
Predsednik odborničke grupe Za dobar grad u Skupštini Beograda Dobrica Veselinović izjavio je u emisiji Dan uživo da gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić “želi da se prikaže kao jedna dobrica”. “Tako što će davati besplatne stvari i tako ostane u dobrom imidžu među ljudima, ja mislim da je to pogrešno, mislim da treba da se bavimo rešavanjem gorućih problema u gradu”, kaže Veselinović.
Broj strana dokumenta kojim je predstavljen budžet grada Beograda za sledeću godinu je 5.708. Sednica na kojoj će o njemu raspravljati odbornici zakazana je za 26. decembar.
„Oni su nam doneli, ili bolje rečeno istovarili dnevni red i materijale koji idu uz to, planovi javnih preduzeća su u stvari deo budžeta. Odlika je da gradska administracija i Šapić na ljude gleda kao na glasačke mašine i pokušava da veliki broj besplatnih usluga obezbedi, iako one naravno nisu besplatne, plaćaju se iz budžeta, kako bi prikrio da nema rešenja gorućih problema u gradu“, kaže on.
Vrtići, ističe on, treba da budu besplatni za sve i deca treba da imaju mesta u vrtićima.
„Predškolsko obrazovanje treba da bude kvalitetno i dostupno za sve. Novca ima, mi smo uložili dodatni napor da pokažemo da bi novca moglo da bude još više ako se ne bi ulagao u koruptivne stvari. Mislim da gospodin Šapić pribegava onome što je radio i dok je bio predsednik opštine Novi Beograd, da želi da se prikaže kao jedna dobrica tako što će davati besplatne stvari i tako ostane u dobrom imidžu među ljudima, ja mislim da je to pogrešno, mislim da treba da se bavimo rešavanjem gorućih problema u gradu“, kaže Veselinović.
Govoreći o budžetu, kaže da Sekretarijat za saobraćaj i za javni prevoz uzimaju „bezmalo pola budžeta“.
„To su rekonstrukcije ulica. Jedan veliki deo je nasipanje Makiškog polja, kao priprema za budući metro. Da vi pitate taksistu pre 20 ili 30 godina gde su tužbe u gradu i kako funkcioniše saobraćaj, on bi vam rekao da je isto kao i sada, a milijarde evra su uložene u to“, kaže.
Misli da je plan „od kuće do posla za 30 minuta“ dobar.
„On obuhvata racionalizaciju linija javnog prevoza. Nismo videli promenu reda vožnje od osamdesetih javnog prevoza, a imamo podatke kroz sistem Busplusa kako bi se linije optimizovale. Kroz širenje mreže žutih traka, kako bi u tom prevozu obezbedili prioritet i kroz promociju drugih vidova kretanja – biciklizam ili pešačenje“, kaže Veselinović.
O novom sistemu naplate, kaže da „bez radikalnog poboljšanja usluge ne možete da očekujete da će ljudi prihvatiti represivne mere“.
Prema njegovim rečima, „ovaj budžet ne predstavlja ono kako oni vide da Beograd treba da se razvija“.
„Predložićemo set mera kako Beograd i budžet može da bude i veći i kako drugačije mogu da se troše novci, zarad budućnosti“, kaže Veselinović.
Pročitaj i ovo:
Veliki novogodišnji intervju Radomira Lazovića za NIN
O evrointegracijama Srbije, predstojećim parlamentarnim izborima i o osvrtu na godinu iza nas pročitajte u velikom novogodišnjem intervjuu kopredsednika i narodnog poslanika Zeleno-levog fronta Radomira Lazovića za NIN.
Dinić: Ostavke četiri člana REM pokazale da proces izbora tog tela nema legitimitet
Poslanik Zeleno-levog fronta (ZLF) Rastislav Dinić ocenio je danas da su ostavke četiri člana Regulatornog tela za elektronske medije (REM) koje su podneli 19. decembra "ozbiljan alarm" i da pokazuju da proces izbora članova "nema legitimitet".
Lazović: Srbija bi mogla u EU do 2032. godine, ako bismo smenili SNS
Kopredsednik Zeleno-levog fronta (ZLF) Radomir Lazović ocenio je danas da bi Srbija mogla da postane članica Evropske unije (EU) do 2032. godine, ukoliko bi Srpska napredna stranka (SNS) bila smenjena sa vlasti i ukoliko bi, prema njegovim rečima, bila formirana proevropska vlada.






