Predrag Momčilović je, za dnevni list Danas, komentarisao izjavu premijerke Srbije na kineskom eko-forumu “Guejang 2021” – da je prioritet Vlade zaštita životne sredine i tom prilikom poručio: “Ono što je premijerka rekla na eko-forumu „Guejang 2021“ zvuči kao licemerni spisak lepih želja koji nije utemeljen u realnosti. Dok se s jedne strane priča o ulaganju u upravljanje vodama, s druge strane se u tajnosti po ubrzanoj proceduri donose Izmene Zakona o vodama kako bi olakšale privatizovanje vodnih dobara i korupciju”
Predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić najavila je u svom obraćanju na kineskom globalnom eko-forumu „Guejang 2021“, da će Srbija u narednih nekoliko godina uložiti šest milijardi evra u upravljanje vodama, od čega 4,3 milijarde za zaštitu voda od zagađenja, a milijardu i po u vodosnabdevanje. Brnabić je istakla i da je jedan od najvažnijih prioriteta Vlade Srbije unapređenje sistema finansiranja i investicionih ulaganja i planiranja u sektoru zaštite životne sredine i realizaciji konkretnih projekata u ovoj oblasti.
„Uložićemo sredstva u unapređenje monitoringa kvaliteta vazduha, u zamenu kotlova za grejanje putem prelaska na gorivo koje manje zagađuje. Gradićemo nove regionalne centre za upravljanje otpadom i raditi na zatvaranju i saniranju oko 3.500 nelegalnih deponija u gradovima i opštinama širom Srbije, a izdvojićemo sredstva i za povećanje pošumljenosti zemlje“, navela je ona.
Predrag Momčilović je za Danas izjavio da premijerka priča o niskougljeničnom razvoju i smanjenju emisiju gasova sa efektom staklene bašte dok se uz pomoć kineskih kredita gradi blok termoelektrane Kostolac B3, koji će dugoročno vezati Srbiju za ugalj i usporiti energetsku tranziciju.
– Efekti kinesko-srpske saradnje na životnu sredinu dobro su poznati građanima Bora i Smedereva, koji dišu preterano zagađen vazduh i izloženi su različitim zdravstvenim problemima. Državi zaštita životne sredine apsolutno nije prioritet, a to je vidljivo u svakodnevnoj degradaciji koja se svuda dešava – ističe Momčilović.
Takođe, napominje on, da država želi zdravu životnu sredinu, ne bi se toliko zalagala za dolazak Rio Tinta u Srbiju.
– O stanju životne sredine u Srbiji najbolje govori i rastući broj lokalnih pokreta koji se svakodnevno bore da sačuvaju svoju vodu, zemljište, šume, kao i da dišu čist vazduh. Godine pogrešnih razvojnih politika, praćenih neverovatnim nivoom korupcije dovele su do toga da je ustavno zagarantovano pravo svih ljudi na zdravu životnu sredinu potpuno pogaženo – zaključuje Momčilović.
Pročitaj i ovo:
Zdravko Janković: Brodovi-hoteli umesto uklonjenih splavova na Savi?
Lice starog Beograda polako, ali sigurno nestaje. Sa projektom Beograd na vodi korenito se promenio izgled grada na obalama i nastavlja da se menja. Proteklog vikenda raspisan je tender za čišćenje leve obale Save, od ušća do Gazele. Na tom prostoru trebalo bi da se izgradi međunarodno putničko pristanište za brodove hotele za izložbu EXPO.
Vlast najavljuje najveći udar na državne univerzitete do sada
Zeleno-levi front upozorava na opasne namere predsednika republike i Srpske napredne stranke da kažnjavanjem državnih univerziteta uništi visoko obrazovanje u Srbiji, koje je više od dva veka jedan od najvažnijih stubova moderne srpske državnosti, čak i pre nego što je moderna srpska država postojala.
Đorđević za portal Simptom: Vlada Đura Macuta biće vlada osvete, a premijer “kratkotrajna Vučićeva igračka”
“Na ovaj izbor Vlade gledam kao na kupovinu vremena i pokušaj konsolidacije režima do nekog trenutka kada će sami oboriti sopstvenu vladu u trenutku koji njima odgovara, a ne onda kada su zatečeni političkom krizom, jer tako su do sada radili i tako jedino znaju da rade”, kaže Đorđevićeva.