Predrag Momčilović je, za dnevni list Danas, komentarisao izjavu premijerke Srbije na kineskom eko-forumu “Guejang 2021” – da je prioritet Vlade zaštita životne sredine i tom prilikom poručio: “Ono što je premijerka rekla na eko-forumu „Guejang 2021“ zvuči kao licemerni spisak lepih želja koji nije utemeljen u realnosti. Dok se s jedne strane priča o ulaganju u upravljanje vodama, s druge strane se u tajnosti po ubrzanoj proceduri donose Izmene Zakona o vodama kako bi olakšale privatizovanje vodnih dobara i korupciju”
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić najavila je u svom obraćanju na kineskom globalnom eko-forumu „Guejang 2021“, da će Srbija u narednih nekoliko godina uložiti šest milijardi evra u upravljanje vodama, od čega 4,3 milijarde za zaštitu voda od zagađenja, a milijardu i po u vodosnabdevanje. Brnabić je istakla i da je jedan od najvažnijih prioriteta Vlade Srbije unapređenje sistema finansiranja i investicionih ulaganja i planiranja u sektoru zaštite životne sredine i realizaciji konkretnih projekata u ovoj oblasti.
„Uložićemo sredstva u unapređenje monitoringa kvaliteta vazduha, u zamenu kotlova za grejanje putem prelaska na gorivo koje manje zagađuje. Gradićemo nove regionalne centre za upravljanje otpadom i raditi na zatvaranju i saniranju oko 3.500 nelegalnih deponija u gradovima i opštinama širom Srbije, a izdvojićemo sredstva i za povećanje pošumljenosti zemlje“, navela je ona.
Predrag Momčilović je za Danas izjavio da premijerka priča o niskougljeničnom razvoju i smanjenju emisiju gasova sa efektom staklene bašte dok se uz pomoć kineskih kredita gradi blok termoelektrane Kostolac B3, koji će dugoročno vezati Srbiju za ugalj i usporiti energetsku tranziciju.
– Efekti kinesko-srpske saradnje na životnu sredinu dobro su poznati građanima Bora i Smedereva, koji dišu preterano zagađen vazduh i izloženi su različitim zdravstvenim problemima. Državi zaštita životne sredine apsolutno nije prioritet, a to je vidljivo u svakodnevnoj degradaciji koja se svuda dešava – ističe Momčilović.
Takođe, napominje on, da država želi zdravu životnu sredinu, ne bi se toliko zalagala za dolazak Rio Tinta u Srbiju.
– O stanju životne sredine u Srbiji najbolje govori i rastući broj lokalnih pokreta koji se svakodnevno bore da sačuvaju svoju vodu, zemljište, šume, kao i da dišu čist vazduh. Godine pogrešnih razvojnih politika, praćenih neverovatnim nivoom korupcije dovele su do toga da je ustavno zagarantovano pravo svih ljudi na zdravu životnu sredinu potpuno pogaženo – zaključuje Momčilović.
Pročitaj i ovo:
ZLF Subotica: Najavljena poskupljenja Subotice trans su posledica korupcije, nesposobnosti i zarobljenih institucija
Naši sugrađani/je moraju da razumeju da ukoliko ne koriste usluge javnog prevoza, njihov novac odlazi na 'rešenja' koja lokalna vlast usvaja. Upozoravali smo ranije da javno-privatno partnerstvo (JPP) za JP „Subotica-trans“ nije dobro rešenje, već dodatno opterećenje za gradski budžet i sada je to jasno svima.
Pravni tim Zeleno-levog fronta nudi besplatnu pravnu zaštitu svim prosvetnim radnicima koji zbog obustave rada dobiju otkaz
Pravni tim Zeleno-levog fronta nudi besplatnu pravnu zaštitu svim prosvetnim radnicima koji zbog obustave rada dobiju otkaz.
Srbija je na ivici građanskog rata – odmah ispuniti zahteve studenata
Pozivamo nadležne da odmah ispune sve zahteve studenata, a Aleksandra Vučića da shvati ozbiljnost situacije, da prekine sa pozivanjem i opravdavanjem napada na studente.