Govoreći o najavi odlaska članice Predsedništva Zavetnika u Bogovađu, gde se u migrantskom centru dogodio incident, Robert Kozma, član Malog veća Inicijative Ne davimo Beograd, ističe da nikome nije u interesu da se propagira nasilje, poziva na linč ili proterivanje migranata i tražilaca azila iz Srbije. Prema njegovim rečima, iskustvo nas je naučilo da oni koji sebe proglašavaju za zaštitnike nacije i hrane se tuđim strahom, nikada nisu učinili ništa dobro za Srbiju.

– U centru u Bogovađi su smešteni maloletni migranti i tražioci azila, bez roditeljskog staranja, koji su veoma dugo na migrantskom putu i emocionalno uzrujani i iscrpljeni. Kako bi se na adekvatan način poštovali zakoni naše zemlje i međunarodne konvencije na koje smo se obavezali i istovremeno poštovala prava i obaveze tražilaca azila i migranata, potrebno je da nadležni radnici budu adekvatno obučeni, podržani i senzibilisani za rad sa tinejdžerskom populacijom koja je u specifičnom, nezavidnom položaju, kao i da se uloži više resursa i energije kako bi se omogućila zdravstvena i pravna pomoć onima kojima je potrebna. Takođe, ne sme se dozvoliti podsticanje agresivnosti i upotreba prekomerne sile od strane radnika obezbeđenja, o čemu svedoči snimak iz istog centra iz maja ove godine – kaže Kozma.

Pročitajte ceo tekst koji je u Danasu objavljen pod naslovom Na rečima svi protiv raspirivanja napetosti.

Pročitaj i ovo:

Zdravko Janković: Brodovi-hoteli umesto uklonjenih splavova na Savi?

Lice starog Beograda polako, ali sigurno nestaje. Sa projektom Beograd na vodi korenito se promenio izgled grada na obalama i nastavlja da se menja. Proteklog vikenda raspisan je tender za čišćenje leve obale Save, od ušća do Gazele. Na tom prostoru trebalo bi da se izgradi međunarodno putničko pristanište za brodove hotele za izložbu EXPO.

Vlast najavljuje najveći udar na državne univerzitete do sada

Zeleno-levi front upozorava na opasne namere predsednika republike i Srpske napredne stranke da kažnjavanjem državnih univerziteta uništi visoko obrazovanje u Srbiji, koje je više od dva veka jedan od najvažnijih stubova moderne srpske državnosti, čak i pre nego što je moderna srpska država postojala.