ćemo to pokazivati i u budućnosti”, kaže Veselinović.

Navodi da je Inicijativa NDB od početka dizala glas zbog različitih ugrožavanja životne sredine i naglašava da su na međunarodnom planu povezani za evropskim zelenima. Dodaje da su 2018. godine u kampanji imali podršku i od poslanika Zelene partije u Evropskom parlamentu, ali i od drugih raznih lokalnih ekoloških pokreta. „Sada imamo veoma dobru saradnju sa hrvatskim pokretom ’Možemo’ koji će u narednom periodu dati gradonačelnika Zagreba”, kaže Veselinović koji je inače kandidat NDB-a za gradonačelnika Beograda.

Originalni naslov: Čiji su “zeleni” glasovi u Srbiji

Izvor: http://www.politika.rs/sr/clanak/477370/Ciji-su-zeleni-glasovi-u-Srbiji

Pročitaj i ovo: