Osnivači Evropskog projekta sanjali su o ujedinjenoj Evropi: kontinentu mira, solidarnosti i zajedničkog prosperiteta. Evropa bez granica i podela i sa bogatom raznolikošću svog stanovništva. Evropa koja će biti ,,jača zajedno”. Da li Evropljani danas neguju ovaj san? Kakva su njihova gledišta u trenutku kada je evropski san nekim zemljama više nalik noćnoj mori? Evropski skepticizam uzima sve više maha, potpomognut odlaskom Britanije iz EU. U mnogim zemljama se pojavljuju ultranacionalistički pokreti. Šta sve ovo znači za budućnost Unije, u vremenu ogromnih izazova koji zahtevaju veću i zajedničku saradnju (klimatske promene, migracije), a ne razdor?
Dok se raspravlja o budućnosti Evrope, inicijativa ,,Priče iz regiona” posebno je pravovremena. Demokratija najbolje funkcioniše kad se čuju različiti glasovi. Ova inicijativa deli glas ljudi iz zemalja koje su već članice Unije, kao i iz zemalja koje su već dugo na ,,listi čekanja”.
U trenutnim uslovima ekonomske i zdravstvene neizvesnosti, građani Evrope traže nešto konkretno čega se mogu držati; vizija za budućnost koja uzima u obzir njihove brige, način života i vrednosti. Evropski san, vođen temeljnim principima EU – demokratija, inkluzija, ekonomski liberalizam – još uvek može ispuniti tu prazninu. Međutim, ova se vizija može ostvariti samo ukoliko evropski lideri shvate da bez plana za budućnost ne može biti izlaza iz neizvesnosti sadašnjosti.
Pocinjemo u petak (29.01).
Treće izdanje “Priče iz regiona” sprovode Res Publica i IKS, u saradnji sa PCNEN i partnerima iz Albanije (IDM), Hrvatske (Lupiga), Kosova (Sbunker), Srbije (Ne Davimo Beograd), Bosne i Hercegovine (Analiziraj.ba), Bugarske (Sega.bg), Grčke (Macropolis) i Slovenije (Had).
Inicijativu ,,Priče iz regiona” sprovodi Institut za komunikacijske studije u okviru projekta “Poveži tačke: poboljšane politike kroz građansko učešće” koji sprovodi Institut za komunikacijske studije (IKS), uz podršku britanske ambasade u Skoplju.
Pročitaj i ovo:
Zdravko Janković: Brodovi-hoteli umesto uklonjenih splavova na Savi?
Lice starog Beograda polako, ali sigurno nestaje. Sa projektom Beograd na vodi korenito se promenio izgled grada na obalama i nastavlja da se menja. Proteklog vikenda raspisan je tender za čišćenje leve obale Save, od ušća do Gazele. Na tom prostoru trebalo bi da se izgradi međunarodno putničko pristanište za brodove hotele za izložbu EXPO.
Vlast najavljuje najveći udar na državne univerzitete do sada
Zeleno-levi front upozorava na opasne namere predsednika republike i Srpske napredne stranke da kažnjavanjem državnih univerziteta uništi visoko obrazovanje u Srbiji, koje je više od dva veka jedan od najvažnijih stubova moderne srpske državnosti, čak i pre nego što je moderna srpska država postojala.
Đorđević za portal Simptom: Vlada Đura Macuta biće vlada osvete, a premijer “kratkotrajna Vučićeva igračka”
“Na ovaj izbor Vlade gledam kao na kupovinu vremena i pokušaj konsolidacije režima do nekog trenutka kada će sami oboriti sopstvenu vladu u trenutku koji njima odgovara, a ne onda kada su zatečeni političkom krizom, jer tako su do sada radili i tako jedino znaju da rade”, kaže Đorđevićeva.