Predrag Momčilović je, za dnevni list Danas, komentarisao izjavu premijerke Srbije na kineskom eko-forumu “Guejang 2021” – da je prioritet Vlade zaštita životne sredine i tom prilikom poručio: “Ono što je premijerka rekla na eko-forumu „Guejang 2021“ zvuči kao licemerni spisak lepih želja koji nije utemeljen u realnosti. Dok se s jedne strane priča o ulaganju u upravljanje vodama, s druge strane se u tajnosti po ubrzanoj proceduri donose Izmene Zakona o vodama kako bi olakšale privatizovanje vodnih dobara i korupciju”
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić najavila je u svom obraćanju na kineskom globalnom eko-forumu „Guejang 2021“, da će Srbija u narednih nekoliko godina uložiti šest milijardi evra u upravljanje vodama, od čega 4,3 milijarde za zaštitu voda od zagađenja, a milijardu i po u vodosnabdevanje. Brnabić je istakla i da je jedan od najvažnijih prioriteta Vlade Srbije unapređenje sistema finansiranja i investicionih ulaganja i planiranja u sektoru zaštite životne sredine i realizaciji konkretnih projekata u ovoj oblasti.
„Uložićemo sredstva u unapređenje monitoringa kvaliteta vazduha, u zamenu kotlova za grejanje putem prelaska na gorivo koje manje zagađuje. Gradićemo nove regionalne centre za upravljanje otpadom i raditi na zatvaranju i saniranju oko 3.500 nelegalnih deponija u gradovima i opštinama širom Srbije, a izdvojićemo sredstva i za povećanje pošumljenosti zemlje“, navela je ona.
Predrag Momčilović je za Danas izjavio da premijerka priča o niskougljeničnom razvoju i smanjenju emisiju gasova sa efektom staklene bašte dok se uz pomoć kineskih kredita gradi blok termoelektrane Kostolac B3, koji će dugoročno vezati Srbiju za ugalj i usporiti energetsku tranziciju.
– Efekti kinesko-srpske saradnje na životnu sredinu dobro su poznati građanima Bora i Smedereva, koji dišu preterano zagađen vazduh i izloženi su različitim zdravstvenim problemima. Državi zaštita životne sredine apsolutno nije prioritet, a to je vidljivo u svakodnevnoj degradaciji koja se svuda dešava – ističe Momčilović.
Takođe, napominje on, da država želi zdravu životnu sredinu, ne bi se toliko zalagala za dolazak Rio Tinta u Srbiju.
– O stanju životne sredine u Srbiji najbolje govori i rastući broj lokalnih pokreta koji se svakodnevno bore da sačuvaju svoju vodu, zemljište, šume, kao i da dišu čist vazduh. Godine pogrešnih razvojnih politika, praćenih neverovatnim nivoom korupcije dovele su do toga da je ustavno zagarantovano pravo svih ljudi na zdravu životnu sredinu potpuno pogaženo – zaključuje Momčilović.
Pročitaj i ovo:
Ne davimo Beograd će braniti sve građane protiv kojih Šapić podnese krivične prijave
Nakon najava Aleksandra Šapića da će podneti krivične prijave protiv građana koji brane Savski nasip od bušenja, pravni tim Ne davimo Beograd odlučio je da besplatno brani sve građane protiv kojih gradonačelnik pokrene postupke, izjavio je Dobrica Veselinović.
Peticija Ne damo Savski nasip: Građani ostavljaju dirljive poruke podrške čuvarima nasipa
Građani ostavljaju dirljive poruke podrške čuvarima Savskog nasipa u okviru peticije koju je za samo dva dana potpisalo preko 1300 ljudi. Naime, pokret Ne davimo Beograd pokrenuo je peticiju kao vid podrške građanima koji na nasipu blokiraju radove i ugrožavanje nasipa. Jedna od opcija koja je ponuđena onima koji potpišu peticiju je i da upute reči podrške građanima koji danima stražare i dežuraju na nasipu danonoćno.
Državna matura – loše prepisana lekcija
Preslikavanje tuđeg modela, površno, nedosledno, neprofesionalno, neće nikad biti dobro rešenje, kao što prepisivanje na kontrolnom ili na ispitu nikad nije dobro rešenje. Loše smo prepisali bolonjsku reformu, još lošije inkluziju. Da li biste voleli da vas vozi pilot ili operiše hirurg koji je prepisivao?