Pokret Ne davimo Beograd smatra nedopustivom gradnju kamenoloma u Kosjeriću, praktično ispod prozora ljudi koji žive u njegovoj blizini i na samo dva kilometra od centra grada. Ne samo da će kamenolom ugroziti kuće, vodoizvorište i saobraćajnice, već će prevoz materijala kroz centar grada od Kosjerića napraviti gradilište. Upozoravamo opštinsku vlast da zarada privatnih investitora ne može biti važnija od zdravlja ljudi.

U utorak 31. januara, u 12 časova biće održana javna rasprava o studiji uticaja na životnu sredinu u prostorijama Doma kulture u Kosjeriću. Neposredno pre rasprave, u 11:45, izjave za medije će dati građani Podgradine i aktivisti Za čist Kosjerić i Inicijative za Požegu, koji se protive izgradnji kamenoloma.

“Mi ćemo biti prisutni, svesni neophodnosti da pružimo podršku našim prijateljima koji su neposredno ugroženi štetnim projektom planiranog kamenoloma, jer ako su oni ugroženi – svi smo ugroženi!” – izjavio je Bogdan Radovanović iz Inicijative za Požegu.

“Pokret Ne davimo Beograd i Inicijativa za Požegu organizovali su posetu preko 50 aktivista kako bi pokazali da ljudi Podgradine i Kosjerića nisu sami. Građani koji se suprotstavljaju izgradnji kamenoloma bili su gosti i našeg Zeleno-levog poslaničkog kluba u Narodnoj skupštini i govorili su o svojim problemima i borbi zbog koje su na udaru bahatog investitora. Zajedno ćemo se izboriti da zaustavimo kamenolom.” – izjavio je narodni poslanik Radomir Lazović.

Stanovnici sela Podgradina, u kojem se planira kamenolom, mesecima su blokirali mašine kako da bi sprečili da se kamenolom izgradi. Ovi ljudi su već mesecima na meti investitora koji je pokušao da krene sa radovima, iako nema potrebne dozvole. Ljudima se preti i nalaze se pod konstantnim napadima da se povuku i prepuste svoju budućnost bahatom investitoru. Najteži incident desio se kada je jedan od meštana Miroslav Perović, mučki napadnut u ulazu svoje zgrade i kada mu je razbijena glava. Policija do danas nije pronašla počinioce ovog gnusnog i kukavičkog napada.

Pročitaj i ovo:

ZLF protiv obaveznog učešća đaka na EXPO 2027 – Škole ne smeju biti promotivni instrumenti vlasti

Povodom odluke da se poseta međunarodnoj specijalizovanoj izložbi EXPO 2027 uvrsti u školski kalendar obrazovno-vaspitnog rada za učenike osnovnih i srednjih škola, Grupa za obrazovanje ZLF izražava ozbiljnu zabrinutost i najoštrije se protivi svakom pokušaju da se učenicima, nastavnicima i školama nameće obavezno učešće u događajima koji prevazilaze okvire redovnog nastavnog procesa i osnovnu obrazovnu funkciju škole.