Sednica Skupštine grada Užica na kojoj je usvojen Predlog budžeta za 2025. godinu trajala je neverovatnih 49 sati, dva dana i dve noći. Doduše, s jednom kratkom puzom. Aktivno je učestvovala samo opozicija, koja je uspela da se izbori sa opstrukcijama odbornika vlasti i obrazloži 101 amandman. Iscrpljeni neprekidnim radom, više puta su se žalili na loše zdravstveno stanje, a intervenisala je i Hitna pomoć.

Amandmani opozicije su prošli nadležnu komisiju i Gradsko veće a kada je u prvom satu utorka, odmah po ponoći, došlo na red njihovo obrazlaganje, predsednica te komisije pokušala je da izdejstvuje poništenje odluke, navodeći pritisak u radu. To je sprečila opozicija oštrim stavom da takav pokušaj predstavlja svojevrsan državni udar. Tek pošto su dva člana komisije posvedočila da pritiska nije bilo, pristupilo se obrazlaganju amandmana, što je trajalo više od 30 sati. Insistranje da se radi dve noći zaredom, odbornik Zeleno-levog fronta Vladan Sinđić vidi kao presedan.

“Vlast nepomično sedela”

„Ovakvu sednicu istorija nje zabeležila. U 49 sati smo imali jednu pauzu od šest sati i to u utorak od sedam do 13 časova, sve ostalo su bile kratke pauze. Dve noći smo radili neprekidno. Ovo narušava dostojanstvo Skupštine, ali i sve zakone o radnom vremenu i druge propise. Predložili smo 101 amandman, među kojima je bilo onih koji su se odnosili na mlade, socijalnu politiku, životnu sredinu, a koji su mogli da se realizuju preusmeravanjem sredstava. Sve te ideje su obe strane nagrađivale aplauzima, ali ne i podignutom rukom prilikom glasanja. Dva dana smo obrazlagali amandmane, a da se ni jedan odbornik vladajuće strane nije javio za reč, da bar kritikuje naše izlaganje, već su po direktivi sedeli i nepomično čekali da glasaju protiv svih i izglasaju budžet koji sigurno nisu ni pročitali“, kaže za list Nova Sinđić.

On još kaže i da usvojeni budžet od 5,3 miliona dinara sadrži brojna sporna izdvajanja, a da za najvažnije strateške projekte nije opredeljen ni jedan dinar.„Najveća kotlarnica u gradu, koja greje dve trećine korisnika daljinskog grejanja je i dalje na mazut, a vazduh nam je zatrovan. Hteli smo da pokažemo da u budžetu sredstva postoje, kada bi se domaćinski njima upravljalo. Za održavanje saobraćajne infrastrukture opredeljeno je 1,2 milijarde, a za popravke ulica su planirali osam puta veću cenu po kvadratu nego što ona iznosi za izgradnju novog puta, skandalozno“, dodaje Sinđić.

Pročitaj i ovo: